Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výzvu k přejmenování letiště podepsalo už 80 tisíc lidí

Vizualizace Letiště Václava Havla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace Letiště Václava Havla | foto: Reprofoto

PRAHA Dopis žádající, aby letiště v Praze Ruzyni neslo jméno exprezidenta Václava Havla, předal dopoledne na úřad vlády režisér Fero Fenič. V textu zdůraznil, že iniciativu s přejmenováním letiště podporuje přes 80.000 lidí. Havel zemřel loni 18. prosince a nápad pojmenovat po něm největší letiště v zemi se zrodil téměř okamžitě.

"Jako předsedu vlády, která zastupuje zájmy ČR v akciové společnosti Letiště Praha, si Vás jménem těchto občanů dovolujeme požádat, aby vstupní brána do naší země, kterou ročně projde více než 12 milionů lidí, dostala jméno Václava Havla," napsal Fenič premiérovi Petru Nečasovi (ODS). Dopis podepsala i režisérka Olga Sommerová a někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Nápad, který veřejně podpořila řada českých osobností, má ale i své odpůrce. S výzvou nesouhlasí například někdejší Havlův osobní tajemník Vladimír Hanzel.

ČTĚTE TAKÉ:

V úterý k přejmenování letiště vyzvali i pražští radní. Otázku chce na vládě podle svého mluvčího otevřít ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vláda v prosinci přijala zákon o zásluhách Václava Havla. Podle Feničova dopisu ale nebyl tento krok "doplněn žádným konkrétním činem uznání, který by neměl jen formální a lokální hodnotu".

Fenič premiérovi a všem členům vlády napsal, že v ČR jsou stovky až tisíce pomníků, náměstí, ulic, škol, knihoven, divadel a podobně, které by mohly nést Havlovo jméno. "Jejich působnost i dopad je však vždy limitován místem nebo skupinou obyvatel a u institucí i těžko garantovatelnou úrovní a úspěšnou budoucností," podotkl.

Fero Fenič

Pojmenování letiště, tedy "vstupní brány do naší země" naopak podle Feniče zasáhne bez ohledu na bydliště, sociální, vzdělanostní a národnostní či věkové omezení, velké skupiny obyvatel včetně menšin.

Jednání na jaře

Vláda by měla posoudit návrh na přejmenování pražského ruzyňského letiště po zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi na jaře. Na středeční tiskové konferenci po jednání kabinetu to prohlásil premiér Petr Nečas.

"Tento krok bude mít nadčasovou, nadteritoriální a multikulturní funkci. Bude aktem veřejné služby, kterou pro tuto zemi také dělal Václav Havel," zdůraznil Fenič s tím, že toto rozhodnutí může učinit vláda.

Státní akciová společnost Letiště Praha si už před Vánoci zaregistrovala v anglickém znění slovní ochrannou známku se jménem bývalého prezidenta Václava Havla - "Vaclav Havel Prague International Airport".

Ve světě nese jméno významných státníků řada letišť. Tím nejznámějším je asi letiště Johna Fitzgeralda Kennedyho v New Yorku. Toto jméno dostalo již 24. prosince 1963, tedy zhruba měsíc po Kennedyho smrti.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...