Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kalousek proti všem. Vztahy v koalici jsou napjaté

Česko

  7:30
PRAHA - Přiznávají to otevřeně i sami vládní poslanci: vztahy mezi koaličními partnery jsou pořádně napjaté.

Premiér Petr Nečas (vpravo) v diskuzi s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. foto: ČTK

Naposledy to potvrdil ministr dopravy Pavel Dobeš (VV) v reakci na zveřejnění nahrávky ze sněmovny, v níž poslanec František Laudát (TOP 09) zasvěceně vykládá, že „na dopravě pokračuje ten bordel, Bárta tlačí na Dobeše, vydírá ho a vyhrožuje mu...“

„Odmítám, že by mě kdokoliv ovládal,“ brání se Dobeš. Celý rozhovor označil za důsledek „určité tenze panující v koalici a stupňované poslaneckými kluby“.

Nejvíce dráždí své kolegy Kalousek

LN proto zmapovaly vyhrocené vztahy mezi koaličními zákonodárci. Jako nejvíce antagonistická osobnost z „pavučiny“ koaličních přestřelek vychází ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Právě toho VV v poslední době s oblibou osočují z toho, že chce opustit koalici a dohodnout si spolupráci s opoziční ČSSD.

ČTĚTE TAKÉ:

Kalousek dráždí kolegy poslance svými narážkami hraničícími s osobními invektivami, pro které zpravidla nejde daleko. „Byl tam pan poslanec Blabák? Ne, Babák. Prostě nějaký poslanec. Ten, jak mu tuhle rozbili tu pusu, to je on,“ řekl nedávno v rozhovoru pro LN.

Dalším rýpalem v topce je předseda poslaneckého klubu Petr Gazdík. „Věci veřejné nevědí, co chtějí, a nedají pokoj, dokud to nedostanou,“ říká s oblibou při koaličních sporech. Jeho narážky těžce nesou zejména právě politici z VV. „Gazdík roznáší drby a pomlouvá. Onašem poslanci Novotném například tvrdí, že se mu zabil syn kvůli hazardu. To není pravda,“ řekl jeden z poslanců VV.

INFOGRAFIKA:

Vypjatosti spolupráci jsou si vědomi zástupci všech stran. Z chování vlády Petra Nečase může mít občan občas pocit, že jde spíše o vzájemné vydírání ve jménu toho, kdo první ustoupí. A protože jde o „hru s nenulovým součtem“, kdy setrváním v koalici a nalezením kompromisu získávají všechny tři partaje, vnitřní spory už nikdo nebere příliš vážně.
Například nejmenší koaliční strana Věci veřejné hrozí odchodem z koalice při každém větším sporu. V poslední době se ale přidává i TOP 09. Třeba její šéf, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, pohrozil odchodem z vlády, pokud „Česko nebude v hlavním proudu evropské integrace“. Když ale premiér Nečas nepodepsal přístup k rozpočtovému paktu, v kabinetu setrval.

A ani premiér Nečas nezůstává v poslední době stranou koaličních rozepří. „To nejsou nějaké výroky z vesnické tancovačky někde v Čimelicích,“ kritizoval Schwarzenberga za výrok, že premiérův postoj právě na bruselském summitu poškodil zájmy.