Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ovčáček s povolením od Zemana napadl vědce: Jejich výzva k toleranci prohlubuje příkop

Česko

  12:01aktualizováno  13:45
PRAHA - Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zkritizoval výzvu stovek českých vědců k toleranci vůči uprchlíkům. Text podle něj prohlubuje příkop mezi českou společností a takzvanými elitami. Ovčáček svůj osobní názor na aktivitu českých akademiků sdělil na úterní tiskové konferenci. Fyzikální chemik Pavel Jungwirth v reakci řekl, že výzva má naopak příkopy zahlazovat.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček foto:  Dan Materna, MAFRA

Výzvu nazvanou Vědci proti strachu a lhostejnosti dosud podepsalo přes 1500 osobností, uvádějí na svém webu autoři. Petici podpořily také stovky lidí mimo akademickou obec.

Podle bývalé předsedkyně Akademie věd ČR, biochemičky Heleny Illnerové je výzva nejslušnějším vyjádřením, jak by se česká společnost měla chovat. To znamená - chápat cizince jako lidi, kteří mají svou vlastní důstojnost. Je to obecná výzva k návratu k lidství a solidaritě, řekla. Podpis může připojit i veřejnost.

„Dovolím si se svolením pana prezidenta v této věci sdělit svůj osobní názor,“ uvedl svou reakci Ovčáček na dotaz Parlamentních listů. „Tato aktivita pouze prohlubuje příkop mezi takzvanými elitami a českou společností,“ řekl mluvčí Hradu na adresu vědců. Nejlepší odpovědí na petici je podle něj parafráze jejího obsahu. „Všem, kdo v Evropě žijí, by mělo být zajištěno bezpečí a důstojné zacházení,“ prohlásil Ovčáček.

Vědci a akademici jsou znepokojeni xenofobií v Česku. Spouští petici

Podle Jungwirtha se zdá, jako by Ovčáček za svým prohlášením sledoval nějakou svou osobní agendu. Vědci se prý snaží, aby se česká společnost chovala dospěle, ať už je někdo intelektuálem nebo není. Cílem výzvy podle něj je, aby lidé mysleli a řešili problémy racionálně. „A nenechat se hnát emocemi, jako to dělá pan prezident, když dává do jednoho pytle Klokánky a imigranty. To je přesně to, proti čemu my jsme. A to, co rozděluje společnost, protože pan prezident rozděluje společnost. My se ji naopak snažíme sjednotit kolem racionálního cíle a myšlení,“ reagoval Jungwirth.

Suďte opatrně a nenechte se manipulovat, vyzývají vědci

Během úterka iniciativu podpořily také více než tři stovky lidí mimo vědeckou sféru. Z veřejně známých osobností se připojili kardinál Miloslav Vlk, slovenský sociolog a někdejší disident Fedor Gál, spisovatel Ota Filip nebo psycholog Dalibor Špok.

V petici se stovky vědců, univerzitních profesorů i vysokoškolských pracovníků ohradily proti nárůstu xenofobních nálad v české společnosti. Znepokojuje je aktivita extremistických skupin, které podle nich nemají dostatečnou protiváhu. Vědci vyzývají politiky, aby při přijímání uprchlíků zohledňovali skutečné možnosti, a ne vrtkavé nálady veřejného mínění. Žádají je také, aby nezneužívali cizí neštěstí k hromadění levných politických bodů. Na média apelují, aby informovala pravdivě a nešířila vykonstruované senzace a paniku. Veřejnost žádají mimo jiné o to, aby byla opatrná v soudech a nenechala se manipulovat.

Výzvu podpořili vědci napříč obory, mimo jiné i ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Václav Hořejší, teolog Tomáš Halík, divadelní kritik Vladimír Just, historik Jan Rychlík, literární historik Martin C. Putna a filosof Jan Sokol.

Proti přijímání uprchlíků z jihu je většina Čechů. Z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že tento názor má víc než 70 procent obyvatel Česka. Podle akademiků je příčinou obav ve velké míře strach z neznámého.

Ať ČT vysílá můj projev na 28. října, souhlasí Zeman

Prezident Miloš Zeman nemá nic proti tomu, aby Česká televize přímo vysílala jeho projev na státní svátek 28. října. Novinářům to v úterý řekl jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Generální ředitel České televize Petr Dvořák, s nímž se Zeman ve středu sejde, kvůli tomu hlavě státu nedávno psal.

Autor:

Mohlo by vás zajímat