Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyvlastnit a zbourat? Greenpeace bojují proti ničení obcí kvůli uhlí

Česko

  11:24
PRAHA - Aktivisté z organizace Greenpeace, která se zaměřuje na životní prostředí, protestují od rána na budově Národního divadla proti prolomení těžebních limitů. Na budovu se pokoušejí vyvěsit dva čtyřicetimetrové transparenty. Akci z nábřeží sleduje několik policistů. Vedení divadla o ní bylo informováno.

Na Národním divadle se ráno objevil čtyřicetimetrový transparent Greenpeace. foto: MAFRA: František Vlček

Aktivisté chtějí před volbami apelovat na voliče, aby nevolili politiky, kteří podporují vyvlastňování a bourání obcí kvůli uhlí a další devastaci severních Čech těžbou. "Jsme tady, abychom voličům jasně řekli, nevolte uhlí," řekl vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Podle aktivistů je absurdní bourat památky nebo domovy lidí jen kvůli těžbě uhlí, právě proto si symbolicky zvolili Národní divadlo.

Na Národním divadle se ráno objevil čtyřicetimetrový transparent Greenpeace.

Několik aktivistů se už v brzy ráno po lešení vyšplhalo na dva ochozy budovy, které jsou pod střechou. Akce začala za přítomnosti médií až v půl osmé ráno. Protáhla se však o více než hodinu, protože se nedařilo rozbalit větší z transparentů, který vážil několik desítek kilo. "Bojím se, aby nespadli, protože je dům v opravě a ve špatném technickém stavu. My s tím nemáme nic společného," reagoval ředitel ND Jan Burian, jemuž aktivisté poslali sms, až když byli na budově.

Kromě nápisu zobrazovaly portréty pět známých politiků, kteří zrušení územních ekologických limitů těžby uhlí podporují. Jde o Vojtěcha Filipa (KSČM), ministra vnitra v demisi Martina Pecinu (SPOZ), Milana Urbana a Michala Haška (oba ČSSD) a Janu Bobošíkovou (Hlavu vzhůru).

Na Národním divadle se ráno objevil čtyřicetimetrový transparent Greenpeace.

"Jejich vyobrazením mimo jiné klademe i otázku, jestli by chtěli bourat Národní divadlo, kdyby se pod ním našlo uhlí. Máme zato, že by mělo zůstat to, co vláda slíbila počátkem 90. let, že už se žádné památky a žádné obce kvůli uhlí bourat a vystěhovávat nebudou," dodal Rovenský.

Podle Greenpeace, které analyzovalo volební programy a odpovědi jednotlivých politických stran, garantují zachování limitů těžby Strana zelených, TOP 09, Změna, Pirátská strana a Úsvit přímé demokracie. Naopak KSČM, SPOZ, Hlavu vzhůru, Svobodní i LEV 21 bourání obcí prý kvůli těžbě podporují. I zde ale Greenpeace našlo kandidáty, kteří se na věc dívají opačně, než jejich strana, například krajští lídři SPOZ - Miloš Kužvart a Ilona Švihlíková. Sociální demokraté podle aktivistů přiznávají, že jednotný názor na problematiku těžby v současnosti nemají.

Na Národním divadle se ráno objevil čtyřicetimetrový transparent Greenpeace.

Pokud by se těžební limity prolomily, přišly by podle aktivistů minimálně dva tisíce lidí v Horním Jiřetíně a Černících o své domovy, dalších 28 měst a obcí by ztratilo ochranu před rozšiřováním dolů a ohroženo by bylo zdraví až 27 tisíc obyvatel Litvínova.

Proti prolomení limitů v Severočeské hnědouhelné pánvi se na konci září opět postavili také experti z Akademie věd ČR. Územní ekologické limity těžby v SHP vyhlásila vláda v roce 1991 jako hranice, které chrání zbytky osídlení, památek, přírody, krajiny a obyvatele pánevních okresů tehdejšího Severočeského kraje.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...