Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vznikne „vězení“ pro mladistvé

Česko

Ministerstvo kromě vzniku ústavu pro nezletilé násilníky tvoří i novou koncepci institucionální péče

PRAHA Dětské vězení. Tak veřejnost říká prvnímu ústavu pro děti s extrémními poruchami chování, který je v Boleticích v Ústeckém kraji. Klienty ústavu jsou totiž děti, které spáchaly závažný trestný čin, například někoho zavraždily nebo znásilňovaly.

Přestože se odborníci brání tomu, aby se boletickému ústavu říkalo vězení, tím, jak to v něm funguje, ho přesto připomíná. Tak například. Chovanci spí v pokojích maximálně po dvou. V místnosti je jen postel, nic jiného, v oknech mříž a nerozbitné sklo. Dveře do pokojů jsou z těžkého nerozbitného materiálu a neustále se zamykají. Umyvadla a záchody jsou z kovu. Vchod na oddělení je pevně uzamčen, děti hlídají kamery.

Kapacita nejpřísněji střeženého oddělení je 12 dětí, rozdělených do dvou skupin po šesti. Pro každou z nich jsou určeni tři vychovatelé. Chovanci zde zůstávají buď do patnácti let, nebo dokud nedokončí povinnou školní docházku. Poté putují do výchovných ústavů s ochrannou výchovou. Když nic závažného neprovedou, odcházejí z ústavu jako plnoletí s čistým rejstříkem trestů.

To se ale brzo změní. Na severovýchodě Čech by totiž měl vzniknout podobný ústav, který by však byl určen pro chlapce od patnácti do osmnácti let. Na boletický ústav by tak měl navazovat. „Určený by ale nebyl pouze pro děti, které byly umístěny do Boletic a kvůli věku z nich musí odejít. Umísťováni by do něj byli i chlapci, kteří provedou závažný trestný čin a je jim více než patnáct let,“ vysvětlil Luboš Holec z ministerstva školství, který má tuto problematiku na starosti. A fungovat by měl téměř stejně jako boletický ústav. Kapacita obdobná se stejným zajištěním.

Změn plánuje ministerstvo víc Vznik ústavu pro teenagery s extrémními poruchami chování ale není jedinou změnou, kterou ministerstvo plánuje. Změnit by se totiž měla téměř celá koncepce institucionální péče. „Musejí být jasně určeny standardy tak, aby se dětem dostalo všude stejné péče. Aby měly stejná práva, možnosti, ale i povinnosti. V současné době se to ústav od ústavu liší,“ vysvětlil náměstek ministra školství Dušan Lužný.

Jedním z plánů tak například je, že by se zúžila spolupráce se soudy. Právě soudcům je již dlouhodobě odborníky vyčítáno, že ústavy neznají a nedokážou je od sebe rozeznat. Děti, které by měly být například v ústavu s ochranou výchovou, protože spáchaly trestný čin, soudy posílají do ústavní péče. A naopak. Vzniknout by proto měla metodika, která by rozdíly soudům jasně vysvětlovala.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...