Využívání státního svátku k prezentaci osobních postojů není ze strany české hlavy státu žádnou novinkou. Účty se svými ideovými odpůrci si vyřizoval i Klausův předchůdce Václav Havel. A nejčastěji se pouštěl právě do světonázorů prezentovaných bývalým předsedou ODS Klausem.
V roce 2000 ve zjevné narážce na euroskeptika Klause Havel řekl, že identitu českého národa neohrožují mezinárodní organizace, nadnárodní instituce ani bruselští úředníci, ale Češi sami. Kritizoval také „slepou a na nic se neohlížející honbu za ziskem“. Vůdcům politických stran vyčinil, že mají občanům jít příkladem, a místo toho „s ležérním úsměvem zatloukají své vlastní finanční machinace“.
Přestože Havel ve svém projevu nikoho nejmenoval, v ODS se spustila lavina výroků odsuzujících jeho vystoupení. Ze zneužití státního svátku Havla obvinil tehdejší předseda senátorského klubu ODS Mirek Topolánek. Podobná slova volil i Václav Klaus. Prezident tehdy podle něj „zneužil státního svátku k vyslovení extrémně levicových, antitržních a antikapitalistických názorů“.
Přestřelka mezi Havlem a Klausem se opakovala i o rok později. Tehdejší prezident totiž ve svém projevu prohlásil, že ani za 12 let po revoluci se česká společnost nedokázala vyrovnat s minulostí a že se v ní opět objevují temné stránky její komunistické minulosti.
Václav Klaus si poté povzdechl, že u něj „po projevu převážilo neštěstí z toho, že je možné zneužít státní svátek k takovým úvahám“. S tehdejším předsedou Poslanecké sněmovny si tehdy notoval i jeho nejvýraznější protivník, šéf ČSSD Miloš Zeman, či komunisté.
Kontroverze budil i Havlův výběr osobností, kterým uděloval vyznamenání. Zatímco propůjčení Řádu TGM Olze Havlové v roce 1997 se ještě obešlo bez námitek, o rok později již Havel čelil obvinění, že vyznamenal několik bývalých agentů StB. A v roce 2002, kdy pocty rozdával naposledy, byl už přímo napadán za to, že vyznamenává své přátele Jana Třísku či Pavla Landovského.
***
Využívání svátku k prezentaci osobních postojů není ze strany hlav státu novinkou