13. dubna 2012 7:24, aktualizováno  13:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janoušek měl vliv i na někdejšího šéfa policie Husáka

Vladislav Husák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladislav Husák | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vyšetřování Bezpečnostní informační služby (BIS), která se v roce 2007 zaměřila na lobbistu Romana Janouška, potvrzuje důvěrné vztahy Janouška s Vladislavem Husákem, tehdy policejním prezidentem.

BIS prý jejich vztah prověřovala, považovala ho za nebezpečí pro stát. Své poznatky si však nechala pro sebe, informuje MF Dnes.

"O vztazích Janouška s Husákem se v roce 2007 vypracovala zpráva. Ta se předala nadřízeným," řekl zdroj blízký zpravodajským službám. Zpráva se pak podle něj stala součástí informací, jež se o Husákovi shromažďovaly na žádost Národního bezpečnostního úřadu. Ten zjišťoval, zda je Husák důvěryhodný policista, kterému se může dát bezpečnostní prověrka.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle mluvčí policejního prezidia Veroniky Hodačové je podstatné, že Husák disponuje oprávněním k přístupu k přísně tajným informacím. "Nelze předpokládat, že by při posuzování přísný a objektivní Národní bezpečnostní úřad toto oprávnění plk. Husákovi udělil, pokud by představoval bezpečnostní riziko," sdělila mluvčí.

Na propojení obou mužů prý přišli důstojníci BIS, kteří vyhodnocovali legálně schválené telefonní odposlechy Romana Janouška. "Ten se s Husákem vždy jen domluvil na místě a čase schůzky. Víc toho po telefonu nerozebírali," píše list.

Riziko pro stát

Důstojníci museli jejich vztahy prověřit, protože BIS došla k závěru, že mohou být bezpečnostním rizikem pro stát. K Janouškovi mohly unikat citlivé informace z policie. Podle listu tak tehdy sledovací tým třikrát ověřoval jejich kontakty v hotelu, kde se oba muži měli sejít, ale ve veřejných prostorách - v restauraci či saloncích - nebyli vidět.

Husák přesto tvrdí, že je "výmyslem", že by se s Janouškem scházel v hotelu, či dokonce v sauně. Telefonické hovory a schůzky s Janouškem však nepopřel. Jak uvedl, v roce 2007 byl v kontaktu s mnoha lidmi a nepamatuje si, s kým se o čem bavil, například i s Janouškem. "Kdyby to však byla nějaká nosná témata, jistě bych si je pamatoval," dodal Husák. Téma vysvětlování vztahů s Janouškem ho "už unavuje".

Vladislav Husák koncem května odchází z pozice náměstka policejního prezidenta. Rezignaci oznámil před třemi týdny krátce poté, co podle policie opilý Janoušek srazil ženu a ujel. Odchod z vedení nabídl také už loni, když se v médiích objevily zprávy o jeho schůzce právě s Janouškem.

PSALI JSME:

Odmítá však, aby konec jeho působení ve vedení policie byl s Janouškem jakkoliv spojován. MF Dnes již v březnu zveřejnila tajně pořízené nahrávky rozhovorů Janouška s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem. Záznamy ukazují Janouškův vliv na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo tehdejší vlády.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz