Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VZP začne přispívat (ne)kuřákům

Česko

  12:11
PRAHA - Chcete se stát v roce 2008 nekuřákem nebo nekuřačkou? VZP vám zaplatí vaši poslední cigaretu! S tímto sloganem se největší česká zdravotní pojišťovna staví po bok dalších čtyř pojišťoven, které se rozhodly finančně podpořit budoucí nekuřáky.

peníze foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Tisícikorunu dostane od Všeobecné zdravotní pojišťovny každý současný kuřák nad 18 let, který se rozhodne v letošním roce přestat kouřit, a učiní tak pod dohledem odborníků z center odvykání kouření. Na dva tisíce se mohou těšit podobně konající těhotné ženy.

Podmínkou příspěvku, na který má pojišťovna vyčleněno celkem 20 milionů korun, však je, že dotyčný nebo dotyčná je pojištěncem VZP alespoň tři roky a absolvoval(a) alespoň tříměsíční léčbu. Připravit si musí také doklad o úhradě léčby nebo léčivého přípravku, přičemž účtenka nesmí být starší třiceti dní.

Léčba neznamená trávit čas v nemocnici
Všechny potřebné doklady – potvrzení o pojištění, účtenku a potvrzení z centra – pak stačí donést na pobočku VZP. Více informací je možní získat na infolince 844 117 777. Pro toho, kdo se bojí termínu „absolvovat léčbu“, máme dobrou zprávu: dobu, kdy se budete snažit zahnat chuť na cigaretu, nestrávíte nikde zavření. Jde o léčbu ambulantní v centru odvykání kouření – po vstupní prohlídce a nejrůznějších testech, kdy odborníci změří obsah CO ve vašem těle, vyptají se na rodinnou anamnézu, popř. udělají další potřebná vyšetření, přijdete na první skupinové sezení. Tam vás lékař seznámí s možnými postupy při odvykání a domluví se s vámi na nejvhodnějším postupu. Na vás je pak už „jen“ nekouřit a ve smluvený termín docházet na kontroly.

Kuřákům přispívají i další čtyři pojišťovny
Všeobecná zdravotní pojišťovna však není jedinou pojišťovnou, která se rozhodla udělat vstřícný krok směrem ke kuřákům, jimž se jejich zlozvyk dále nezamlouvá.

Stejnou částkou a za stejných pravidel přispívala již v loňském roce Pojišťovna ministerstva vnitra. V rámci kreditního systému mohou na pětisetkorunový příspěvek na dvou- a čtyřmiligramové pastilky, šestnácti- a čtyřiadvacetihodinné náplasti a inhalátor dosáhnout i důslední pojištěnci Oborové zdravotní pojišťovny.

Tisíc korun (maximálně však do výše prokázaných nákladů na léky či nikotinové náhražky) dostanou kuřáci, kteří přestanou kouřit v jednom z odborných center a jsou pojištěnci Vojenské zdravotní pojišťovny. Pro příspěvek je třeba vyplnit žádost o poskytnutí příspěvku (k dispozici v pobočce nebo na internetu), dodat potvrzení o absolvování odvykací kúry a doklad o úhradě přípravku, který pomáhá s odvykáním. Pět set korun nabízí kuřákům a kuřačkám i Hutnická zaměstnanecká pojišťovna. Doklad o zaplacení nikotinové náhražky nebo léku musí obsahovat jméno, příjmení a rodné číslo pojištěnce, účel vystavení dokladu (tedy podpora odvykání kouření), datum zaplacení, zaplacenou částku, razítko a podpis zaměstnance, který doklad vydává.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat