Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vzácný dům na Václaváku zbouráme, rozhodl Besser

Česko

  14:20aktualizováno  27. května 11:24
PRAHA - Horní část Václavského náměstí změní svou podobu. Ministr kultury Jiří Besser s definitivní platností rozhodl, že dům číslo 47 na rohu Opletalovy ulice může být zbourán. Proti rozhodnutí se není možné odvolat.

Secesní dům na Václavském náměstí. foto: Kateřina Bečková, předsedkyně Klubu Za starou PrahuReprofoto

Soukromý investor chce na místě přestavěné prvorepublikové budovy postavit polyfunkční prosklenou novostavbu.

O povolení demolice požádal Prahu už na podzim roku 2009. Památkáři pražského magistrátu s demolicí historické budovy souhlasili, Národní památkový ústav v Praze (NPÚ) se ale proti záměru investora postavil.

Vadil mu nejen architektonický návrh budovy, který například na rozdíl od stávající budovy nedodržoval jednotnou výškovou linku budov na Václavském náměstí zvýrazňující dominantu Národního muzea, ale i samotný návrh srovnat dům se zemí.

ČTĚTE VÍCE O SPORU O DŮM NA ROHU OPLETALOVY ULICE

Magistrát přesto souhlas k demolici budovy udělil, přičemž to zdůvodnil změnami, které investor v návrhu novostavby učinil v reakci na námitky NPÚ. Výstavbu ale podmínil deseti podmínkami, mimo jiné zachováním uličního štítu sousední budovy bývalé Akciové tiskárny. Kromě rohového domu na Václavském náměstí chce totiž investor stavět i na místě bývalé tiskárny a přilehlé dvorní části hotelu Jalta.

Ministerstvo původně demolici zakázalo
Začátkem letošního roku se ale do věci vložilo ministerstvo kultury, které ve zkráceném přezkumném řízení závazné povolení k demolici zrušilo. Nikdo tak neměl možnost do rozhodnutí promluvit.

Zpětně ministerstvo tento krok kritizuje. "Bylo to rozhodnutí odboru památkové péče, ale odpovědný pracovník tak postupovat nemusel. Nebyla tam žádná časová tíseň. Z dnešního pohledu se to jeví jako chyba," řekl LN mluvčí rezortu Stanislav Brunclík.

Rozkladová komise ministerstva kultury, která úřadu radí ve správních řízeních, doporučila zkrácené přezkumné řízení zrušit a ministr Besser se rozhodl radou komise řídit.

"Plně si samozřejmě uvědomuji, o jak exponovanou, cennou a citlivou lokalitu se v tomto případě jedná. Na druhé straně ovšem stojí podobně citlivá otázka státního zásahu do práv účastníků řízení nabytých v dobré víře. To je stěžejní argument, který mě vedl k rozhodnutí respektovat doporučení rozkladové komise," uvedl Besser v prohlášení.

"Musíme respektovat právo"
Podle něj je třeba respektovat princip ochrany práv nabytých v dobré víře, kdy došlo k přepracování projektové dokumentace, magistrát Prahy vydal závazné povolení k demolici a investor několik měsíců počítal s tím, že stavbu zahájí.

Zrušení zkráceného přezkumného řízení ministerstva kultury je podle Bessera jedinou cestou, jak se vyhnout soudním sporům s investorem. "Nehodlám vystavit tento stát dalšímu možnému riziku soudních sporů s náhradou škody zejména v případě, kdy jsem přesvědčen, že zkrácené přezkumné řízení ze strany ministerstva kultury nebylo nezbytné a nešlo o rozhodování v časové tísni," uvedl ministr.

Dostavět nebo přistavět, to ano
NPÚ ale nadále trvá na názoru, že by se budova měla zachovat. "My držíme ten konzervativní sloh. Navrhujeme zachovat budovu a dostavět, přistavět, případně i nastavět," řekl LN ředitel NPÚ v Praze Michael Zachař.

Se zbouráním historického domu dlouhodobě nesouhlasí ani Klub za starou Prahu. "Je to nehoráznost, které by se neměl ministr kultury dopustit. To je dům, který je zdravý, opravený po generální rekonstrukci, je pronajatý od sklepa po půdu a je velice krásný. Historici umění v něm nacházejí lecjaké zajímavé prvky, které mají smysl i pro dějiny architektury. Tento dům by měl na Václavském náměstí rozhodně zůstat," řekla LN předsedkyně klubu Kateřina Bečková.

Podle mluvčího ministerstva se ale v případě tohoto domu nejedná už jen o bránění nebo nebránění starého domu. "Tady existuje právo a správní řád, které je třeba dodržovat. V tuto chvíli už to bohužel není jednoduchá otázka ochrany nějakého památkového fondu," dodal Brunclík.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat