Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tluchoř: Šest miliard by měl ministr financí najít během svačiny

Česko

  12:49
PRAHA - Rebelové v ODS dál trvají na tom, aby se od příštího roku nezvyšovala žádná ze sazeb DPH ani daně pro lidi s vysokými příjmy. Jejich neformální mluvčí Petr Tluchoř jde dokonce tak daleko, že hledání náhrady za vyšší daně přirovnává k ministerské svačině. Odklad hlasování na příští týden vzbouřenci ale ve straně podpořili, i když podle nich kongres ODS nic nezmění.

Petr Tlučhoř a Ivana Řápková na stranické tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně foto: ČTK

LN: Jste pro to, aby se přerušila schůze sněmovny a o daních i důchodech se hlasovalo až po kongresu ODS?
Nevidím k tomu žádný zásadní důvod. Rozdíl mezi hlasováním před kongresem a po kongresu podle mě není. Jde o to, aby se nezvyšovaly daně. Problém bude na stole stejně před kongresem i po něm. Nicméně to bereme jako prostor pro diskusi. Mrzí nás, že dnes pracovní skupina nenašla shodu a klub ji dokonce ani nehledal. Nebyla ochota přistoupit na kompromis, který mí kolegové navrhovali. Bereme to jako prostor pro hledání kompromisu a z toho důvodu jsme návrh na přerušení schůze také podpořili.

ČTĚTE TAKÉ:

LN: Co říkáte tomu, že pracovní skupina k daňovému balíčku ukončila svoji činnost bez nalezené shody?
Kolegové přicházeli na ranní jednání s tím, že dva ze čtyř našich návrhů jsme připraveni dát na oltář kompromisu. Byl to dostatečně velký prostor. Pokud se s tím pracovní skupina odmítla ztotožnit a nebyla k tomu možná ani debata na klubu, nemá další udržování takové skupiny valný smysl. Jistě je ale řada možností, fór a míst, kde je možné kompromis dál hledat.

LN: Vaše návrhy nejsou ale jádrem balíku, tím je právě DPH a solidární přirážka…
Nevím, co je hlavní. Návrh obsahuje osm devět bodů, z toho polovinu jsme akceptovali na začátku, další dva body jsme akceptovali dnes. Další prostor už opravdu nevidím.

LN: DPH tvoří ale nejvyšší finanční objem z celého balíčku…
Ano. Ale pokud se teď bavíme o šesti miliardách ze zvýšení snížené sazby DPH, tak to je částka, kterou normální průměrný ministr financí by měl najít během polední svačiny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!