23. února 2013 9:25, aktualizováno  16:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zasypal sníh, komplikuje dopravu

Podle meteorologů napadne až 20 centimetrů sněhu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle meteorologů napadne až 20 centimetrů sněhu. | foto: ČTK

PRAHA Dopravu v Česku ochromilo sněžení. Policie od rána zaznamenala výrazně větší počet nehod, které si zatím vyžádaly dva lidské životy. Některé silnice byly sjízdné jen se zvýšenou opatrností, místy silničáři radili motoristům, aby nevyjížděli. Na Šternbersku byl kvůli sněžení vyhlášen kalamitní stav. Celkem má dnes napadnout až 15 centimetrů bílé pokrývky, v noci pak dalších deset centimetrů. V neděli už by se ale mělo začít oteplovat.

Sněžení způsobuje problémy zejména řidičům, a to na celém území republiky. Sníh už zapříčil několik nehod.

Praha

Dopravu v Praze komplikuje husté sněžení. Od rána se stalo kolem 80 nehod. Nejhorší situace je na okrajích města, hlavní tahy jsou sjízdné.

Kvůli sněžení byly zatím zrušeny čtyři lety, které měly přistát na pražském Letiště Václava Havla a to z Vídně, Basileje a dva spoje z Mnichova. Důvodem je situace na tamních letištích. Další tři spoje mířící do Prahy byly přesměrovány na jiná evropská letiště, jde o linky z Lisabonu, Toulouse a Říma. Pražské letiště funguje bez problémů.

Plzeňský kraj

Vytrvalé sněžení způsobilo řadu dopravních nehod. Kolize se nevyhly ani dálnici D5, kde kvůli tomu vznikaly kolony. V kraji ráno mrzlo a teploty byly kolem minus osmi až minus pěti stupni. Odpoledne se ale začalo oteplovat.

Jihomoravský kraj

Na jižní Moravě je většina silnic sjízdná se zvýšenou opatrností. Situace se ale mírně zlepšuje. Dnes odpoledne ustalo vydatné sněžení, které začalo už v pátek dopoledne. Navíc se oteplilo. Po použití soli je již část hlavních tahů holá a mokrá. Pro kamiony byl zprůjezdněn hraniční přechod s Rakouskem Mikulov-Drassenhofen, který byl pro ně tři hodiny uzavřený.

Královéhradecký a Pardubický kraj

Na Rychnovsku jsou uzavřeny čtyři úseky menších silnic. Nesjízdná je silnice z Olešnice v Orlických horách do Sedloňova, z Prorub do Kačerova, z Horní Rokytnice do Říček a z Uhřínova do Rampuše. "Stále sněží, uvidíme jak to bude vypadat s větrem. U Olešnice od rána pracuje fréza, chtěli bychom silnici odpoledne otevřít," uvedl silničář.

Olomoucký kraj

Silničáři vyhlásili kvůli sněžení na Šternbersku kalamitní stav, informoval mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák. Uzavřeno je tam už šest silnic nižších tříd, řekl dispečer olomoucké správy silnic. "Ve vyšších polohách stále zafoukává, nestíháme to prohrnovat," dodal. Stroje už nemají sníh kam odhrnovat, závěje jsou vysoké. Uzavřeny jsou úseky mezi obcemi Jívová a Hraničné Petrovice, Šternberk a Paseka po odbočku Babice, Dalov a Horní Loděnice, Bělkovice a Dolany či Arnoltice a Veveří. Hasiči od ranních hodin zasahují u desítek událostí spojených s vydatným sněžením.

Středočeský kraj

Po ránu je hlášeno na Benešovsku, Berounsku, Příbramsku a Rakovnicku. Cestáři nabádají motoristy k opatrnosti, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic. Na Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a v okolí Prahy se vyskytují sněhové přeháňky. Řidiči musejí na většině území kraje počítat se zhoršenou viditelností.

Karlovarský kraj

Sněžení a na vedlejších silnicích i zledovatělá vozovka komplikovala od rána dopravu v Karlovarském kraj. Na silnicích se už stala řada nehod a špatně sjízdná byla i silnice R6. Na komunikacích leží většinou ujetá vrstva sněhu nebo rozbředlý sníh po chemickém ošetření, silničáři se snaží silnice udržet sjízdné. Sníh ale začal odpoledne odtávat.

Zlínský kraj

Silnice namrzají například v centru Zlína, klouže to na dálnici D1 směrem na Prahu, v buchlovských kopcích na hlavním tahu na Brno, na kopci Syrákov na rozhraní zlínského a vsetínského okresu či na kopci Petrůvka směrem na Slavičín na Zlínsku. Na silnici u Horní Bečvy na Vsetínsku směrem na Slovensko napadlo velké množství sněhu, už od pátku tam v kopci uvízly kamiony.

Moravskoslezský kraj

Na Bruntálsku od rána napadlo od pěti do 15 centimetrů sněhu. "Silnice udržujeme pluhováním a posypem. Na Rýmařovsku se tvoří sněhové jazyky a závěje, které se odstraňují. Na některých místech mohou být profily vozovek zúžené, takže opatrnost je určitě nutná," řekl  dispečer bruntálských silničářů.

Sněhové jazyky se místy mohou tvořit i na Novojičínsku. Chemicky ošetřované silnice jsou tam však většinou holé a mokré. Sněžení by podle dispečera mělo v této oblasti ustávat. Na Frýdecko-Místecku od rána napadlo zhruba šest až sedm centimetrů sněhu. Podle dispečera sníh nezpůsobil žádné zásadní omezení, sněhové jazyky by se tvořit neměly, protože v regionu nefouká.

Obdobná je situace i na Opavsku, Ostravsku a Karvinsku. Na cestách nižších tříd, krytých inertním posypem, může ležet ujetá vrstva sněhu.

Jihočeský kraj

Na jihočeských silnicích dnes kvůli sněžení místy stály kamiony v kopcích, největší problémy měli po ránu řidiči těžkých aut na Prachaticku. Od 06:00 přijala policie hlášení o 25 nehodách, při nichž byl jeden člověk lehce zraněn. Na přejezdu u Nišovic na Strakonicku se po poledni srazil vlak s osobním autem. Tato nehoda se obešla bez zranění. Řidiči dnes nejčastěji havarovali v Českých Budějovicích, kde policisté vyjížděli k 11 nehodám.

Liberecký a Ústecký kraj

Meteorologové očekávají, že dnes připadne pět až deset centimetrů sněhu.Mlhy jsou v Krušných horách, před sněhovými jazyky silničáři varují na Děčínsku, Českolipsku, Jablonecku a v Jizerských horách. Vítr zafukuje i silnice nižších tříd na Semilsku. Na vozovkách nižších tříd v Jizerských horách jsou vyjeté koleje. Rozbředlý sníh nebo zbytky sněhu jsou na hlavních tazích na Lounsku, Chomutovsku a Jablonecku. Večer budou srážky ustávat.

Vysočina

Cestování po Vysočině celý den ztěžovalo sněžení. Policie od 05:30 eviduje 39 dopravních nehod, při nichž bylo pět lidí lehce zraněno. Zájezdový autobus s 31 pasažéry narazil brzo ráno do plotu v Ústrašíně na Pelhřimovsku, nikdo nebyl zraněn. Auta havarovala na dálnici D1 i na ostatních komunikacích. Silnice v kraji jsou stále sjízdné jen s nejvyšší opatrností

Nebezpečí lavin

Na horách zas hrozí lavinové nebezpečí. Návštěvníkům, kteří se drží vyznačených stezek, ale žádné nebezpečí nehrozí.

Lidovky.cz, ČTK