Legenda klade vznik sochy až do dob cyrilometodějských, úctyhodný věk jí ale dávají i historici umění. „Ti její vznik datují do čtyřicátých až padesátých let třináctého století,“ připomněla mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová. „Originál Matky Boží Tuřanské bude mimo svoje trvalé umístění vystaven zřejmě vůbec poprvé. Výstava tak bude zcela mimořádnou příležitostí pro tiché setkání tváří v tvář,“ dodala.
Sošku prý přinesli na Moravu věrozvěstové Konstantin a Metoděj. Při rozvrácení Velké Moravy ji zbožný lid ukryl v lese, kde ji kolem roku 1050 našel v trní chrlický rolník. Nálezce si vzal sošku domů, ta se však vždy do křoví vrátila. Věřící proto postavili na místě kostel. Křesťané věří, že Panna Maria v Tuřanech činila zázraky a ochránila i věřící skryté v kostele při švédském obléhání. V době barokní byla socha zřejmě upravena a od té doby ji halí stříbrný plášť. Nejvíce ji proslavil patrně jezuita a obrozenec Bohuslav Balbín svým spisem z roku 1658. „Oslovuje však nejen svým půvabem, ale je spojena i s nesčíslnými zprávami o mimořádných uzdraveních a pomoci prosícím,“ uvedla Jandlová.
Výstava Matka Boží Tuřanská bude za přítomnosti biskupa Vojtěcha Cikrleho zahájena 15. října v 16 hodin. Potrvá do 23. listopadu letošního roku, otevřeno bude denně mimo pondělí.
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno