Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výtvarník žaloval ZOO, nemá právo na své logo

Česko

  13:19
PRAHA - Autor vizuálního stylu pražské zoo Michal Cihlář podal na zahradu žalobu. Zoo Praha používala podle výtvarníka své oficiální logo neoprávněně, a to minimálně od dubna tohoto roku. Rozhodl se proto spolupráci se zahradou ukončit. Zoo neoprávněné užití Cihlářovy práce odmítá.

Vizuální styl pražské zoo, autor Michal Cihlář. foto: www.zoopraha.czReprofoto

"Zoo Praha objednaná a řádně uhrazená díla užívala vždy v souladu s účelem, pro který byla vytvořena, a ve shodě s autorem. Pan Cihlář sám nikdy žádné užití nedefinoval jako neoprávněné a Zoo Praha současnou změnu jeho postojů nechápe a neakceptuje," sdělil mluvčí zoo Vít Kahle.

Zoo s autorem nemá uzavřenou jednu komplexní smlouvu na celý vizuální styl. Podle mluvčího jde o jednotlivé smlouvy na konkrétní díla. "Na vytvoření a použití loga je uzavřena řádná smlouva na dobu neurčitou a není žádný právně relevantní důvod ji zpochybňovat," uvedl mluvčí.

Devítiletou spolupráci mezi grafikem a zahradou označil jako nadstandardní, v oboustranné shodě a ku prospěchu obou stran. Podle Kahleho se Cihlář rozhodl přerušit spolupráci sám a pro Zoo Praha překvapivě. Výtvarník podle něj změnil své finanční požadavky a tuto změnu chtěl uplatnit i zpětně. "Nové finanční požadavky pana Cihláře Zoo Praha nechce ani nemůže akceptovat. Považuje je nejen za neoprávněné, ale i za neetické," uvedl mluvčí.

Grafik Cihlář pro podobu loga a plakátů, ukazatelů v zahradě, nápisů a dalších materiálů čerpal ze svých dlouholetých zkušeností s technikou linorytu. Od začátku dubna však visí po Praze nové billboardy a plakáty s logem zahrady, které jsou podle Cihláře použity neoprávněně. Proto podal na zahradu koncem března občanskoprávní žalobu.

Nové plakáty by se neměly výrazně lišit

"Špatné světlo zde padá i na zřizovatele zoo, pražský magistrát, který je o kauze informován, ale evidentně v této kauze nic neřeší," říká výtvarník. Nové plakáty zoo, které se nyní objevují po Praze, styl Cihlářovy tvorby připomínají. Mluvčí říká, že zoo nového výtvarníka hledala v soutěži, při níž loni oslovila několik umělců. Uzavřela smlouvu s Vladimírem Veselým, který již dříve zahradě dílčí výtvarné služby poskytoval.

K případné podobnosti Veselého děl s prací Cihláře mluvčí uvedl, že Veselý používá perokresbu, tedy techniku jinou než Cihlář. Ředitel zoo Petr Fejk již dříve uvedl, že by zahrada styl příliš měnit neměla. "Stále půjde o ruční práci, podobnou barevnost a archaickou patinu obrázků i písma. Pro laika to nebude příliš patrná změna," uvedl.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!