19. března 2012 11:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VZP nemá rezervy. Plánuje prodej budov za půl miliardy

Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Všeobecné zdravotní pojišťovny. | foto: ČTK

Prodej budov za půl miliardy korun zvažuje Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Velké krajské pobočky by pak v řadě případů nahradily stánky v nákupních centrech i mobilní pracovny.

Budovy krajských sídel by si VZP ponechala zřejmě jen ve Středočeském kraji, Zlínském kraji a na Vysočině.

Důvod? Pojišťovnu k tomu nutí šestimiliardový schodek. „Rezervy jsou vyčerpány a pojišťovna hledá úspory v provozu,“ přiznává její mluvčí Jiří Rod. A také nový zákon o zdravotních pojišťovnách, který právě putuje do vlády - zdravotní pojišťovny čeká tvrdý konkurenční boj.

VZP chce omezit "provozní fond"

Pojišťovna, která hospodaří takřka se 150 miliardami korun ročně, chce „zeštíhlit“ hlavně takzvaný provozní fond, jenž doposud nekontrolovaně bobtnal. Podle loňských čísel totiž začala pojišťovna posílat na léčení částku o dvě procenta nižší, fond na platy, administrativu či opravy se ale naopak o necelá dvě procenta zvýšil a činil 4,1 miliardy.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

„Na základě provedených analýz byly proto jako zbytné k prodejům vytipovány objekty v celkové hodnotě 500 milionů korun,“ píše se v materiálu, který zpracoval náměstek ředitele pro služby klientům Ivan Dvořák a který mají LN k dispozici.


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!