130 let

Poslanci ČSSD z jednacího sálu před hlasováním o vzniku Ústavu pro studium totalitních režimů odešli | foto: Michal Doležal, ČTK

Vznikne Ústav pro studium totalitních režimů

Česko
  •   18:59
Praha - věnovat zkoumání éry komunismu a nacismu. Vznik Ústavu pro studium totalitních režimů podpořily vládní strany. Proti byli komunisté, poslanci ČSSD nehlasovali.

Posláním  nové instituce bude lépe než dosud shromažďovat, analyzovat a zpřístupňovat dokumenty  vypovídající o době nesvobody včetně materiálů o činnosti komunistických tajných služeb. Svazky Státní bezpečnosti (StB) a dalších složek má na rozdíl od původního záměru spravovat zvláštní Archiv bezpečnostních složek, který však bude ústavu podřízen.

Se vznikem ústavu počítá zákon, který dnes schválila sněmovna přes nesouhlas levicových poslanců. Zástupci ČSSD se na protest hlasování nezúčastnili, komunisté byli proti. Ze 118 přítomných poslanců zákon podpořilo 92. Normu musí ještě posoudit Senát, který ji navrhl, a prezident republiky.

Podobné ústavy už existují v sousedních zemích, v Česku vzniká více než 17 let po pádu komunistického režimu. Ústav pro studium totalitních režimů, který se měl původně podle slovenského vzoru jmenovat Ústav paměti národa, má vzniknout ještě letos. Plán činnosti ústavu a jmenování i odvolání jeho ředitele má mít na starosti sedmičlenná rada, kterou by volil Senát na základě nominací od sněmovny, prezidenta a sdružení odbojářů nebo politických vězňů.

Rath: Vznikne ústav marxismu-leninismu naruby
Právě tato rada a podmínky členství v ní byly trnem v oku poslancům ČSSD a KSČM. Do rady a ani do vedoucích funkcí ústavu se totiž ze zákona nebudou moci dostat lidé, kteří byli členy nebo kandidáty předlistopadové komunistické strany či dokonce StB a bezpečnostních složek bývalého režimu.

Podle Davida Ratha (ČSSD) bude ústav pod kuratelou politiků ODS, kteří mají nyní v Senátu většinu, a bude to prý "novodobý ústav marxismu-leninismu naruby".

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás