Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VZP protonovou léčbu platit odmítá, u soudu se bude bránit

Česko

  16:33aktualizováno  18:03
PRAHA - Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny uložila vedení VZP, aby se u soudů aktivně bránilo proti pražskému protonovému centru. Podat na ně má případně i další trestní oznámení. Po jednání rady to novinářům řekl její šéf Petr Nosek. Zdůraznil, že pacientům, kteří by protonovou léčbu skutečně potřebovali, ji VZP zajistí.

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. foto: ČTK

Protonové centrum vyrostlo na Bulovce za 4,2 miliardy korun. Nemá smlouvu s žádnou zdravotní pojišťovnou. Zatím mu byla uhrazena léčba tří pacientů. Od VZP chce zařízení získat kontrakt za miliardu ročně, a to na 15 let. Odvolává se na smlouvu o smlouvě budoucí, kterou s ním v roce 2006 podepsal nucený správce pojišťovny. VZP dokument zpochybňuje.

Podala na centrum i trestní oznámení, stejně postupovalo středisko. O proplácení léčby začali usilovat i pacienti, uspořádali petici. VZP za rychlým přibýváním podpisů vidí negativní kampaň Nadace pro protonovou terapii.

ČTĚTE DÁLE:

"Správní rada považuje reklamní kampaň zástupců protonového centra za vysoce neetickou a lživou, jejímž cílem je výhradně získání veřejných prostředků, nikoliv prospěch pacienta," uvedl šéf správní rady Nosek, který je náměstkem ministra zdravotnictví. Podle něj rada otevřela svým rozhodnutí šéfovi VZP Zdeňku Kabátkovi možnost "obhajovat plně práva pojišťovny vůči subjektům, které na ni útočí".

Ve VZP padají hlavy

  • Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny podle informací LN odvolala náměstka ředitele pro služby klientům Ivana Dvořáka. Důvodem jsou problémy kolem elektronických zdravotních knížek IZIP.
  • Na svých postech končí i Miloslava Šlajsová, náměstkyně ředitele pro zdravotní péči, nahradí ji dosavadní ředitel odboru léčiv a zdravotnických prostředků VZP Petr Honěk. Do důchodu odchází Hubert Maxa, náměstek ředitele pro informatiku, místo něj nastoupí současný ředitel odboru interního auditu a kontroly Pavel Východský.
  • Informaci o odvolaných náměstcích potvrdil člen správní rady VZP a poslanec Jiří Rusnok (LIDEM) i ředitel VZP Zdeněk Kabátek.
  • Cílem projektu IZIP bylo vytvořit systém elektronických zdravotních knížek, fungujících přes internet, pomocí kterého by mohli lékaři sdílet informace o pacientech. Od počátku s ním však byla spojena řada problémů.

                                                                                                     ver

Rozhodčí soud nyní řeší žalobu, kterou podalo na VZP protonové centrum. To chce pokutu asi 914 000 korun za nenaplnění smlouvy o smlouvě budoucí. Druhou žalobu dala VZP, a to kvůli určení neplatnosti této smlouvy.

VZP s centrem kontrakt o hrazení péče uzavřít nehodlá. Kabátek řekl, že instituce postupuje "jediným možných způsobem" - pokud experti určí, že protonové ozařování je pro pacienta jedinou možnou variantou léčby, tak ji pojišťovna uhradí. Ředitel uvedl, že už před dokončením centra na Bulovce zaplatila VZP tuto léčbu třem nemocným v cizině. Pražskému zařízení pak nyní posílá peníze na jednu pacientku.

Protonová léčba jednoho nemocného vyjde na statisíce. "Jestli je pravdivá informace, že původní kalkul byl 1650 protonem ozařovaných pacientů za miliardu, tak musí každý pochopit, že to je trošičku mimo realitu a možnosti zdravotnictví celé republiky, nejen VZP," uvedl místopředseda správní rady, hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD).

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!