Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

‚Završujeme nejdelší vojenské nasazení v historii.‘ Pieta na Vítkově připomněla padlé z Afghánistánu

Česko

  12:14
Vzpomínkou na padlé vojáky a slavnostním nástupem na pražském Vítkově česká armáda symbolicky zakončila dvacetileté působení v Afghánistánu. Přítomni byli vojáci, kteří se misí účastnili. Naopak chyběl vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman. „Každý rok si vojáky budeme představovat jako hrdiny, nikdy na ně nezapomeneme,“ řekl náčelník Generálního štábu Aleš Opata.

„Završujeme nejdelší vojenské nasazení v historii. Během dvaceti let se vystřídalo 11 500 vojáků. Mise to byla nesmírně nebezpečná,“ uvedl ministr obrany Lubomír Metnar. Poděkoval také všem, kteří se podíleli na evakuaci vojáků a úředníků z Kábulu.

„Dnešním dnem jsme završili jednu etapu české armády. Byla to mise s nejvíce „nej“. Byla to nejdelší mise, nejvíce vojáků se vystřídalo, nejvíce kolegů tam padlo a taky mise stála nejvíce peněz. Mise vyšla na dvacet miliard,“ dodal.

„Hodně jsme se toho naučili, naše vláda získala ve světě respekt. Nikdy jsme se neschovávali za druhé, posílilo nás to. Museli jsme riskovat, bohužel jsme měli i ztráty. Každý rok si vojáky budeme představovat jako hrdiny, nikdy na ně nezapomeneme,“ sdělil náčelník Generálního štábu Armády České republiky Aleš Opata.

Zástupci české armády nastoupili krátce před 11:00. Zazněla státní hymna, vyvěšena byla i státní vlajka. Dále byli jednotlivými hosty představeni vojáci, kteří v Afghánistánu padli. Připomenuti byli například Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kteří v roce 2018 zemřeli během útoku sebevražedného atentátníka. 

Na dotaz iDNES.cz, proč se piety nezúčastnil vrchní velitel ozbrojených sil, prezident Miloš Zeman, jeho mluvčí Jiří Ovčáček odepsal: „O úctě k padlým vojákům a k jejich hrdinství nelze u pana prezidenta ani vteřinu pochybovat. S ukončením mise v Afghánistánu ale pan prezident nesouhlasil a nesouhlasí.“

První čeští vojáci odletěli do Afghánistánu v roce 2002, působení v zemi čtrnáct z nich nepřežilo. Na následky zranění po příjezdu zemřeli další čtyři. Právě na tyto kolegy vojáci během piety zavzpomínali. 

Součástí byla i modlitba hlavního kaplana Jaroslava Knichala a minuta ticha. Pietní připomínku zahraniční mise doprovodil také přelet vojenské techniky nebo výstava o historii mise.

V Afghánistánu dohromady sloužilo asi 11 500 českých vojáků. Šlo o nejdelší operační nasazení v historii české armády. Její příslušníci působili v provinciích Lógar, Vardak, Fajzabád nebo také Hílmand a Kandahár. 

Zúčastnil se také premiér Andrej Babiš nebo pražský arcibiskup Dominik Duka. Vojenský historický ústav i armáda na Vítkově představila vozidla, která byla na misích používána, připravena byla také výstava o historii mise.

Česká armáda se do Afghánistánu už nevrátí

„Každá mise jednou začne a jednou skončí. To, že skončí, jsme věděli. V roce 2015 byla předána odpovědnost za bezpečnost afghánské vládě. Poté postupně docházelo ke snižování vojáků, svůj úkol jsme ale splnili,“ uvedl Aleš Opata.

Podle ministra obrany se v blízké době vojáci do Afghánistánu určitě nevrátí. „Bude záležet na Tálibánu, jak bude dodržovat lidská práva a své sliby,“ dodal. Stejný názor má i premiér Andrej Babiš. „Myslím, že se tam už nevrátíme, nevidím v tom smysl,“ sdělil. Podle jeho slov žijeme v nebezpečném světě. „Armáda má prioritu, musíme navyšovat počet vojáků,“ dodal.

Česká republika své vojáky z Afghánistánu ve spolupráci se spojenci stáhla na konci června. Většina politických představitelů Česka odchod ze země kritizovala, a to včetně prezidenta Miloše Zemana. Podle něj se bude muset NATO do Afghánistánu vrátit.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!