Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Vyzkoušejte provensálský tian

Česko

Ačkoliv by neznalec zasazoval původ tohoto pokrmu spíše do některého z čínských regionů, pochází tian z Provence, jihofrancouzského kraje podmanivě provoněného levandulí. Provensálský výraz tian má ve skutečnosti dva významy – za prvé značí velkou, nehlubokou kameninovou nádobu a za druhé pokrm, jenž bývá v této nádobě tradičně připravován. Jeho charakteristickým znakem jsou kolečka středomořské zeleniny, zpravidla cuket, rajčat a lilků, střídající se spravedlivým způsobem a ochucených štědrým množstvím omamně vonících provensálských bylinek. Majitelé zmlsaných francouzských jazýčků vám prozradí, že chuť tianu je skutečně dokonalá pouze tehdy, jsou-li kolečka vybrané zeleniny (s výjimkou rajčat), krátce osmahnuta na olivovém oleji a až poté naskládána do zapékací mísy a upečena. Tento postup však lze doporučit pouze těm, kdo disponují přebytkem času, oproti tomu níže uvedená verze je jednodušší a ve vztahu k času i k práci šetrnější.

POTŘEBUJEME:

Pro 4 osoby: 120 g rýže 2 středně velké cukety 3 velké cibule 6 pevných rajčat 3 snítky čerstvého tymiánu 2 lžíce čerstvé petrželky 2 lžíce čerstvé pažitky 2 snítky rozmarýnu 4 lžíce olivového oleje sůl a čerstvě mletý pepř

POSTUP:

Rýži uvaříme v osolené vodě téměř doměkka.

Troubu předehřejeme na 150 °C. Zapékací misku vymastíme jednou lžící olivového oleje. Petrželku a pažitku nasekáme a vmícháme do rýže, kterou dle potřeby dochutíme solí a pepřem. Cukety, cibule a rajčata nakrájíme na plátky o šířce asi 0,5 cm.

Rýži rozložíme na dno zapékací misky. Na její povrch poklademe kolečka cuket, cibule a rajčat tak, aby se střídala a částečně překrývala. Osolíme, opepříme, zakápneme třemi lžícemi olivového oleje a posypeme lístky tymiánu a rozmarýnu. Potom vložíme pokrm do předehřáté trouby a pečeme hodinu a čtvrt.

Provensálský tian chutná naprosto nejlépe, je-li vlažný, tedy ani vytažený přímo z trouby, ani po odpočinku v ledničce. Proto je radno jej připravit o jednu hodinu dříve, než jej plánujete servírovat, tehdy bude mít tu správnou teplotu.

Příjemným doprovodem je jednoduchý salát z listů ledového salátu, polníčku anebo rukoly se zálivkou z olivového oleje a balsamikového octa.

***

4 další rady na přípravu tianu

1 Jasný vliv Iberského poloostrova se nezapře ve verzi se španělskou pikantní klobáskou chorizo. Tento tian se připravuje nachlup stejně jako základní verze (viz výše) s tím rozdílem, že se mezi kolečka cuket, cibule a rajčat vmáčknou také kolečka choriza (120 g), případně jiné klobásky ostřejší chuti.

2 V italském provedení je tian 20 minut před dokončením pečení posypán italským čerstvým sýrem Ricotta (150 g), jenž byl v misce důkladně promíchán s prolisovaným česnekem (4 stroužky), nastrouhaným parmezánem (40 g), nasekanou petrželkou (1 lžíce) a bazalkou (1 lžíce). Celkový čas pečení je stejný jako u základní verze.

3 Poněkud sytější variantou je tian s novými bramborami – na vrstvě rýže spočívají kolečka cuket, rajčat, červené cibule a nových brambor. Vše je posypáno nasekaným česnekem, tymiánem a rozmarýnou a 15 minut před koncem pečení jsou přidána filátka ančoviček (10). Celkový čas pečení je stejný jako u základní verze.

4 Odlehčenou variantou, která se zpravidla podává coby příloha k rybám a masu, je tian bez rýže. Připravuje se z koleček rajčat, cuket, cibule a lilku střídavě rozložených do zapékací mísy, posypaných nasekaným česnekem, petrželkou, tymiánem a oreganem a zakápnutých olivovým olejem. Vše se peče 40 minut.

Autor: