1. července 2019 10:36, aktualizováno  17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Muži s tyčemi bránili inventarizaci majetku bývalé firmy Legios. Policie konflikt zažehnala střelbou ze samopalu

V areálu výrobce vagonů Heavy Machinery services (dříve Legios) musela... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V areálu výrobce vagonů Heavy Machinery services (dříve Legios) musela... | foto: ČTK

Louny Policie v pondělí ráno zasahovala u konfliktu před areálem lounského výrobce vagonů Heavy Machinery services. Padl i výstražný výstřel. Podle některých médií chtěla v areálu firmy Heavy Machinery services, dříve Legios, pokračovat insolvenční správkyně v inventarizaci majetku. V tom jí zabránila skupina lidí s tyčemi a dalšími předměty. Zaměstnanci areálu se dovnitř nedostali.

„V pondělí přibližně ve 3:30 pronikly do areálu HMS asi tři desítky mužů, někteří vyzbrojeni tyčemi, kteří se prezentovali jako personál společnosti Legios Loco a vyvolali potyčku s ostrahou. Situaci musela řešit policie,“ řekla na dotaz ČTK insolvenční správkyně Petra Hýsková.

Společnost HMS v pondělí důrazně odmítla „skandální postup“ insolvenční správkyně v průběhu šetření v areálu společnosti. „Její nestandardní chování a nekompetentní pokyny paralyzovaly provoz lounského výrobního závodu, což je nejen v rozporu s jejím oprávněním, ale i s Usnesením insolvenčního soudu,“ sdělila mediální konzultantka HMS Iva Šachová. Společnost požaduje okamžité odvolání insolvenční správkyně a žádá o prošetření situace, kdy výkon práva podle zástupců firmy zajišťuje motorkářský gang.

Policisté ukončili zásah po poledni, protiprávní jednání nezjistili, řekla mluvčí lounské policie Irena Pilařová. Bezpečnost v okolí areálu budou dál hlídat.

„Řešili jsme situaci v lounské firmě. Jedná se o složitý právní problém a my jsme zjišťovali, zda dochází k protiprávnímu jednání,“ uvedla Pilařová. Na začátku konfliktu se podle mluvčí situace vyhrotila a policisté použili jako varovný prostředek výstřel.

Podle serveru AKTU.news insolvenční správkyně chtěla pokračovat v areálu firmy Heavy Machinery services, dříve Legios, v inventarizaci majetku. Tomu zabránila skupina ozbrojená například tyčemi, píše server. Policie musela použít varovný výstřel ze samopalu, aby zabránila rvačce.

Server mmashorties.cz, který se věnuje zápasníkům MMA, přinesl informaci, že v areálu proti sobě stáli na jedné straně zástupci security Viktora Pavlíčka Euromafas společně s insolvenční správkyní a na druhé straně skupina security Resistance, kterou si najala firma Legios Loco a v jejímž čele byl zápasník MMA Petr Ondruš.

Staré logo na věži v areálu výrobce vagonů Heavy Machinery services (dříve...
Areál výrobce vagonů Heavy Machinery services (dříve Legios) v Lounech.

Insolvenční správkyni se zatím nepodařilo kontaktovat. Při zásahu nebyl nikdo podle Pilařové zraněn ani omezen na svobodě. „Vzhledem ke složitosti situace budou policejní hlídky v dalších dnech situaci kvůli bezpečnosti monitorovat,“ řekla Pilařová.

Zabezpečovali jsme průchod zaměstnanců, tvrdí zápasník MMA

„Byli jsme najati firmou Legios Loco, abychom zabezpečili volný průchod zaměstnanců do firmy. Bohužel hned jak jsme vstoupili do areálu, čekala na nás skupina zhruba 70 lidí od insolvenční správkyně a nečekaně nějaký reportér, který přinesl jako první zprávy o tomto incidentu a to zcela zkresleně. Když jsme viděli, že jde proti nám taková početná skupina, tak jsme posbírali nějaké klacky a trubky, co byly kolem, určitě jsme neměli žádné katany a podobně. Šli jsme pouze dělat svoji práci, na kterou byla naše firma najata, tedy umožnit vstup zaměstnancům do areálu. Vše jsem také vysvětlil policii,“ cituje server Petra Ondruše.

Výrobce vagonů je v úpadku od února 2014, věřitelům dluží přes 3,3 miliardy korun. Krajský soud v Českých Budějovicích, který insolvenci řeší, před pár dny znovu zamítl reorganizaci společnosti HMS. Soud zároveň na majetek firmy prohlásil konkurz a na 21. srpna svolal schůzi věřitelů.

Příběh lounské vagonky.

Příběh lounské vagonky.

Budějovický krajský soud zamítl reorganizaci HMS už v lednu. V dubnu jeho rozhodnutí zrušil Vrchní soud v Praze a věc mu vrátil. V novém rozhodnutí budějovický soud zopakoval, že jednání HMS a plnění povinností, které soud firmě uložil, vzbuzuje pochybnosti o poctivosti jejích skutečných úmyslů.

Podle soudu se řídicí struktura HMS prolíná s vedením společnosti Legios Loco a fungování obou firem je úzce spjaté - Legios Loco pronajímá výrobní areál a dodává HMS pracovní sílu, veškerý obchod jde přes Legios Loco. Firma Legios Loco patří podle údajů v Obchodním rejstříku kyperské společnosti Kirosium Limited. Jediným akcionářem HMS je od letošního března litoměřická firma Trinites CZ. HMS se proti verdiktu odvolá k Vrchnímu soudu v Praze.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!