29. června 2015 6:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vzal úplatek 20 tisíc a šel na pivo, tvrdí svědek o soudci Jelínkovi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Soudce Ladislav Jelínek a pivnice Sparta, kde měl přebírat úplatky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce Ladislav Jelínek a pivnice Sparta, kde měl přebírat úplatky. | foto: Koláž

LITOMĚŘICE Nebude to problém, dvacka postačí, sliboval podle výpovědi jednoho z obviněných soudce Ladislav Jelínek. Za peníze měl u kolegy zařídit urychlení vrácení soudem zabaveného řidičského průkazu. Sám Jelínek naopak jakékoliv úplatky vyloučil. Přijal prý pouze tisíc korun a půjčku 55 euro.

Soudce policie stíhá kvůli dvěma případům - v jednom měl přijmout od spoluobviněného Tomáše Šimka 31 tisíc, ve druhém údajně chtěl po cizinci stojícím před soudem 380 tisíc korun. Za úplatu pak podle obvinění sliboval protekci u litoměřického soudce Vlastimila Nedvěda.

Jelínek se k věci přes advokáta odmítl vyjádřit, jak ale zjistil server Lidovky.cz, u výslechu drtivou většinu policejní verze odmítl. Od Šimka prý přijal pouze tisíc korun za sepsání žádosti o navrácení řidičského průkazu.

„Tvrdil mi celkem dojemný příběh o tom, jak potřebuje dva své postižené syny vozit do školy na kroužky. I přesto, že jsem věděl, že takovou žádost bych ze své profese psát neměl, tak jsem si vypsal na papír základní body z jeho života, ty důvody proč to potřebuje a přislíbil jsem mu to napsat,“ vypověděl Jelínek podle protokolu, s nímž se server Lidovky.cz seznámil.

Policistům přiznal, že nakonec to nebylo zadarmo, na rozdíl od nich však u výslechu hovořil o diametrálně odlišné částce. „On se chtěl revanšovat, já jsem říkal, že za to nic nechci, ale že kdyby měl na půjčení, tak by mi mohl půjčit nějaké peníze. On řekl, že má v korunách pouze tisíc korun, což má na útratu, ale že má 50 euro, jestli to bude pro ten okamžik stačit. Tak jsem řekl, že ano, on mi půjčil asi 55 euro, co měl u sebe,“ přiznal Jelínek.

Litoměřická pivnice Sparta
Litoměřická pivnice Sparta

Nepochopitelně zní i další jeho přiznání, že si nechal od opakovaně trestaného Šimka „do kapsy“ v litoměřické pivnici strčit tisícovku. „Pak jsme se ještě párkrát potkali ve Spartě, vím, že mi tam jednou dal tisíc korun. Já jsem se jej ptal, co to je, on mi řekl, ať to neřeším,“ uvedl soudce. O žádné peníze prý Šimka nežádal, a ačkoliv mu prý nabízel další, větší půjčky, nikdy k nim nedošlo.

Podle Šimkovy verze však s nabídkou urychlit vrácení průkazu přišel u piva sám soudce. „Já jsem se mu zmínil, že trestů za řidičák mám v posledních 20 letech neurékom, měl jsem v tom bordel, on nabídl, že se mi na to podívá,“ popsal Šimek u výslechu.

A skutečně brzy na to podle něj přispěchal soudce s řešením. „Řekl, že to nebude problém, že dvacka bude stačit, že to nebude stát moc. A že do měsíce budu mít papíry,“ tvrdil Šimek. Před oblíbenou pivnicí pak podle svých slov skutečně sumu Jelínkovi předal. „Venku si ode mne vzal 20 tisíc a šel dovnitř zpátky na pivo,“ vykreslil Šimek scénu policistům.

Kauza soudce Jelínka

Pro soudce Ladislava Jelínka a další čtyři lidi si protimafiánský útvar přišel letos v květnu. Kvůli třem skutkům, které detailně popsal server Lidovky.cz, část viní z podvodů, část z podplacení. Skupina měla nabízet vytipovaným lidem, o jejichž kauzách rozhodoval soudce Okresního soudu v Litoměřicích Vlastimil Nedvěd, že za úplatu u něj zařídí protekci. Peníze však podle policie u Nedvěda neskončily, Jelínek a spol. si je nechali. 

Jenže později se podle svých slov dozvěděl, že bude muset připlatit. Jelínek mu měl tvrdit, že kamery ho zaznamenaly, jak i přes zákaz řídí. „A že se nedá nic dělat, že budu muset přitlačit nějakou pětku, aby se to zakamuflovalo. Já se tedy ptal, kolik oni, Jelínek a Nedvěd, budou chtít, Jelínek řekl částku 10 tisíc korun,“ tvrdí Šimek.

Vyšetřovatelům ale spočítal, že soudce Jelínek ho stál mnohem více peněz. „Chtěl po mě někdy dvojku, někdy zaplatit útratu, pořád něco. Já to ani nebral, že to chce za něco konkrétního, ale prostě za chlast,“ vypověděl.

Soudce nicméně uvedl, že připlacení se se štamgasty restaurace střídal. „Šimek určitě někdy objednal a platil, ale ne tak, že když se propíjely velké peníze, tak jsem tam nebyl. Kořalku jsem od něho ale dostal, to ano. Pak to někdo otočil. Když jsem měl peníze, tak jsem to též otočil,“ dušoval se.

Litoměřickému soudci však také podle svého tvrzení Šimek posloužil jako spojka v druhém případě, kdy podle obvinění Jelínek nabízel souzenému Ukrajinci Volodymyrovi I. L., že za 380 tisíc mu zařídí podmíněný trest místo vězení a vyhoštění z České republiky.

Obvinění v kauze soudce Jelínka

  • Ladislav Jelínek - podvod
  • Tomáš Šimek - podplacení
  • František Froněk - podplacení, podvod
  • Petr Hladký - podplacení
  • Ota Güttner - podplacení

„Oslovil jsem pana L., že kámoš toho soudce, který ho soudí, tak by mohl něco zařídit a jestli L. chce, tak bych ho mohl spojit s dr. Jelínkem,“ vypověděl Šimek. Podle Jelínka jde nicméně o naprostý nesmysl, obvinění kvůli žádání úplatků od cizince odmítl kompletně.

„Já toho pana L. vůbec neznal. Že probíhá soud jsem se dozvěděl od toho koncipienta , ale jeho jméno tam, myslím, nepadlo. Říkal něco o cizinci,“ řekl.

Policie soudce, toho času postaveného mimo službu, nicméně stíhá kvůli podvodu, ne úplatkům. Nepodařilo se totiž zjistit, že peníze chtěl skutečně předat kolegovi, aby zmíněné případy ovlivnil.

  • 4Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz