Řád Bílého lva
npor. Josef František - in memoriam
Jeden z nejlepších československých stíhacích pilotů, který ve druhé světové válce bojoval v britském královském letectvu. Jako člen 303. stíhací perutě patřil k esům bitvy o Británii v roce 1940. V ní dosáhl 17 jistých a jednoho možného sestřelu nepřátelských letadel, čímž je pasován na nejlepšího spojeneckého pilotem bitvy. V říjnu téhož roku se Františkův letoun zřítil při hlídkovém letu za nikdy neobjasněných okolností. Za své hrdinství byl v minulosti již mnohokrát oceněn. Jako první cizinec například získal britskou Distiguished Flying Medal se stužkou.
Řád T.G.M.
MUDr. František Kriegel, CSc. - in memoriam
Československý lékař a politik Komunistické strany Československa. V letech 1964 až 1969 působil jako poslanec. Stal se jednou z předních osobností Pražského jara roku 1968. Byl jediným členem delegace československých politiků, který odmítl podepsat Moskevský protokol, a jeden ze čtyř poslanců Národního shromáždění, kteří hlasovali proti „dočasnému pobytu sovětských vojsk na území republiky. Za stejný čin ocenil vloni prezident bývalou poslankyni Boženu Fukovou medailí za zásluhy. Na jeho počest byla Nadací Charty 77 zřízena Cena Františka Kriegla, která je udělována „za mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody, národní nezávislost, suverenitu a demokracii“.
Medaile za hrdinství
Petr Vejvoda – in memoriam
Statečný šestnáctiletý student zemřel vloni v říjnu po útoku psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou, před nímž bránil spolužačku. Za svůj čin již byl vyznamenán Cenou Michala Velíška.
Medaile za zásluhy
doc. Ing. Július Binder
Bývalý manažer, projektant a také poslanec slovenské Národní rady. Má velký podíl na projektu vodního díla Gabčíkovo. Za tyto zásluhy mu byl v roce 1995 propůjčen slovenský řád Ľudovíta Štúra. Za totéž je také prvním laureátem ceny Ropák roku.
František „Ringo“ Čech
Jedním slovem všeuměl. Čech je český bubeník, zpěvák, textař, herec, komik, moderátor, politik, publicista, scenárista, dramatik, naivní malíř a spisovatel. V prezidentské volbě podporoval Miloše Zemana. Veřejnost zná především jeho ztvárnění Dívčí války.
prof. Ing. Armin Delong, DrSc.
Je český vědec, světově uznávaný fyzik a zakladatel elektronové mikroskopie. Po listopadovém převratu působil také ve federální vládě jako její místopředseda pro vědeckotechnický rozvoj. Za svůj vědecký přínos již v roce 2005 obdržel cenu Česká hlava.
Ing. Dalibor Dědek
Patří mezi třicet nejbohatších Čechů, založil mezinárodně úspěšnou firmu Jablotron a zároveň se snaží svými penězi pomáhat – podílí se například na činnosti Nadačního fondu Neuron na podporu vědy.
Pavel Dostál – in memoriam
Byl český divadelní dramaturg, textař, scenárista, režisér, publicista a po sametové revoluci politik. Po vstupu vojsk v srpnu 1968 se výrazně politicky angažoval v protisovětském rozhlasovém vysílání. V letech 1998-2005 byl ministrem kultury.
Helena Fibingerová
Je bývalá česká atletka, mistryně světa ve vrhu koulí, později sportovní funkcionářka, podnikatelka, členka Rady České televize. Jejím největším úspěchem je zlatá medaile z atletického mistrovství světa v roce 1983. Má také bronz z olympiády z roku 1976.
Jitka Frantová Pelikánová
Česká herečka, tanečnice a spisovatelka působila v divadle Rokoko a v době normalizace emigrovala se svým manželem Jiřím Pelikánem do Itálie. V zahraničí propagovala českou kulturu a české autory.
Ludvík Hess
Český novinář, spisovatel a chovatel koní je především znám jako zakladatel spolku zřizujícího babyboxy. Přes 50 let vydává časopis Divoké víno. První babybox zřídil v Česku v roce 2005. Od té doby zachránily babyboxy na 130 dětí.
Ing. Jiří Hlavatý
Je český podnikatel, generální ředitel a majitel textilní společnosti Juta. Od loňského roku je také senátorem za Trutnov, kde se o křeslo v horní komoře ucházel v barvách hnutí ANO. V roce 2013 získal ocenění Podnikatel roku.
Ing. Eduard Janota – in memoriam
Český ekonom a dlouholetý náměstek na ministerstvu financí, kterému se přezdívalo „pan Rozpočet“ pro jeho extrémní znalosti při sestavování státního rozpočtu. V letech 2009 a 2010 pak působil jako ministr financí v úřednické vládě Jana Fischera.
Ing. Ludvík Karl
Liberecký podnikatel je vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Preciosa. Společnost je proslulá výrobou křišťálového skla ať už v podobě šperků či lustrů. Preciosa je spojena také s libereckým fotbalovým Slovanem.
plk. Mgr. Aleš Knížek
Pracuje ve Vojenském historickém ústavu již 20 let. Jako ředitel pečuje o hmotné památky českého vojenství a armády a zodpovídá za vědecko-výzkumné, muzejní a knihovní zařízení ministerstva obrany.
Antonín J. Liehm
Se stal žurnalistou a kulturním kritikem po válce, kdy spolupracoval s E. F. Burianem v časopise Kulturní politika. V 60. letech vedl filmovou rubriku Literárních novin. V roce 1968 se měl stát šéfredaktorem znovuobnovených LN. Po srpnové okupaci se ale rozhodl zůstat v zahraničí.
Mgr. Jiří Mánek
Lesní inženýr vedl Národní park Šumava v letech 2012 – 2014. Předtím byl dlouholetým náměstkem ředitele národního parku. V roce 2014 neúspěšně kandidoval na Strakonicku do Senátu za ODS. Se Zemanem sdílejí názory na ochranu přírody na Šumavě.
Prof. Ing. Petr Moos, CSc.
Dopravní expert, pedagog a působil i jako děkan Fakulty dopravní Českého vysokého učení technického v Praze. V roce 1998 krátce působil jako ministr dopravy a spojů. Odborně se zabývá inženýrskou informatikou, telekomunikacemi, telematikou a dopravní politikou.
Václav Neckář
Zpěvák zažil před nedávnem velký comeback na českou scénu, když po mrtvici, kvůli které zapomněl všechny texty a nemohl prakticky mluvit, nazpíval píseň Půlnoční. Neckář je populární od 60. let, zpíval také ve skupině Golden Kids.
Pavel Nedvěd
V roce 2003 se stal Nejlepším fotbalistou Evropy, dvakrát si odnesl medaili z mistrovství Evropy. Světoznámý brazilský fotbalista Pelé ho zařadil do žebříčku 125. místo nejlepších žijících fotbalistů.
prof. JUDr. Václav Pavlíček, CSc.
Český právník a oborník na ústavní právo, které vyučuje na Právnické fakultě Univerzity Karlovy a na Západočeské univerzitě. Je také odborníkem na Benešovy dekrety a jejich zastáncem. V roce 1971 musel kvůli politickým důvodům odejít z univerzity, byl také vyloučen z KSČ.
Jan Petránek
Český novinář, komentátor a disident působil před rokem 1968 v Československém rozhlase. Vysílal i během okupace 21. srpna. Podepsal Chartu 77 a přispíval do samisdatových Lidových novin.
doc. Ing. Václav Petříček, CSc.
Místopředseda Komory pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států se podílel na zřízení České exportní banky, agentur CzechInvest a CzechTrade. Je nositelem papežského řádu svatého Řehoře Velikého.
MUDr. Bohdan Pomahač
Zřejmě nejznámější český plastický chirurg současnosti působí v americkém Bostonu. Jeho tým provedl první úplnou transplantaci obličeje v USA. V roce 2012 dostal cenu za rozvoj transplantační medicíny.
Mons. František Radkovský
„Uvěřili jsme v lásku,“ je heslem vůbec prvního biskupa Plzeňské diecéze, kterou roku 1993 zřídil papež Jan Pavel II. Na kěnze byl vysvěcen v roce 1970, poté byl kaplanem V Mariánských Lázních.
prof. MUDr. Jaroslav Rybka, DrSc.
Člen Newyorské akademie věd je vyhlášeným odborníkem na cukrovku. Jako první v Evropě přišel v roce 1983 s komplexním programem péče o diabetiky. Je zakladatelem a čestným prezidentem Diabetické asociace.
MUDr. Marie Svatošová
Vůdčí postava českého hospicového hnutí. Za socialismu se o paliativní péči dozvěděla se samizdatového časopisu Salus. V roce 1995 otevřela v ČR první hospic Anežky České v Červeném Kostelci.
Libuše Šafránková
Oblíbená herečka ztvárnila role v nezapomenutelných filmech Vrchní prchni, Slavnosti sněženek nebo Tři oříšky pro Popelku. Na divadelních prknech hrála v Činoherním klubu, v 90. letech působila i v „Národním“.
Pavel Šporcl
Houslový virtuoz patří k nejpopulárnějším umělcům české vážné hudby. Kromě muzikantů z oblasti klasiky spolupracuje s romskou kapelou či popovými umělci. Letos převzal Platinovou desku za album Gipsy Fire. Veřejně podpořil Miloše Zemana ve volbě.
Ladislav Štaidl
Společně s Karlem Svobodou patřil k výhradním autorům písní pro Karla Gotta. Napsal pro něj třeba hit Kávu si osladím. Zasloužilý umělec ČSSR spolupracoval ale i s Helenou Vondráčkovou nebo Daliborem Jandou.
prof. MUDr. Danuše Táborská, DrSc.
Byla u založení prvního oddělení anesteziologie a resuscitace v ČSSR. 16 let sji vedla. Jako profesorka Masarykovy univerzity stála u vzniku naší transplantologie, kardiochirurgie a diagnostiky mozkové smrti.
Ing. Milan Teplý
25 let je generálním ředitelem mlékarénské společnosti Madeta. Nedávno oznámil, že by rád odešel do důchodu. Ve firmě působí od poloviny 70. let, kdy se ještě jmenovala Jihočeské mlékárny. Po revoluci ji zprivatizoval.
Ing. Miroslav Toman st., CSc.
Otec Zemanova poradce Miroslava Tomana byl ministrem zemědělství několika komunistických vlád a místopředsedou kabinetu ČSSR. V roce 1985 obdržel Řád práce. Po „Sametu“ začal podnikat v zemědělství.
Karel Weirich - in memoriam
„Český Winton“ byl před druhou světovou válkou zpravodajem ČTK v Itálii. Po vypuknutí konfliktu odsud pomohl utéct několika stovkám československých Židů, zadržovaných v internačním táboře Ferramonti.
Ing. Jiří Žáček
Je autorem básní, říkanek a aforismů. Často humorných či parodických. Napsal mnoho knih pro děti. Do roku 1991 pracoval v nakladatelství Československý spisovatel, od poloviny 90. let je tvůrcem na volné noze.