Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Vzdej se hlasování, buď vlastenec

Česko

Čína se chystá na sjezd komunistické strany. Upevňuje socialistické hodnoty a „ořezává“ svou SuperStar

OČíně je slyšet stále více a stále častěji téměř ve všech oblastech lidské činnosti. Slyší o ní i řadový český člověk - říkejme mu pan Novák. Cestou do práce čte noviny, nad lecčím kroutí hlavou a občas se i upřímně podiví. Na druhé straně světa jede do práce pan Wang, který si rovněž pročítá svůj výtisk. Na rozdíl od pana Nováka ale není tím, kdo neustále kroutí hlavou a nevychází z údivu. Pan Wang už si zvykl, že nyní se píše o událostech v Číně i za jejími hranicemi tolik nového!

Pan Wang a pan Novák se osobně neznají. Ovšem kdybychom je vzájemně představili, byli bychom svědky velmi zajímavého rozhovoru. Pan Novák se totiž na www.chinaconsulting.cz dočetl neuvěřitelné novinky. Během příštích patnácti let se do měst přesune 300 milionů čínských venkovanů. K jejich absorpci musí Čína vybudovat každý měsíc městskou infrastrukturu stejného rozsahu, jako má středně velké české město. Loni bylo v Číně z mobilních telefonů posláno 220 miliard SMS. V Číně funguje více než tři sta biotechnologických firem, kterým nepřekáží v práci žádní bojovníci za práva zvířat, žádné náboženské skupiny, žádné instituce pro etické standardy. Investice západních firem do podnikání v Číně dosahují průměrných výnosů 42 procent. Pracovníci v dělnických profesích vydělávají v USA za hodinu 9,56 dolaru, v Salvadoru 1,65 dolaru, v Číně 68 až 88 centů.

Pan Wang o tom, co čte pan Novák, nic netuší, a i kdyby se o tom něco dozvěděl, nejspíše by mu to bylo úplně jedno. Pan Wang totiž četl ve svých novinách rovněž neuvěřitelné novinky, pro něho mnohem zajímavější.

Jak zničit reality show

Na 15. říjen je plánováno zahájení XVII. sjezdu Komunistické strany Číny, který jmenuje lídry státní politiky a vytyčí její směr na příštích pět let. Na programu jednání bude i jakási obdoba kampaně proti „duchovnímu znečištění“, navazující na letitou snahu o kontrolu médií. Oficiálně jde o naplnění politické strategie prezidenta Chu Ťin-tchaa s názvem „vědecký koncept rozvoje“. Nejsilnější vizí je cesta k moderní a harmonické společnosti a odklon od „přílišného soustředění se na ekonomický růst“ za každou cenu.

Právě v jejím jménu státní cenzura systematicky rozšiřuje seznam „škodlivého televizního obsahu“. V srpnu byly například zakázány programy týkající se plastických operací či změny pohlaví, a to včetně zpravodajství a rozhovorů. Šlo o reakci na kontroverzní program Proměna ke kráse - reality show, jež obsahovala scény z operací plastické chirurgie.

Pan Wang je rád, neboť si moc nepřipouští, že by vše mohlo fungovat jinak. Navíc o takzvané západní kultuře si myslí své. Čína je hrdá na prosazování hodnotové škály z centra, přísné oddělování kultury a kýče, takzvaných absolutních pravd a morálky od infotainmentu. Čína je hrdá na absenci západní fascinace jinakostí, pohybem a masovým individualismem.

Pana Wanga a pana Nováka odděluje i pohled na otázku lidských práv, svobody šíření informací po internetu apod. Ano, v roce 2005 si čínská verze hledání SuperStar s názvem SuperGirl získala rekordní počet příznivců. Její finále sledovalo kolem 400 milionů diváků. Jenže letos se to už nelíbí cenzorům. Státní Rada pro rozhlas, film a televizi vydala přísná pravidla - zakázala například vysílání v přímém přenosu či hlasování přes e-mail či SMS. Žádná show o hledání SuperStar nesmí být více než desetidílná a nesmí se vysílat živě. Přímý přenos je povolen pouze pro finále, ale ani to se nesmí vysílat v hlavním čase a musí mít minutové zpoždění, aby se daly napravit případné „problémy“. Podle odborníků nelze za těchto podmínek vytvořit televizní reality show.

Ano, i taková je dnešní Čína. Tvůrci obsahu médií byli již dříve vyzýváni stranickými představiteli k tomu, aby se vzdali vulgarity a nevkusu ve snaze zvýšit sledovanost. Namísto toho by měli raději poskytovat „podnětný“ obsah, který upevňuje „socialistické“ a propaguje vlastenectví. Toto ve své podstatě nařízení, vydané Státní správou rozhlasu, filmu a televize, je zatím jedním z posledních mnoha opatření.

Technologie a demokracie

Podobně jako na západě i v Číně kulturu ovlivňuje rozvoj nových technologií. Podle údajů Čínského statistického úřadu používalo loni internet asi 10 procent populace (137 milionů osob). V USA používá internet asi 210 milionů z třísetmilionové populace, takže v absolutním počtu Čína překoná Ameriku do dvou let. Čína sice podporuje internet pro vzdělávání a byznys, ale zároveň cenzuruje stránky, které považuje za nemorální či podvratné. Blogy a diskusní fóra, jež musí mít oficiální registraci, sleduje na 50 tisíc příslušníků „čínské internetové policie“. Lze hovořit o informační globalizaci se specifickými čínskými rysy, jimž se přizpůsobují i západní společnosti. Organizace Reportéři bez hranic nařkla firmu Yahoo z poskytnutí klíčových informací čínskému vedení, které vedly k uvěznění dvou předních osobnostní čínského disentu užívajících služeb internetu.

Přes to vše má pan Wang s panem Novákem něco společného. Je to jakási zchytralost a vykutálenost, kvůli níž by pan Wang přijal s vítězoslavným úsměvem na tváři zprávu o tom, že v Číně je k dostání na černém trhu další díl překladu Harryho Pottera v čínštině, a to dokonce dříve, než byl dokončen rukopis anglického originálu. Ano, i toto je důsledek globalizace. „Čína dala světu mnoho vynálezů, za které Evropané nezaplatili poplatek za užití duševního vlastnictví. Papír, knihtisk, hedvábí, kompas, špagety respektive čínské nudle, střelný prach... mám pokračovat, pane Nováku?“ zeptal by se s gustem pan Wang.

O autorovi| Martin Kříž, editor serveru www.cinsky.cz

Autor: