Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vyznamenaný strážník by rád střílel muslimky. Vedení ho stáhlo z ulice, šetří jej policie

Česko

  6:00
PRAHA - Pražský strážník Alexandr Bedeč, jenž se na sociální síti Facebook nevybíravě vyjádřil na adresu muslimek, nese za svá slova odpovědnost. Za tvrzení, že by se stoupenkyně islámu měly střílet, jej kvůli podezření ze spáchání trestného činu prověřuje policie. Jeho nadřízení ho do konce vyšetřování mimo jiné stáhli ze služby v terénu a pověřili jej prací, během níž se nesetká s veřejností.

„Střílet,“ napsal strážník Alexandr Bedeč ke snímku, na němž je zachycena skupina muslimských žen. foto: FacebookReprofoto

„Střílet,“ napsal Bedeč počátkem srpna ke snímku, na němž je zachycena skupina muslimských žen v Praze na Podvinném mlýně. K příspěvku připojil několik vykřičníků, čímž své přesvědčení ještě zdůraznil. Záhy se jeho komentář rozšířil mezi ostatními uživateli sítě. Ti se převážně podivovali nad tím, jak člověk s podobným smýšlením může dohlížet na pořádek v centru metropole a zajišťovat bezpečnost jejích obyvatel.

Počínáním strážníka se zabýval i kontrolní orgán městské policie. Ten dospěl k závěru, že Bedeč porušil interní předpisy.

„Z tohoto důvodu strážník až do skončení prověřování celé věci vykonává práci, při které není v kontaktu s veřejností,“ informovala server Lidovky.cz Irena Seifertová, mluvčí pražských strážníků. „Zároveň kontrolní orgán postoupil věc pro podezření ze spáchání trestného činu Policii ČR,“ dodala.

Alexandr Bedeč se k záležitosti odmítl vyjádřit. „Já vám k tomu nebudu nic říkat, opravdu ne,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Nicméně už dříve redakci naznačil, že jeho komentář měl být žertovného charakteru.

„Pokud se bavím o něčem s kamarády, tak je to třeba z legrace,“ uvedl. „Takže to si nemůžu dělat legraci? Dělám ji jako každý člověk,“ reagoval na dotaz, zdali mu přijde legrační střílet po lidech jiného náboženského vyznání.

Oceněný vzor nejen pro mladé

„Třeba mě k tomu přiměly právě ošklivé komentáře lidí. Mohlo to stejně tak znamenat, že se můžou střílet lidé, co nesouhlasí, aby tu tací lidé byli,“ doplnil Bedeč, jen byl podle zjištění serveru Lidovky.cz v říjnu 2012 vedením radnice Prahy 5 vyznamenám za vzornou službu.

Bedeč byl tehdy jedním z pěti oceněných strážníků, u nichž městská část vyzdvihla zejména jejich zodpovědnost a každodenní odvahu. Rovněž je označila za skutečné hrdiny, kteří jsou vzorem nejen pro mladou generaci.

„Vaše profese je posláním a přinášíte do naší společnosti skutečné hodnoty: spravedlnost, bezpečí, připravenost být tu pro druhé a riskovat za jejich životy,“ okomentoval jeho přínos při předávání vyznamenání Petr Lachnit (ANO), radní Prahy 5 pro oblast bezpečnosti.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat