30. října 2012 12:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tluchoř: Šest miliard by měl ministr financí najít během svačiny

Petr Tlučhoř a Ivana Řápková na stranické tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Tlučhoř a Ivana Řápková na stranické tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně | foto: ČTK

PRAHA Rebelové v ODS dál trvají na tom, aby se od příštího roku nezvyšovala žádná ze sazeb DPH ani daně pro lidi s vysokými příjmy. Jejich neformální mluvčí Petr Tluchoř jde dokonce tak daleko, že hledání náhrady za vyšší daně přirovnává k ministerské svačině. Odklad hlasování na příští týden vzbouřenci ale ve straně podpořili, i když podle nich kongres ODS nic nezmění.

LN: Jste pro to, aby se přerušila schůze sněmovny a o daních i důchodech se hlasovalo až po kongresu ODS?
Nevidím k tomu žádný zásadní důvod. Rozdíl mezi hlasováním před kongresem a po kongresu podle mě není. Jde o to, aby se nezvyšovaly daně. Problém bude na stole stejně před kongresem i po něm. Nicméně to bereme jako prostor pro diskusi. Mrzí nás, že dnes pracovní skupina nenašla shodu a klub ji dokonce ani nehledal. Nebyla ochota přistoupit na kompromis, který mí kolegové navrhovali. Bereme to jako prostor pro hledání kompromisu a z toho důvodu jsme návrh na přerušení schůze také podpořili.

ČTĚTE TAKÉ:


LN: Co říkáte tomu, že pracovní skupina k daňovému balíčku ukončila svoji činnost bez nalezené shody?
Kolegové přicházeli na ranní jednání s tím, že dva ze čtyř našich návrhů jsme připraveni dát na oltář kompromisu. Byl to dostatečně velký prostor. Pokud se s tím pracovní skupina odmítla ztotožnit a nebyla k tomu možná ani debata na klubu, nemá další udržování takové skupiny valný smysl. Jistě je ale řada možností, fór a míst, kde je možné kompromis dál hledat.

LN: Vaše návrhy nejsou ale jádrem balíku, tím je právě DPH a solidární přirážka…
Nevím, co je hlavní. Návrh obsahuje osm devět bodů, z toho polovinu jsme akceptovali na začátku, další dva body jsme akceptovali dnes. Další prostor už opravdu nevidím.

LN: DPH tvoří ale nejvyšší finanční objem z celého balíčku…
Ano. Ale pokud se teď bavíme o šesti miliardách ze zvýšení snížené sazby DPH, tak to je částka, kterou normální průměrný ministr financí by měl najít během polední svačiny.


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!