Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vytisknout zbraň stojí 10 tisíc. Lidé to už zkouší, tvrdí vedoucí tiskárny

Česko

  6:12
PRAHA - Vytisknout si zbraň můžete při troše štěstí už i v Česku. Cena se pohybuje kolem 10 tisíc a některé firmy nemají se zakázkou etický problém. Server Lidovky.cz zjišťoval, jak snadno si člověk v tuzemsku vytiskne funkční pistoli. Zvláštní požadavek pro majitele 3D tiskáren nebyl cizí.

Tisknutí zbraně na 3D tiskárně (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Před rokem se mladý Japonec Yoshitomo Imura pochlubil vytisknutou 3D zbraní. Následně ho zatkla policie a nyní byl odsouzen na dva roky do vězení. Japonsko má sice velmi přísné zákony o střelných zbraní, nicméně se jedná o zajímavý precedent.

Doba kdy byly 3D tiskárny exotickou hračkou pro technologické nadšence, pomalu mizí. V České republice 3D modely tiskne už řada specializovaných studií. Platí se za materiál a čas. Server Lidovky.cz otestoval, zdali bude zbraň z tiskárny možné získat v tuzemských podmínkách.

ČTĚTE TAKÉ:

Sehnat plánky funkční zbraně je díky internetu záležitostí několika minut. Buď se dají za pár korun koupit na internetovém černém trhu (více ZDE), nebo stáhnout na specializovaných úložištích. K testu jsme využili model Liberator. Jedná se o mediálně nejznámější druh zbraně vytisknuté na 3D tiskárně. Video úspěšné demonstrace se objevilo před více než rokem na serveru YouTube a vzbudilo velkou pozornost světových médií.

Úprava nutná

Model stažený z internetu má ale drobnou vadu. Jelikož je jeho zemí původu USA, jsou rozměry jednotlivých částí v palcích, což může být pro nezkušeného uživatele počítače neřešitelný problém. Součástky se musí převést přes speciální aplikace na milimetry. Představa, že by si tak kdokoliv z ulice stáhnul plánek a zašel si ho ihned vytisknout, v tomto případě a našich podmínkách padá.

Dalším problémem může být zvolený materiál. Nejčastěji se používá ABS plast, z něhož jsou například vyrobené dílky Lega. Podle Marka Žehry, vedoucího Laboratoře 3D tisku na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze by tento materiál výstřel nevydržel. „K vyrobení první zbraně se použila průmyslová tiskárna a jiný materiál,“ tvrdí Žehra.

Provozní vedoucí z tiskárny Copyshop Ondřej Koubek je ale jiného názoru. „Myslím, že materiál ABS má mechanické vlastnosti umožňující vytvořit na 3D tiskárně model zbraně, která zvládne alespoň jeden výstřel,“ míní. Podle Koubka ale záleží na zvoleném projektilu a kvalitě konstrukce.

Zbraň Liberator, která byla vytisknutá na 3D tiskárně.

O tisk zbraní a jejich součástek už někteří lidé v Česku projevili zájem. “Jste již druhý člověk, který chtěl vytisknout součást zbraně. U první podobné zakázky jsme si zjišťovali, co vše obnáší tisk podobných součástek a opravdu by nám to za to nestálo,“ řekl serveru Lidovky.cz  Koubek. „Ten člověk byl restaurátor historických zbraní, ale nemohli jsme mu vyhovět ani v tomto případě. Nepamatuji si bohužel ani jméno,“ dodává.

Zbraň za 10 tisíc

Některým společnostem ale tisk pistole nevadí. Redaktor serveru Lidovky.cz se vydával za sběratele střených zbraní, který chtěl model vytisknout kvůli jeho unikátnímu designu. „Pokud jde pouze o design nevidím v ničem problém,“ odpověděl zástupce firmy, kterou nebudeme jmenovat. Cena za vytisknutí byla stanovena na 9 990 korun - pokud by se tedy jednalo o ABS plast. Na výběr jsme ale měli z více materiálů, které jsou daleko pevnější. Tisklo by se navíc na průmyslové tiskárně. Zbraň by tak teoreticky splňovala všechny náležitosti, aby se z ní dalo vystřelit i několikrát.

U jiné tiskárny nabídka byla stanovena ještě níže. Pistole by tak vyšla zhruba na 8 tisíc. Vytisknutí zbraně tedy není moc levné, i když ABS plast by vyšel při tisku na několik stovek korun. Platí se především za práci a pronájem tiskárny na několik hodin.

Model Liberator se skládá z 16 různě velkých částí. Ty se musí tisknout samostatně, což proces zpomaluje. Teoreticky se také dá každý díl vytisknout u jiné firmy. „Zbraň v tom kolega neidentifikoval. Pokud to máte k nekalým účelům, tak to stavět nebudeme. Vidíme v programu pouze jednotlivé dílce. Pokud víte, že si objednáváte něco co není legální, já to nejsem schopen identifikovat,“ odepsala jedna z oslovených tiskáren po vypočtení ceny zakázky na dotaz, zdali nevadí, že se jedná o zbraň.

Vytisknutá pistole má oproti klasické velkou výhodu v tom, že neobsahuje téměř žádné kovové součástky. Jen jeden šroubek se používá, aby tvrdě a se silou narazil na zadní stranu nábojnice.Vytisknutá zbraň je také mnohem lehčí a třeba Liberator by měl vážit méně než půl kilogramu.

Až 2 roky vězení

Vytisknutí a vlastnění funkční zbraně je podle ministerstva vnitra nelegální. „Pokud si střelnou zbraň někdo vytiskne, tak to bude stejné, jako by si ji vyrobil na soustruhu anebo si upravil znehodnocenou zbraň. Prostě se dopustí nedovoleného ozbrojování, což je trestný čin,“ řekla serveru Česká pozice Milena Bačkovská z inženýrství odboru bezpečnostní politiky na ministerstva vnitra.

Zbraň z 3D tiskárny podle zákona splňuje parametry klasické pistole. „Střelná zbraň je schopna vystřelit nějaký náboj na požadovanou vzdálenost na základě uvolnění chemické energie – tuto definici splňují i zbraně z 3D tiskáren,“ dodává Bačkovská.

Autor: