Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Walesa už dávno není Solidarita

Česko

Solidarita po třiceti letech – Od zpolitizovaných odborářů se distancuje i legendární Lech Walęsa

Bývalý polský prezident a legendární vůdce Solidarity z 80. let Lech Walesa se s těmito odbory rozešel ve zlém už před pěti roky.

VARŠAVA/PRAHA Na oslavy třicátého výročí odborového hnutí Solidarita je pozváno na tři tisíce lidí. Tolik, že místo tradičního místa výročních sjezdů v gdaňské hale Oliva byly oslavy přemístěny do kongresového centra v sousední Gdyni. V Gdyni bude polský premiér Donald Tusk, prezident Bronislaw Komorowski, šéf opozice Jaroslaw Kaczynski, šéf Evropského parlamentu a expremiér Jerzy Buzek, desítky současných i bývalých polských politiků, mnoho hostů ze zahraničí. Donald Tusk a Bronislaw Komorowski dlouho váhali, zda mají pozvání přijmout, ale nakonec oznámili, že na pondělní zahájení oslav do Gdyně přijedou.

Legenda Solidarity, nositel Nobelovy ceny míru a bývalý prezident Lech Walesa však oznámil, že nepřijde. „Je mi smutno, jak dnešní, ale už i bývalé vedení Solidarity odbory zpolitizovalo,“ říká Walesa. „Kvůli tomu, jak bylo všechno zničeno a pošlapáno, nemám vůbec chuť se něčeho účastnit,“ říká první demokraticky zvolený polský prezident. „Dnešní odbory mě přece k ničemu nepotřebují, nemusí se na mě odvolávat, možná mají moudřejší, lépe připravené lidi. Jsou to úplně jiné odbory, než byly za mě, možná dokonce lepší.“

Spor mezi Walesou a odboráři trvá od devadesátých let, v jejich druhé polovině pod hlavičkou Volebního hnutí Solidarita (AWS) vstoupila odborářská organizace přímo do politiky, vedla pravicovou vládu, která však skončila neslavně. Walesovi se to už tehdy hrubě nelíbilo a požadoval, aby jméno „Solidarita“ nebylo zneužito v boji o politickou moc. „Navrhl jsem, aby byly svinuty (odborářské) vlajky. Říkal jsem tehdejším vůdcům odborů, sviňte staré vlajky a pod těmi svými, třeba s názvem „solidnost“ jděte do voleb. Solidarita bude ještě v našem boji o Evropu potřeba. Neposlechli jsme, a proto jsme teď vězni této minulosti a už se s tím nedá nic dělat,“ říká dnes Walesa. Politické angažmá Solidarity přitom neskončilo dobře. AWS se nedostalo po čtyřech letech ani do parlamentu. Odbory Solidarita si z toho však nevzaly poučení a v roce 2005 podpořily ve volbách jednoznačně bratry Kaczynské, také bývalé činovníky Solidarity v době komunismu. Odborářští vůdci se po roce 2005 navíc přidali k proudu politiků Práva a Spravedlnosti a dalších radikálů z bývalé opozice, již začali Walesu obviňovat ze zrady ideálů, nadbíhání komunistům a z toho, že byl v 70. letech agentem tajné policie.

Věčný odborář To byla zřejmě poslední kapka. V roce 2005 vrátil Lech Walesa odborářskou legitimaci a se Solidaritou se podobně jako s bratry Kaczynskými nadobro rozešel. Od té doby se žádných akcích odborů Solidarita neúčastní a jejich vedení občas ostře kritizuje. Když se ho před pěti lety ptali, co plánuje dělat, odpověděl: „Byl jsem odborářem i prezidentem. Tak bych mohl založit odbory prezidentů.“ Jak vidět, zůstalo jen u myšlenky.

***

„Kvůli tomu, jak bylo všechno zničeno a pošlapáno, nemám chuť se účastnit.“

„Říkal jsem tehdejším vůdcům, sviňte staré vlajky a jděte do voleb pod těmi svými.“

Autor: