Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 6 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus chyboval, přitom Havla za amnestii kritizoval, míní Wagnerová

Eliška Wagnerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eliška Wagnerová | foto: Lidové noviny

PRAHA Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová považuje aktuální prezidenstkou amnestii za chybu. Václav Klaus podle ní vůbec nezohlednil poškozené, kteří jeho rozhodnutím přišli o nárok na odškodnění. Za nešťastné považuje i zastavení případů, které se táhnou déle než osm let.

Lidovky.cz  Co říkáte na rozsah amnestie, pro kterou se prezident rozhodl?
Ten rozsah je skutečně veliký. Myslím si, že nebyly brány v potaz dopady, pokud jde o nároky poškozených. Teď mluvím například o kauze H-System, ale takových případů bude asi více.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz  Amnestie tedy podle vás není domyšlená?
Úvaha o amnestii je politická úvaha - prezidenta a premiéra. A ty dvě osoby by měly vždy vážit kolidující hodnoty - zda nastavená amnestie stojí za to, nebo jestli se neudělá ještě větší zlo někomu jinému. Nevím, jestli si ti pánové, kteří amnestii podepisovali, důsledky uvědomovali. Jestli jim je odborníci komplexně vysvětlili. Myslím, že opravdu nebyla brána dostatečně vážně práva poškozených.

Lidovky.cz  To se týká asi především zastavení trestního stíhání v případech starších osmi let s trestní sazbou do do 10 let...
Jakkoli má prezident obecně pravdu v tom, že dlouho trvající trestní řízení je zlo - nevím, proč se vybrala hranice zrovna osm let. To mi připadá jako doba relativně krátká, jak znám poměry v české justici.

Lidovky.cz  Jakou hranici byste považovala za optimální vy?
O tom se dá spekulovat, ale optimální délka neexistuje. Osm let je ale krátká doba vzhledem k tomu, jak dlouho řízení trvají. Z vlastní zkušenosti vím, že osm let není nikterak výjimečně dlouhá doba. Jakkoli říkám z druhé strany, že je to strašlivě dlouhá doba. Všechny orgány činné v trestním řízení by si měly umět poradit, pokud se obviněný snaží mařit trestní řízení tím, že se nedostavuje k výslechům či soudu. Ale naše soudy to neumí. A pod zorným úhlem této zkušenosti mi osm let přijde jako relativně krátká doba.

ČTĚTE SLOUPEK LN:

Lidovky.cz  Prezident Klaus patřil vždy spíše ke kritikům amnestií. Překvapilo vás, že k ní nyní přikročil?
Do jisté míry jde o překvapivý krok. Hlavně vzhledem k jeho vyjádřením a kritice Václava Havla, který amnestie uděloval. Vzpomeňte si, jak byl za svou první rozsáhlou amnestii kritizován. A jak vím přímo od něj, tak ji netvořil sám. Amnestii s ním připravovali pánové Motejl a Rychetský, ale odpovědnost se snesla jen na hlavu Václava Havla. Svět je holt nespravedlivý. Ale to bylo v počátcích jeho prezidentského úřadování, takže to ještě žádné zkušenosti neměl. Ale po deseti letech v úřadu udělat - řekněme - takovou chybu, tak výrazně 'rozprostranit' tu amnestii, to mi přijde opravdu podivné, že tím prezident ukončuje své úřadování. Měl by vzít tu svou kritiku Václava Havla zpět.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...