Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výzva k rezignaci? Považuji to za Fialův exces, řekl poražený ministr Chládek

Česko

  12:12
PRAHA - Nelichotivé vysvědčení za práci v rezortu? Tak si ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) neúspěch ve volbách nevysvětluje. A za zcestnou proto považuje i výzvu šéfa ODS Petra Fiala, podle kterého by neúspěšní ministři měli z výsledků vyvodit politickou odpovědnost.

Marcel Chládek (ČSSD) foto: ČTK

Lidovky.cz: Chápete neúspěch ve volbách jako ne zrovna lichotivé vysvědčení za vaši práci senátora či ministra?
Ministra rozhodně ne, protože toto nebylo referendum o vládě. To byla regionální volba. Myslím si, že to bylo spíše ovlivněno tou nižší volební účastí. A také bylo rozhodující, že jsme kandidovali dva zástupci z různých částí regionu. Hodně jsem ztratil v Žatci, kde paní starostka Hamousová byla velmi úspěšná. Tam byl mezi námi rozdíl víc než tisíc hlasů.

Lidovky.cz: Přesto, mandát v Senátu jste neobhájil...
V prvním kole jsem vyhrál a ve druhém velmi těsně prohrál, ovšem jak jsem se díval, byl to jeden z nejtěsnějších výsledků. Paní Hamousové bych chtěl pogratulovat k jejímu vítězství a popřát hodně sil do šestileté práce senátorky. Přestože už nejsem senátorem, tak ale samozřejmě i nadále budu sledovat dění v tomto regionu.

Výsledky senátních voleb

Lidovky.cz: Předseda ODS Petr Fiala při svém povolebním vystoupení uvedl, že by ministři, kteří neuspěli ve volbách, měli zvážit setrvání ve funkcích. A připomněl krok Alexandra Vondry (ODS), který před dvěma roky po fiasku v senátních volbách rezignoval na post ministra obrany. Co na tuto výzvu říkáte?
Řekl bych, že se pan Fiala musí vrátit trochu do historie. Považuji to za takový jeho exces a výstřelek. Pan Vondra totiž tehdy nepostoupil ani do druhého kola, jeho výsledek byl tragický. A navíc ještě ten důvod jeho rezignace byl úplně jiný. Odstoupil kvůli prošetřování té velké zakázky. (Kauza Promopro, v níž 12 lidí čelí obvinění v souvislosti se spornou zakázkou z dob českého předsednictví EU.)

Promopro, pozn. red.)

Lidovky.cz: Bohuslav Sobotka, váš stranický šéf, naopak i s ohledem na volební výsledek uvedl, že za vámi coby ministrem školství jednoznačně stojí. Překvapil vás takový projev důvěry?
Mě to samozřejmě potěšilo. Jsem rád, že hodnotí mou práci pozitivně. A nejen on. V regionu jsem se během kampaně setkával s dobrými ohlasy na mé působení na ministerstvu školství a v tom chci také pokračovat.

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) senátorský mandát neobhájil. Na Lounsku...

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) senátorský mandát neobhájil. Na Lounsku...

Lidovky.cz: Zmínil jste nízkou volební účast. Souhlasíte s prezidentem Milošem Zemanem, že by měla zvážit povinná volební účast?
Myslím si, že problém je spíše ta dvoukolá volba. Protože jsem se setkával s voliči, kteří mi říkali: Proč vás musíme jít volit znovu, když už jsme vás jednou volili? A druhý problém je ten, že jak je druhé kolo už po týdnu a lidé nemají volební lístky ve schránkách, tak řada lidí ani o druhém kole nevěděla, byť to medializované bylo. Řada voličů mi během kampaně před druhým kolem řekla, že kdyby mě nepotkali, tak by ani nevěděli, že musí jít volit znovu.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Takže byste se přikláněl k tomu, aby se bitva o Senát odehrála v jednom kole?
Buď v jednom kole, nebo odsunout to druhé kolo ještě o týden, aby se stihly volební lístky rozdat lidem do schránek. 

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...