Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vztah je prý vážný, datum svatby ale Sarko neřekne

Česko

PAŘÍŽ/PRAHA Ožení se, nebo ne? I na tuto otázku musel včera odpovídat francouzský prezident Nicolas Sarkozy během své první velké tiskové konference v Elysejském paláci. Právě jeho vyjádření o vztahu s bývalou modelkou Carlou Bruniovou nakonec vše zastínilo - a to se Sarkozy věnoval ekonomickým reformám, imigraci i návštěvě libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. „S Carlou jsme se rozhodli, že nebudeme lhát... je to vážné,“ odpověděl Sarkozy na dotaz, zda a kdy se ožení.

Datum svatby, které bude podle nedělníku Journal du Dimanche 9.

února, ale neprozradil.

„Je docela možné, že se to dozvíte, až bude po všem,“ řekl Sarkozy. Vysvětlil, že nový vztah nechtěl skrývat a nehodlá také pokračovat v tradičních lžích a pokrytectví - prezident tak narážel na svého socialistického předchůdce Francoise Mitteranda. O jeho nemanželské dceři se vědělo, tisk o ní ale diskrétně pomlčel.

Francouzům Sarkozy slíbil hlavně další pokračování reforem, s nimiž by měli pomoci odborníci -v otázkách ekonomického růstu to budou nositelé Nobelovy ceny Amartya Sen z Indie a Američan Joseph Stiglitz. Prezident také potvrdil, že ve Francii letos přestane platit 35hodinový pracovní týden.

V oblasti zahraniční politiky Sarkozy horoval pro změnu Rady bezpečnosti OSN, která by měla mít více stálých členů. Kromě současných pěti členů by podle šéfa Elysejského paláce měly mít právo veta i Německo, Brazílie, Japonsko, Indie a jeden z afrických států. „Pro 21. století máme organizaci ze století dvacátého. To nemůže fungovat,“ myslí si Sarkozy. Prezident zareagoval i na kritiku, která se na něj snesla po prosincové návštěvě libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. „Francie bude mluvit se všemi,“ zdůraznil s tím, že se Libye zřekla terorismu, odškodnila oběti i propustila rukojmí.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!