Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Aplikace WhatsApp měla celosvětový výpadek, uživatelé nemohli psát ani volat

Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek) foto: AP

Aplikace WhatsApp zhruba od úterní deváté asi zhruba dvě hodiny nefungovala. Většina jejích uživatelů v Česku hlásila problémy s odesíláním nových zpráv. Výpadek se netýkal jen České republiky, také z ostatních zemí přicházely zprávy, že systém DownDetector zaznamenal desítky tisíc problémů. Kolem jedenácté hodiny služba postupně obnovila provoz aplikace.
  10:23aktualizováno  11:51

„Jsme si vědomi toho, že někteří lidé mají v současné době problémy s odesíláním zpráv. Pracujeme na tom, abychom co nejrychleji službu WhatsApp všem obnovili,“ uvedl mluvčí společnosti Meta Platforms v době výpadku aplikace.

Služba několik hodin nefungovala v několika regionech včetně USA, Kanady, některých částí Evropy, jako je Velká Británie a Itálie, a asijských zemí, mezi něž patří Indie, Malajsie, Japonsko a Filipíny. Uživatelé aplikace WhatsApp se buď nemohli ke službě vůbec připojit, nebo se jejich zprávy zaseknuly na načítacím kolečku a nejsou doručeny.

Problém se týkal nejen aplikace WhatsApp v mobilním telefonu, ale také na webu. Ani tam nefungovalo odesílání zpráv, a pokud se ji uživatel pokusil nastavit, kód QR, který je třeba naskenovat telefonem pro propojení účtu, se zasekl v režimu načítání.

„Tak jsem to dával za vinu své wifi, ale ve skutečnosti jsem si na Twitteru ověřil, že WhatsApp nefunguje,“ napsal ráno jeden z uživatelů.

„Je WhatsApp mimo provoz? Je to mnou, nebo se všichni potýkáte s problémem? Za posledních 30 minut jsem nedostal žádnou zprávu a je to neobvyklé,“ přidal další.

Skrytý režim

Výpadek aplikace přišel krátce poté, co WhatsApp spustil „skrytý režim“ Stealth, který umožňuje vybrat, kdo může vidět, když jste v aplikaci. „Budeme stále vytvářet nové způsoby, jak chránit vaše zprávy a udržovat je stejně soukromé a bezpečné jako osobní konverzace,“ řekl nedávno k novému systému Zuckerberg.

„Vidět, kdy jsou přátelé nebo rodina online, nám pomáhá cítit se vzájemně propojeni, ale všem se nám někdy stalo, že jsme chtěli zkontrolovat WhatsApp v soukromí,“ vysvětlil WhatsApp.

Výpadek aplikace se týkal lidí v určitých lokalitách více než v jiných. V některých částech světa, například v Brazílii a Indii, používají malé podniky aplikaci ke kontaktu se zákazníky, k prodeji zboží a dokonce i k přijímání plateb.

Loni na začátku října způsobila chybná změna konfigurace několikahodinový výpadek služeb Facebooku. Technické komplikace postavily mimo provoz jak sociální síť Facebook, tak síť pro sdílení fotografií Instagram a komunikační aplikaci WhatsApp. Instagram a Facebook nyní fungují bez problémů.

Výpadek přišel jen den poté, co v pondělí ráno zasáhl Česko masivní výpadek volání a internetových dat operátora T-Mobile napříč celou Českou republikou.

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat