Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Výtky k Martinů: výlety a žádná vize

Česko

Koaliční tahanice o to, kdo bude šéfovat policii, gradují. Konečné slovo má přinést až zamýšlená schůzka tria Nečas–John–Martinů.

PRAHA Nesmyslné přesuny na Policejním prezidiu, služební cesty do Kataru, Libanonu a na Tchaj-wan, informační úniky či trvalá nespokojenost šéfů útvarů se situací v policii.

To je letmý výčet hlavních bodů, s nimiž šel minulý týden na Hrad ministr vnitra Radek John (VV). Prezidentu Václavu Klausovi v devatenácti bodech odůvodnil, proč je podle něj nezbytné, aby policejní šéf Oldřich Martinů odstoupil. „Ano, i toto skutečně byly body, o kterých jsem s panem prezidentem mluvil,“ vzkázal John LN přes mluvčího. Dosud přitom ministr konkrétní výtky veřejnosti tajil.

Chybí vize, jak šetřit John si podle informací LN stěžoval nejvíce právě na to, že policejní šéf nesnížil stav prezidia o 30 procent, jak měl za úkol, ale přesunul pouze vybrané policisty, což v praxi znamenalo téměř nulové úspory. Navíc šlo prý o nesmyslné přesuny.

Johna nadzvedlo i to, že Martinů chtěl přesunout zaměstnance, kteří hlídají objekty Útvaru pro ochranu ústavních činitelů. „Dědkostroj“, jak se odboru pro vysloužilce na prezidiu interně přezdívá, je podle ministra zbytečný a slouží jen jako trafika pro vysloužilé zaměstnance. Dále má ministr policejnímu šéfovi za zlé, že během podzimu, v době úspor, podnikl tři zahraniční cesty do exotických destinací: Kataru, Libanonu a na Tchaj-wan. John jej proto oficiálním dopisem vyzval, aby se podobných výletů zdržel.

Martinů sklidil kritiku i kvůli plánu, jak šetřit. Podle Johna dosud nebyl schopný sestavit konkrétní vizi. Neshody jsou mezi Johnem a Martinů i na personální úrovni: ministrovi vadí, že skončil náměstek pro trestní řízení Viktor Čech, kterého si pak vzal k sobě na ministerstvo. Čech měl na starosti protikorupční útvar, na jehož fungování mají John a Věci veřejné prý hlavní zájem. Čech odchod odůvodnil tím, že necítil ze strany Martinů podporu pro své kroky. Kvůli tomu podle něj hodlali odejít všichni ředitelé celorepublikových útvarů.

Martinů: Nechyboval jsem Martinů k tomu již před časem řekl, že Čech kritizuje to, za co sám odpovídal. „Věděl jsem o jednom řediteli (šéf protikorupčního Libor Vrba – pozn. red.) a ten byl v kompetenci pana Čecha,“ uvedl Martinů. Policejní šéf se ke konkrétnímu znění výtek odmítl vyjádřit. „Nebude přes média polemizovat s panem ministrem,“ reagoval jeho mluvčí Jiří Vokuš.

Ještě předtím, po schůzce s premiérem Petrem Nečasem, se Martinů nechal slyšet, že „vždy je možné se zlepšovat, pokud zodpovídáte za bezpečnostní sbor čítající 50 tisíc lidí a hospodařící se 30 miliardami“. A zopakoval, že v zásadních věcech nepochybil.

Skoupý byl i ohledně schůzky s premiérem. „Mám z toho velmi dobrý pocit.“ O obsahu schůzky chce nejprve informovat Johna. Nečas zase jen stroze konstatoval, že se schůzka konala. O osudu Martinů se zřejmě rozhodne až na schůzce mezi ním, Nečasem a Johnem.

***

PROČ JOHN VOLÁ PO REZIGNACI ŠÉFA POLICIE

* Nesplnění jeho rozkazu, aby Policejní prezidium snížilo stav o třicet procent. Podle Johna Martinů policisty pouze nesmyslně přesunul a zrušil neobsazená tabulková místa. Tím de facto nedošlo k žádné úspoře * Neschopnost sestavit smysluplný rozpočet na rok 2011 * Služební cesty policejního šéfa do zahraničí (Libanonu, Kataru a na Tchaj-wan) v době škrtů * Chybná komunikace Martinů s šéfy celorepublikových útvarů.

Podle Johna chtěli kvůli neuskutečněným slibům posty opustit * Neschopnost udržet kvalitní policisty * Policie byla pod vedením Martinů málo aktivní při získávání peněz z trestné činnosti. V současnosti se podle Johna daří zajišťovat zhruba jen tři procenta z celkových škod, což je katastrofální číslo

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...