Technologie LTE (Long Term Evolution) by měla coby čtvrtá generace bezdrátové sítě reagovat zejména na celosvětovou poptávku po stále rychlejších hlasových a datových službách. Pomyslně tak navazuje na současné technologie datových přenosů, jako jsou GPRS, EDGE, UMTS a HSDPA.
Že právě LTE patří budoucnost, si myslí více než osm desítek předních světových výrobců telekomunikační techniky a mobilních operátorů. Ti kvůli tomu založili sdružení 3GPP, které tento technologický standard zaštiťuje a dohlíží na jeho vývoj. Ustavení standardu přitom znamená, že firmy dostaly potřebný technologický základ, na kterém mohou začít stavět LTE sítě. Korejská firma LG tak už představila první LTE čip určený pro zabudování do koncových terminálů.
Rychlost především Od nové technologie si všichni slibují především už zmíněné navýšení přenosových rychlostí. To má být v případě LTE opravdu impozantní: rychlost stahování dat má dosahovat 326 Mb/s, rychlost vkládání a datového přenosu 86 Mb/s. I když byly v reálných podmínkách naměřeny zhruba poloviční hodnoty, pořád je to opravdu znatelné zrychlení proti současnému HSDPA.
Jak se takových výsledků dosáhlo? Zjednodušeně řečeno, LTE opouští principy, které se pro přenos dat v mobilních sítích až dosud používaly, a sází na technologii OFDM, tedy podobnou techniku, jakou z bezdrátových technologií používá zejména WiMAX a z drátových síť xDSL. Zatímco u kódového multiplexu vysílají jednotlivé stanice na frekvenčních kanálech pevně dané šířky, zde se signál šíří velkým počtem úzkých a na sobě nezávislých kanálů. Vysílání má navíc probíhat v pásmu do 20 MHz, což přispěje ke snadnějšímu obsazení volných míst.
Nejistá budoucnost I přes ustanovení standardu a optimistická vyjádření některých zúčastněných firem se zatím nad zavedením LTE do praxe vznášejí otazníky. Jedny z prvních praktických testů provedených loni na podzim v německém Bonnu totiž ukazují, že bude nutné vyřešit ještě řadu technologických překážek.
Tak rychlý datový tok klade velké nároky na výkon techniky. V části sítě by to znamenalo velké investice do páteřních sítí, na straně koncových zařízení je zase nezbytné vyřešit problém, jak napájet a chladit tak výkonné procesory.
O své místo na světě se navíc stále ucházejí i další technologie pro přenos dat. Německý T-Mobile, považovaný za lídra v této oblasti, jich testuje hned několik najednou po souhrnným názvem Next Generation Mobile Network, a až posléze vydá rozhodnutí, pro který způsob se rozhodne. I když není tajemstvím, že LTE má v mnoha ohledech navrch.
Objevil se i návrh, že pilotní LTE síť by mohl vybudovat český T-Mobile. Z toho také plynula jistota jeho zástupců, když tvrdili, že už nemá smysl budovat mobilní síť třetí generace (3G), když zanedlouho přijde LTE. Jak ale ukázal myšlenkový obrat na konci roku, v němž se T-Mobile přece jenom zavázal začít s výstavbou 3G sítě, vývoj LTE zjevně nepostupuje tak rychle, jak by si mnozí přáli. Slova Hamida Akhavana, nejvyššího šéfa skupiny T-Mobile, o komerčním spuštění LTE během roku 2010 tak zřejmě zůstanou nenaplněna.
***
Svět zatím čtvrté generaci mobilní sítě věří
Sdružení 3GPP už představilo také oficiální logo nové sítě, kterou prosazuje coby nejlepší budoucí bezdrátový přenos dat. K tomu, aby LTE skutečně vstoupilo do života, jsou však ještě potřeba nemalé investice.
Na mobilní síť čtvrté generace LTE se rozho odl oddll vsadit například americký výrobce spotřeb í elektroniky Verizo n. Spolu s mobilním operátorem Vodafone vytvo l společný podnik Verizon Wireless, jehož služby chce rozvíjet právě na platformě LT .
O autorovi| ONDŘEJ POHL, Autor je vedoucí sekce Svět techniky serveru Lidovky.cz