23. dubna 2012 15:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VZP hlásí další škrty. Další propouštění začne v létě

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | foto: ČTK

PRAHA Jsme na nule, hlásí Všeobecná zdravotní pojišťovna a plánuje další škrty. Postihnou hlavně regiony. Počet krajských poboček se sníží na polovinu a místa opustí na tři stovky zaměstnanců. Rušení filiálek se naplánovalo už na polovinu tohoto roku.

Jen co pojišťovna ukončila první vlnu propouštění, už připravuje další. Správní rada se totiž usnesla na tom, že sníží počet filiálek. Bude jich šest. Pojišťovnu opustí nejméně tři stovky zaměstnanců. VZP už přitom stavy snižovala, na konci loňského roku zrušila na 520 míst.

ČTĚTE TAKÉ:

 „Pořád máme nejvyšší náklady na provoz ze všech pojišťoven,“ vysvětluje rozhodnutí člen správní rady VZP Jan Farský z TOP 09.

Pojišťovna podle něj původně plánovala škrtat ještě víc, na stole byla dokonce varianta se třemi filiálkami. „Tuto variantu viděl pan ředitel jako ekonomicky nejvýhodnější řešení,“ popsal Farský. Tlak z regionů, kde sílila nervozita a strach lidí o práci, ale nakonec přiměl správní radu zachovat alespoň šest poboček. „S restrukturalizací se ale začne o půl roku dříve,“ podotkl Farský.

Od poloviny tohoto roku se nadobro sloučí filiálky v Liberci a Ústí nad Labem. Společnou pobočku budou mít také Hradec Králové a Pardubice, Ostrava a Olomouc, Praha a střední Čechy. Jedna bude centrála pro Brno a Jihlavu. Pojišťovna chce do jednoho celku spojit také kraje karlovarský, plzeňský a jihočeský.

Na jednoho úředníka připadne 1700 klientů

Jeden úředník se bude muset napříště postarat o 1700 klientů. Škrty v provozu mají pojišťovně ušetřit zhruba 190 milionů korun jen na mzdových nákladech.
Provoz VZP byl doposud nejdražší ze všech zdravotních pojišťoven. Oproti konkurenci spolykal až o třetinu víc. Zatímco třeba každý klient Oborové zdravotní pojišťovny zaplatil za provoz instituce ročně 434 korun, pojištěnci VZP 746 korun.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Takzvaný provozní fond, kam spadají právě náklady na platy, administrativu či opravy filiálek, přitom neustále bobtnal. Podle loňských čísel se navýšil dokonce o dvě procenta na celkové 4,1 miliardy. Na léčení přitom začala pojišťovna posílat naopak částku o dvě procenta nižší.

„Dlouhodobě platilo, že produktivita práce zaměstnaneckých pojišťoven je oproti VZP o 15 procent efektivnější,“ hodnotí šéf pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera. Na přelomu roku se proto musely malé pojišťovny na tratnou VZP dokonce složit a poslat jí tři miliardy korun.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!