Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
21. srpna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyznamenaný strážník by rád střílel muslimky. Vedení ho stáhlo z ulice, šetří jej policie

„Střílet,“ napsal strážník Alexandr Bedeč ke snímku, na němž je zachycena... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Střílet,“ napsal strážník Alexandr Bedeč ke snímku, na němž je zachycena... | foto: FacebookReprofoto

PRAHA Pražský strážník Alexandr Bedeč, jenž se na sociální síti Facebook nevybíravě vyjádřil na adresu muslimek, nese za svá slova odpovědnost. Za tvrzení, že by se stoupenkyně islámu měly střílet, jej kvůli podezření ze spáchání trestného činu prověřuje policie. Jeho nadřízení ho do konce vyšetřování mimo jiné stáhli ze služby v terénu a pověřili jej prací, během níž se nesetká s veřejností.

„Střílet,“ napsal Bedeč počátkem srpna ke snímku, na němž je zachycena skupina muslimských žen v Praze na Podvinném mlýně. K příspěvku připojil několik vykřičníků, čímž své přesvědčení ještě zdůraznil. Záhy se jeho komentář rozšířil mezi ostatními uživateli sítě. Ti se převážně podivovali nad tím, jak člověk s podobným smýšlením může dohlížet na pořádek v centru metropole a zajišťovat bezpečnost jejích obyvatel.

Počínáním strážníka se zabýval i kontrolní orgán městské policie. Ten dospěl k závěru, že Bedeč porušil interní předpisy.

„Z tohoto důvodu strážník až do skončení prověřování celé věci vykonává práci, při které není v kontaktu s veřejností,“ informovala server Lidovky.cz Irena Seifertová, mluvčí pražských strážníků. „Zároveň kontrolní orgán postoupil věc pro podezření ze spáchání trestného činu Policii ČR,“ dodala.

Alexandr Bedeč se k záležitosti odmítl vyjádřit. „Já vám k tomu nebudu nic říkat, opravdu ne,“ sdělil serveru Lidovky.cz. Nicméně už dříve redakci naznačil, že jeho komentář měl být žertovného charakteru.

„Pokud se bavím o něčem s kamarády, tak je to třeba z legrace,“ uvedl. „Takže to si nemůžu dělat legraci? Dělám ji jako každý člověk,“ reagoval na dotaz, zdali mu přijde legrační střílet po lidech jiného náboženského vyznání.

Oceněný vzor nejen pro mladé

„Třeba mě k tomu přiměly právě ošklivé komentáře lidí. Mohlo to stejně tak znamenat, že se můžou střílet lidé, co nesouhlasí, aby tu tací lidé byli,“ doplnil Bedeč, jen byl podle zjištění serveru Lidovky.cz v říjnu 2012 vedením radnice Prahy 5 vyznamenám za vzornou službu.

Bedeč byl tehdy jedním z pěti oceněných strážníků, u nichž městská část vyzdvihla zejména jejich zodpovědnost a každodenní odvahu. Rovněž je označila za skutečné hrdiny, kteří jsou vzorem nejen pro mladou generaci.

„Vaše profese je posláním a přinášíte do naší společnosti skutečné hodnoty: spravedlnost, bezpečí, připravenost být tu pro druhé a riskovat za jejich životy,“ okomentoval jeho přínos při předávání vyznamenání Petr Lachnit (ANO), radní Prahy 5 pro oblast bezpečnosti.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.