130 let

Vznik ropného fondu se zpozdí

Česko

Ministr Martin Kocourek považuje návrh zákona o fondu za účelový, nechá ho proto přepracovat

PRAHA Budoucnost fondu, který by měl držet dodatečné zásoby ropy na 30denní spotřebu, je nejistá. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek totiž zpochybňuje potřebu navyšování objemu ropy. Petrolejářské firmy, které by vznik fondu stál zhruba 20 miliard korun, ministrův postoj vítají.

„Já se s umělým navýšením zásob tak, aby vydržely na 120 dní, moc neztotožňuji,“ řekl LN Kocourek. Podle něj se státní zásoby ropy v česku nyní pohybují nad hranicí 100 dnů, což je dostatečná doba pro reakci státu v případě krize.

Státní fond povinných zásob ropy a ropných produktů by měl během sedmi až deseti let od svého vzniku vytvořit dodatečné zásoby ropy tak, aby pokryly republikovou spotřebu na 30 dnů. Doplnily by tak hmotné rezervy, které jsou nyní udržovány minimálně na úrovni devadesátidenní spotřeby.

„Ono navýšení na 120 dní může u firem, které ponesou jeho náklady, vyvolat nemalé výdaje. To bude mít dopady na ceny jejich zboží,“ řekl Kocourek. Ten navíc zpochybňuje, zda nárůst spotřeby ropy bude opravdu takový, jak předpokládá Správa státních hmotných rezerv (SSHR).

„Otázka je, zda v budoucnosti opravdu dojde k takovému nárůstu spotřeby ropných produktů, aby to vyvolávalo potřebu zvýšení zásob na 120 dní, nebo zda naše stávající zásoby mohou, při nižší spotřebě, vystačit na 120 dnů,“ řekl Kocourek. V tomto bodě se ministr shoduje s argumentací České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu (ČAPPO). „Souhlasíme s názory pana ministra, že spotřeba ropných produktů v dalším desetiletí díky nižší spotřebě nových vozů a alternativním palivům příliš neporoste. Za deset let nebude potřeba dodatečné navýšení objemu státních ropných zásob,“ řekl Václav Loula, mluvčí ČAPPO.

Věcný záměr zákona, který má do tvorby státních zásob ropy zapojit petrolejářské firmy, je navíc podle Kocourka výhodný jen pro SSHR. „Myslím, že návrh Správy státních hmotných rezerv je hodně účelový. Je výhodný jenom pro státní hmotné rezervy a nemyslí na spotřebitele,“ řekl Kocourek. Podle něj totiž SSHR mohou vydělat na dalším zvyšování kapacity zásobníků. „SSHR nebude komentovat slova pana ministra,“ řekl náměstek předsedy úřadu Dušan Makovec. Podle něj však v případě ropného fondu nejde o nic jiného, než o posílení ropné a energetické bezpečnosti Česka. Od ledna 2013 se navíc mění metodika výpočtu objemu potřebných zásob a jen touto administrativní změnou se výše objemu sníží o 15 dnů. „Zpětné navýšení zásob o tento objem by stálo zhruba 3,5 miliardy za nákup ropy a 158 milionů na její ochranu,“ řekl Makovec. Návrh věcného záměru zákona připravovalo ministerstvo financí, ministerstvo průmyslu a obchodu a SSHR. Na počátku července ho legislativní rada vlády doporučila vládě ke schválení.

ROPNÉ REZERVY * Správa státních hmotných rezerv v současnosti drží rezervy ropy minimálně na úrovni devadesátidenní spotřeby. * Reálně se většinou pohybují okolo sta dnů. * Státní fond povinných zásob ropy a ropných produktů by měl do deseti let od svého vzniku vytvořit dodatečné zásoby ropy tak, aby pokryly republikovou spotřebu na dalších 30 dnů. * Prostředky by fond měl získávat od petrolejářských firem. Celkem by bylo potřeba vybrat zhruba 20 miliard korun.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás