Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výzva proti Rusnokově vládě: podepsali ji i voliči Zemana, tvrdí její autoři

Česko

  13:52
praha - Už třetím dnem přibývají podpisy pod výzvou Zvyklosti nejsou hlouposti, která brojí proti vyslovení důvěry kabinetu Jiřího Rusnoka. Své podpisy pod ní zanechávají i voliči prezidenta Miloše Zemana, tvrdí v rozhovoru pro Lidovky.cz jedna z iniciátorek výzvy advokátka Nadežda Priečinská.

Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem. foto: MAFRA - Dan Materna

Lidovky.cz  Čeho chcete dosáhnout výzvou Zvyklosti nejsou hlouposti?
Naším cílem je, aby poslanci odmítli hlasovat pro důvěru vládě pana Rusnoka. A samozřejmě bychom byli rádi, kdyby hlasování bylo co nejvíce jednoznačné. Aby bylo patrné, že je to zájem nadstranický, tedy v zájmu všech a nikoli jen některých stran.

Lidovky.cz  Ve výzvě připomínáte výrok prezidenta o "idiotském" pojmu ústavní zvyklosti. Byl právě to impuls pro sepsání výzvy?
Hlavní impuls vycházel ze způsobu jmenování Rusnokovy vlády. Ten výrok pana prezidenta v podstatě už jenom utvrdil naše přesvědčení, že je potřeba nějakým způsobem se vyjádřit, protože nám to přijde velmi extrémní.

Lidovky.cz  Odkdy je možné se pod výzvu podepisovat?
Spustili jsme ji v neděli ráno.

Lidovky.cz  Nyní je pod ní podepsáno něco přes 3000 lidí. To není úplně mnoho...
Já to zas hodnotím tak, že to je poměrně hodně. Když si vezmete, že je výzva uvedena v život něco přes dva dny. Navíc vezměme v úvahu, že to je akce spontánní bez jakékoli marketingové, finanční či PR podpory, šíří se pouze po internetu a máme období dovolených. Takže z mého pohledu je to podpora velmi masová, já to vidím velmi optimisticky.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz  Ale ve srovnání s miliony hlasů, které dostal Miloš Zeman v prezidentské volbě... A on se při rozhodování o nové vládě na legitimitu vzešlou z voleb odvolává. 
My nezpochybňujeme volbu pana prezidenta, ale to nemůžeme srovnávat. Jsme výzva a sbíráme podpisy dva dny, takže těžko lze tato čísla porovnávat. Náš prezident podle nás nemá v počtu hlasů, které dostal ve volbě, vůbec žádné odůvodnění proto, aby jmenoval vládu, jak se mu zachce. Ta jeho legitimita, o které mluví, je pouze zdánlivá a je to jeho určitý demagogický přístup k tomu, jak své jednání zdůvodnit. Jeho počet hlasů ale neodůvodňuje to, aby narušoval parlamentní charakter naší demokracie.

Lidovky.cz  Co se bude dále s výzvou dít?
Ve středu se ji chystáme odeslat poslancům, ale sbírání hlasů bude pokračovat dál, protože důvěra vládě se bude vyslovovat tuším až někdy v prvním srpnovém týdnu.

Lidovky.cz  Jaký celkový počet podpisů budete považovat za úspěch?
Já se upřímně přiznám, že považuji za úspěch už to, v jaké fázi se to nyní nachází. Víte, pro nás je důležitá skutečnost, že to lidi zajímá a že to považují za podstatnou záležitost, ke které se chtějí vyjádřit, a nechtějí, aby jejich hlas nebyl slyšet. A jestli těch hlasů budou tři tisíce nebo pět, už není rozhodující.

Lidovky.cz  Už jste obdrželi nějaké reakce?
Zatím vím, že se pod výzvu podepsal například senátor Štětina. Znám i některé další osoby, takže vím, že jsou tam podpisy lidí z velkého spektra politických názorů. A dokonce, protože ty lidi znám, tak vím, že jsou pod výzvou podepsaní i voliči Miloše Zemana.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz  Co spojuje vás, pana Hanzlíka a pana Slavíka, kteří za výzvou stojíte? Objevily se komentáře, zda výzvu neiniciuje některá z pravicových stran.
Nás tři spojuje pouze to, že se známe a jednoho dne jsme si řekli, že bychom chtěli něco aktivně udělat, protože jsme z té situace byli velice znepokojeni. Toť vše. Žádná stranická organizace za námi nestojí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!