Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výtky politiků? Nekomentuji, říká kritizovaný šéf generální inspekce Bílek

Současný šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek je přesvědčen, že jeho útvar funguje dobře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Současný šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek je přesvědčen, že jeho útvar funguje dobře. | foto: ČTK

PRAHA Vládní poslanci o něm mluví jako o muži Ivana Langera, jenž by měl skončit. Aktivisté rovnou na Generální inspekci bezpečnostních sborů, kterou vede, podali trestní oznámení. A přímo jeho označují za nedůvěryhodnou osobu, která zneužívá odměny. Ivan Bílek - šéf obávané instituce, která má odhalovat zločin uvnitř policie, celní správy a vězeňské služby - si však žádné chyby nepřipouští.

Lidovky.cz: Viděl jste zprávu Ligy lidských práv, v níž tvrdí, že jste nedůvěryhodný?
Zprávu jsem zaznamenal. Jsou tam informace, které slyším od různých organizací a jednotlivců už od samotného vzniku GIBS a od chvíle, kdy jsem na inspekci vstoupil.

Lidovky.cz: A také tvrdí, že vás podezřívají ze zneužívání odměn...
Není to pravda. Co se týká odměňování pracovníků na GIBS, tak probíhá podle zákona o služebním poměru. Jestli je tady řeč o nějakém zneužití, tak potom je potřeba se podívat do zákona o výkonu služebního poměru, kde se to dává za konkrétní věci a konkrétním lidem. Stejně tak to probíhá i z hlediska zákoníku práce pro občanské zaměstnance. (Ukazuje dva dokumenty o odměnách podepsané expremiéry Jiřím Rusnokem a Petrem Nečasem.)

Lidovky.cz: Tlak na vás se nicméně stupňuje. A to mimo jiné i kvůli vyústění kauzy policejního exprezidenta Petra Lessyho, jehož jste obvinili a který byl následně očištěn. Kritici tvrdí, že pokud došlo k nějakému pochybení, tak bylo na straně inspekce...
Citujete politiky a občanskoprávní aktivisty? A můžete citovat soud?

Lidovky.cz: Nemůžeme, protože bohužel nemáme rozsudek k dispozici.
Tak až ho dostanete, tak si ho laskavě přečtěte.

Ivan Bílek a GIBS

Ivan Bílek působil 27 let v různých funkcí policejního sboru. V roce 2007 zastával pozici náměstka policejního prezidenta pro uniformovanou policii. V roce 2012 se stal prvním ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů. Má pětiletý mandát. Odvolán může být jen předsedou vlády po projednání v branně-bezpečnostním výboru Poslanecké sněmovny za porušení zákona.

Generální inspekce bezpečnostních sborů má za úkol vyšetřovat kriminální činnost příslušníků policie, celníků, Vězeňské služby, inspekce. GIBS také provádí zkoušky spolehlivosti, při nichž testuje policisty, zda neberou úplatky.

Lidovky.cz: Ptáme se vás. Nejspíš celé odůvodnění znáte. 
Žádné prohlášení nebudu komentovat. Když jsem na jedné konferenci byl vyzván občanským aktivistou, jestli odstoupím kvůli této kauze, tak jsem doslova citoval z rozsudku: Zdejší odvolací soud konstatuje, že řízení v této věci není zatíženo žádnou procesní vadou, která by se projevila ve zkrácení práva obžalovaného na jeho obhajobu či v procesně vadném postupu při provádění důkazů, ať ve stádiu přípravného řízení nebo před soudem v hlavním líčení." A tohle jsem přečetl od velkého písmena po tečku. Tudíž jsem to z kontextu nevytrhl. Pokud někdo z relevantních orgánů dojde k jinému názoru, mohu nařídit vnitřní kontrolu. No a logicky, pokud by došla k závěru, že jsem to zapříčinil přímo já, tak si samozřejmě tuto informaci vyhodnotím.

Lidovky.cz: Nebylo by dobré kontrolu nařídit už jen z preventivních důvodů?
Mohu vás upozornit, že vnitřní kontroly nařizuji i v jiných případech bez vnějšího podnětu. V tomto případě proběhlo několik vnitřních kontrol.

Lidovky.cz: S jakým výsledkem?
S tím výsledkem, který se zobrazuje ve větě z citovaného rozsudku. A potom v té věci proběhly i určité stupně prověrek z hlediska státního zastupitelství. To je vše, co bych k tomu mohl uvést.

Lidovky.cz: Další z případů, který vyvolal kritiku vaší instituce, je případ bývalého inspektora Rudolfa Setváka, který byl stíhán a soudem rovněž očištěn. Dosud jste tu kauzu odmítali komentovat.
Ne. Komentovali jsme to v tom směru, že vyčkáme pravomocného rozhodnutí. Opět nemám jinou možnost, než si vyžádat vnitřní kontrolu. Zatím je to tam prvoinstanční rozsudek. Byla tam i nějaká vyjádření státního zástupce a ta vnitřní kontrola bude i v kontaktu s ním, protože nás musí pustit do spisu. K dispozici máme jen tu část, kterou jsme zpracovávali při kontrole.

Lidovky.cz: A co případ pyrotechnické rušičky, která doposud nefunguje? Pod zakázkou je podepsán Pavel Kolář. Když byl z policejního prezidia odejit, zaměstnal jste jej jako hlavního ekonoma inspekce. Bylo to vhodné? (Více o kauze čtěte ZDE).
Pane redaktore, teď jste řekl něco, co je možná pravda z vašeho pohledu, ale naprosto nezobrazuje zjištěná fakta. Pan inženýr Kolář, když jsme u jeho odchodu z policejního prezidia, byl zbaven funkce. Kolář disponuje dopisem od policejního prezidenta, který mu děkuje za vykonanou práci. Odvolal ho bez udání důvodu. Jinými slovy - tento důvod není. Na základě těch informací, na které jsme byli tázání, jsem nařídil vnitřní kontrolu. Z prezidia nám přišel dopis, z kterého jednoznačně vyplývá, že za zakázku neodpovídal Kolář. Nikdy s ním žádné řízení neproběhlo a za chyby, o kterých hovoříte, nebyl odpovědný. Kolář disponuje všemi předpoklady, aby tady mohl pracovat.

Lidovky.cz: Exprezident Lessy to komentoval slovy, že se s ním rozloučil kvůli pochybným zakázkám. Každopádně ta rušička stála policii 15,5 milionu korun a je nefunkční. Kdo je tedy za to odpovědný?
Inspekce prověřovala i tuto zakázku. Ta věc byla vrácena na prezidium, že nedošlo ke spáchání trestného činu. Pokud bych se k tomu měl vyjádřit jako bývalý náměstek policejního prezidenta, pod kterého spadali i pyrotechnici, mohu říct, že se jednalo o velmi složitou zakázku. Bylo tam využito zvláštního způsobu při zadávání. Byl použit jistý stupeň utajení a pokud je mi známo, je teď zakázka řešena jako obchodní případ.

Lidovky.cz: Obchodní případ, který se táhne neskutečně dlouho. Řadoví pyrotechnici říkali ještě před samotným nákupem, že rušička nesplňuje, co by splňovat měla. Existují k tomu jejich stanoviska. Stejně jste ji koupili...
To už zabíháme do podrobností, které vám nemohu říct. Určitě jste nehovořil se všemi pyrotechniky a nezveřejnil jste všechny materiály.

Lidovky.cz: Materiály, které jsem získal, jsem zveřejnil. Ten závěr je ale jednoznačný. Ta rušička nefunguje. Kdo má za to tedy zodpovědnost?
Já jsem vám zase řekl fakta, která jsem zjistil já.

Lidovky.cz: Tak já si to shrnu. Rušička za patnáct milionů nefunguje a ptám-li se, kdo je za to odpovědný, tak šéf GIBSu to neví?
Vím, že to není pan Kolář.

Lidovky.cz: Tak kdo tedy?
Nevím. Inspekce to prověřovala na základě podání orgánů policejního prezidia. Stalo se tak ještě před mým nástupem. Vnitřní kontrola, kterou jsem nařídil, se zajímala o výstup z toho tehdejšího šetření. To už bylo uzavřené a věc se postoupila zpátky na policejní prezidium. Co s tím prezidium poté udělalo, opravdu nevím.

Lidovky.cz:  A vás to jako šéfa GIBS nezneklidňuje, že se beztrestně rozfofrovalo 15 milionů?
Některé věci mohou býti zneklidňující. Jak jsem zaznamenal jednu větu v médiích: "Něco můžeme považovat za trestuhodné, ale to ještě nezajímá, že je to trestné." Kompetence GIBS končí tam, kde není spatřeno podezření z trestného činu.

Lidovky.cz: Ptal jsem se na váš osobní názor. Na názor bývalého policisty a dnes šéfa instituce, která by měla kultivovat policejní sbor?
Mě zneklidňuje celá řada věcí. Toto může být jedna z nich. Už pro to, že jsem byl v tom prostředí a s těmi pyrotechniky jsem pracoval. Vy víte, že se pořizoval i další majetek. Samozřejmě jsem zaznamenal, že ne všechno vychází podle těch nejlepších scénářů. Pokud se mě ptáte na názor člověka, který je zainteresován v bezpečnostní komunitě, tak potom odpovídám, že ano.

Lidovky.cz: Jsem rád, že aspoň na tomhle jsme se shodli. Chtěl bych se zeptat na bolestivé místo policie, a to úniky citlivých informací. Pozorujete v tomhle nějaký trend nebo vývoj?
Zaznamenali jsme určitý pokles. Neshledávám to ale statisticky významné. Pokud máte informační systém, do kterého se můžete přihlásit z jakékoliv části republiky a vaše přihlašovací údaje se ztratí mezi tisíci dalšími, tak je ten informační systém cedník. Ten počítač je jen stroj. Musí nastoupit lidský faktor, aby se podařilo ty díry zalepit.

Lidovky.cz: A to se podařilo?
Teď to nechci úplně hodnotit. Z části ano. Dalo by se říct, že u všech třech bezpečnostní sborů. Pokud zjistíme, že je někde díra, tak nemáme ze zákona povinnost o ní informovat. 

Lidovky.cz: Mluvíte o informačních systémech. Zajímají nás ale konkrétní případy. Třeba v kauze Rath se manažeři Metrostavu dozvěděli, že jsou odposloucháváni. Prověřovali jste tento konkrétní případ?
To vám neřeknu. Konkrétními informacemi nedisponuji. Jinak máme samozřejmě zájem, aby k těm únikům nedocházelo a pokud ano, tak je chceme vyšetřit. Samozřejmě ale nebudeme sdělovat, jak postupujeme, ani nebudeme informovat o průběhu toho šetření, pokud k tomu nedá souhlas státní zástupce.

Lidovky.cz: A naposledy kdosi prozradil odposlech v hotelu Ventana, kde se scházel politický podnikatel Ivo Rittig.
Připouštím, že nevím o všech případech a samozřejmě bych o všech ani vědět neměl. Naše policejní orgány mi dávají informace jen o podstatných věcech.

Lidovky.cz: Dlouhodobě popisujeme případ stále sloužícího policisty, který pomáhal stavařce Ivaně Salačové z kauzy Rath. Existují jeho odposlechy i svědectví, že vydíral a vyhrožoval...
Promiňte, že vás přerušuji, ale ta jména jsou mi naprosto cizí.  

Lidovky.cz: GIBS dostal podklady od protikorupční policie už někdy loni. Co na tom tak dlouho řešíte? Ptáme se na to opakovaně.
Tisková mluvčí se vám určitě zeptá, v jakém jsou stádiu a zda-li se dají zveřejnit. A mohu vám říct, že tím, že jste mě zasvětil do nějakých věcí, tak se o to budu také zajímat. Pokud bych tam zjistil nějaké prodlevy, tak mohu nařídit vnitřní kontrolu. Jinak máme samozřejmě zájem, aby k únikům nedocházelo a když k nim dojde, tak je máme v plánu vyšetřit.

Lidovky.cz: Podařilo se v poslední době odhalit nějakého informátora?
My jsme v mediálních výstupech zdrženliví. Chceme být sice maximálně otevření, ale bojujeme s lidmi, kteří znají policejní postupy. Kdybychom dali najevo, že něco prověřujeme, tak může být účel vyšetřování zmařen.

Lidovky.cz: Jedna z věcí, kterou vám Liga lidských práv vyčítá, je malá transparentnost. 
Vždy jsem se snažil, aby naše transparentnost byla co největší. Musíme ale postupovat podle zákona. To jsou limity, které máme. Vše, co jsme mohli zveřejnit, jsme zveřejnili. Zákonu bylo učiněno zadost. Jestli po nás nikdo žádné jiné informace nechtěl, tak jsem je logicky neposkytovali. Proběhlo u nás jednání stálé komise pro kontrolu generální inspekce a poslanci nás požádali o nějaké doplňkové informace. Nyní se zpracovává odpověď a veškeré informace v rámci zákona dostanou. 

Lidovky.cz: Proč ale nezveřejňujete všechny odhalené případy? Vždyť by to mělo odstrašující účinky.
Dříve to byl trochu problém, protože inspekce předala informaci státnímu zástupci a dotyčný sloužil dál a nikdo o něm nevěděl, že je stíhaný. Teď máme jasně vymezenou kompetenci, podle níž informujeme příslušného ředitele bezpečnostního sboru. To je prevence. Dovnitř bezpečnostních sborů. Je rozdíl mezi tím, když děláme prevenci k celé společnosti a když ji děláme směrem ke komunitě.

Lidovky.cz: Dobře. Zastavme se ještě u vašich loňských výsledků. Ohlásili jste nižší počet stíhaných policistů. Čím to je?
Když se podíváte na grafy jako nezaujatý člověk, na první pohled zaujme počet stíhaných osob. U vězeňské správy byl v předchozím roce zaznamenán největší nárůst. Čekali jsme, jestli ten nárůst bude pokračovat dál, ale na loňském grafu je vidět, že se to zaseklo. Nejmarkantnější pokles je u příslušníků policie. Když si to dáme dohromady, výsledkem je, že to bude zásluhou prevence. Děláme školení a přednášky. Spolupracujeme s vedením sborů, které mají rovněž zájem na očišťování.  Ten účinek je vždy dlouhodobý. Jaký jiný důvod vás napadá, že došlo k poklesu mimo té prevence? Když mi nikdo naznačí, že jsou příslušníci policejních sborů rafinovanější, že už neberou úplatky formou z ruky do ruky, že si berou půjčky a jezdí na zájezdy, tak mu odpovím, ano. To se potom projevuje v tom poklesu tak, že vyšetřování trvá delší čas. Ty případy se samozřejmě táhnou. Při těch posledních kauzách to nepočítáme na dny a měsíce, ale na celou dobu, co naše inspekce existuje.

Lidovky.cz: Takže zločin v policejních řadách je sofistikovanější?
Že jsou policisté v tomhle sofistikovanější? No jistě. To je ale celou dobu. My bojujeme totiž s lidmi, kteří to znají, kteří jsou na to vyškoleni.  

Lidovky.cz: Rozumíme tomu správně, že jste na stopě něčemu jako byl Berdychův gang?
Nemam rád takové mediální zkratky. Pokud byste se mě zeptal, jestli rostou prvky v organizovanosti z hlediska páchání kriminality, tak bych vám odpověděl kladně.

Lidovky.cz: Jaký je váš odhad na rok 2014? Přibude odhalených případů?
To nebudu odhadovat. Z hlediska případů, které máme rozdělané, tam asi nedojde k žádné zásadní změně. A protože pokračujeme v preventivní činnosti, tak ta čísla budou podobná jako v roce 2013. 

Lidovky.cz: Obloukem zpět k prvnímu tématu: Vy nemáte v tuto chvíli pocit, že je na vás činěn tlak, abyste funkci ředitele GIBS opustil?
Pokud bych zaznamenal nějaké výroky ze strany politiků, tak politická vyjádření vůbec nekomentuji. Pokud bych zaznamenal hlasy z exekutivy, že GIBS funguje špatně a selhala v základních věcech, tak bych to samozřejmě nějak vyhodnotil. V těchto ohledech ale zůstávám zdrženlivý.

Lidovky.cz: Pozval si vás už předseda vlády, abyste mu prezentoval výsledky inspekce?
Zatím si mě ještě nepozval.

Lidovky.cz: A očekáváte to? Přeci jen se odpovídáte jemu.
Jsem kdykoliv připraven s ním mluvit a bezpochyby k tomu i dojde.

Lidovky.cz: Dokážete si představit, že vás vyzve, abyste odstoupil?
Tady se musím zarazit a musím říct: Jakákoliv jednání s mým nadřízeným zásadně nekomentuji.

Lidovky.cz: Odvolat vás může jen kvůli vážnému porušení zákona, to znamená, že v úvahu přichází nejspíš jen váš dobrovolný odchod. Pokud by vám vyjádřil nedůvěru, zvažoval byste rezignaci?
Pane redaktore, to je stejná otázka položená jinak. Můžeme tady sedět klidně do noci.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...