Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VZP žádá od ministerstva půjčku 2,5 miliardy, část dá nemocnicím

Česko

  13:53aktualizováno  14:33
PRAHA - O půjčce 2,5 miliardy korun bude ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek jednat příští týden s ministrem zdravotnictvím Martinem Holcátem. Ministr předběžně vyjádřil poskytnutí půjčky podporu. Právě 2,5 miliardy bude na konci roku VZP chybět. Peníze použije na stabilizaci svých financí a zhruba půl miliardy dá v navýšených platbách nemocnicím.

Nový ředitel VZP Zdeněk Kabátek, v pozadí odstupující Pavel Horák. foto: ČTK

Kabátek to řekl v Otázkách Václava Moravce. Kabátek také uvedl, že zrušené stokorunové regulační poplatky v lůžkových zařízeních, které se od ledna nestihnou obnovit, chce VZP kompenzovat lázním a léčebnám dlouhodobě nemocných.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát.

Na kompenzaci nemocnicím, z nichž prý třetina bude na přelomu roku v krizi, podle něj moc prostoru v tuto chvíli není.

Schodek osm až deset miliard

Ministerstvo zdravotnictví očekává na konci roku ve zdravotním pojištění schodek osm až deset miliard, celkem za rok resort spotřebuje 290 miliard. Navýšení odvodů státu o 4,7 miliardy, které schválila vláda a ve formě zákonného opatření jde do Senátu, ale propad podle ministerstva nepokryje.

Kabátek uvedl, že z půjčky 2,5 miliardy uhradí VZP část předsunuté platby, tedy pojistné, které stát dal za děti či důchodce už na jaře, aby VZP pomohl. Hospodaření VZP tak bude podle ředitele na konci roku vyrovnané, problémy by mohly nastat až příští rok.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Kabátka omezování péče v nemocnicích nehrozí. Přiznal ale, že zná jen příjmy nemocnic od VZP, nezná jejich výdaje, a tedy bilanci. Kvůli zpožďování plateb od pojišťoven prý některé nemocnice prodlužují už teď čekací lhůty. Kabátek uvedl, že od začátku roku dostala VZP jen devět stížností na nedostupnost péče v době garantované vyhláškou.

Kabátek připomněl, že už několik let pokrývají pojišťovny dopady krize ze svých rezerv. Loni dostala VZP při mimořádném přerozdělení vybraného pojistného z účtů zaměstnaneckých pojišťoven 3,1 miliardy.

VZP koupí portál IZIP

Všeobecná zdravotní pojišťovna koupí kontroverzní portál IZIP, přes který komunikuje VZP s pojištěnci, za 59 milionů korun. Šéf pojišťovny Zdeněk Kabátek to řekl  v ČT s tím, že majetkem VZP se IZIP stane ke konci letošního roku. Provoz portálu bude pak stát pojišťovnu pět milionů ročně, nyní za provoz platí společnosti IZIP 72 milionů. Transakcí tak VZP do budoucna každý rok ušetří 67 milionů korun.

Aby se situace neopakovala, je podle Kabátka nutno změnit systém přerozdělení, aby více dostaly pojišťovny s více nemocnými pojištěnci, tedy VZP. K sanaci systému by přispěl i odkup nedobytných pohledávek, zatím se nechystá.

Nemocnice požadují zvýšení plateb od pojišťoven za péči na 105 procent současnosti, podle Kabátka by VZP měla na navýšení na 104 procenta v případě, že by byly odkoupeny nedobytné pohledávky a změnil se systém přerozdělení. Pokud se žádné peníze do systému nepřidají, úhrady za péči o 1,5 procenta klesnou. Pokud projde navýšení odvodů státu Senátem, mohou stoupnout platby za péči na 101 procent.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!