13. ledna 2012 8:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VZP by mohla skončit ve ztrátě tři miliardy

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | foto: ČTK

PRAHA Všeobecná zdravotní pojišťovna by letos mohla hospodařit opět se schodkem, a to až tři miliardy korun, ačkoli původní plán počítal s vyrovnaným rozpočtem.

Zástupci VZP zároveň přiznávají, že pojišťovna již nemá žádné finanční rezervy, což by mohlo krátkodobě vést ke zpožďování plateb lékařům. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál.

K vyrovnanému rozpočtu měla přispět mimořádná finanční injekce ve výši tří miliard korun. Tu v lednu dostane pojišťovna díky loni schválenému zákonu, kterým se ještě jednou přerozdělily zůstatky na účtech všech zdravotních pojišťoven.

Peníze ale rozdíly mezi výdaji a příjmy pojišťovny pokryjí jen do poloviny roku. "V tom druhém pololetí, pokud se nepodaří něco udělat se strukturou poskytovatelů zdravotní péče, popřípadě pokud se nepodaří změnit ten klíč k přerozdělení, tak se ten deficit začne prohlubovat a na konci roku může klidně dosáhnout zhruba tří miliard," uvedl ekonomický náměstek VZP Jan Halama.

Deficit tří miliard by znamenal zpoždění plateb lékařům a zdravotnickým zařízením o více než týden. S tím se už setkali například ambulantní specialisté, když platby za loňský listopad dorazily některým lékařům od VZP až v tomto týdnu, uvedl ČRo.

ČTĚTE TAKÉ:

Pojišťovna ve svém plánu na letošní rok sice uvádí také variantu případného úvěru, s tím ale Halama nesouhlasí. "Já jsem přesvědčen, že by si úvěr podle mého názoru jako ekonoma měli vzít spíš ti poskytovatelé, protože oni mají v podstatě velmi bonitní pohledávku za VZP," poznamenal.

VZP má od roku 2009 rozdíl mezi ročními příjmy a výdaji pojišťovny zhruba šest miliard. V loňském roce skončila se ztrátou asi pět miliard korun. Pojišťovna dříve uváděla, že na letošek počítá s příjmy zhruba 146 miliard. Takové měly být i celkové výdaje.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?