Včera bývalý studentský vůdce Martin Bartůněk inicioval protipetici, která ústavu vyjadřuje podporu. Během několika hodin ji podepsal například Havlův „revoluční“ poradce Jiří Křižan, disident a exministr vnitra Jan Ruml a bývalí studentští vůdcové Monika MacDonagh-Pajerová, Igor Chaun a Martin Mejstřík. Mezi signatáři je i řada dalších osobností – například senátor Jaromír Štětina nebo režisér Vladimír Michálek.
Podle signatářů je ústav nenahraditelnou institucí a výpady proti Žáčkovi ho ohrožují. „Je nutné poznat a pochopit příčiny, které vedly k nastolení a trvání totality... Účinným a nenahraditelným nástrojem k tomu je Ústav pro studium totalitních režimů. Tendence ČSSD a KSČM ke zrušení či paralyzování tohoto ústavu považujeme za nebezpečné a trestuhodné. Stejně tak neuvážené pokusy o zpochybňování jeho práce... Proto vyslovujeme ústavu a jeho činnosti plnou podporu,“ stojí v petici.
Už dnes má zasedat rada ústavu a radní Petruška Šustrová dopředu avizovala, že chce mluvit i o konkurzu na nového ředitele. „Osobní spor Stanislava Pence s Pavlem Žáčkem, bohužel, ohrožuje fungování celého ústavu. O to více, že se k petici přidal i Václav Havel,“ řekl LN Křižan. Rozbuškou pro sepsání původní Pencovy petice byla kniha ústavu, ve které byl za informátora StB označen další blízký Havlův spolupracovník Joska Skalník. Penc ústavu vyčítal, že Skalníka neoslovil.