22. ledna 2017 15:21, aktualizováno  19:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ambasáda USA v Praze měla web bez Trumpa. Do neděle se na něm loučil Obama

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 18Diskuse
Webové stránky amerického velvyslanectví v Čechách | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Webové stránky amerického velvyslanectví v Čechách | foto: Lidovky.cz

PRAHA Od páteční inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uběhly dva dny, poslední a nejviditelnější příspěvek na oficiálním webu americké ambasády v Česku se však až do nedělního odpoledne týkal loučení prezidenta Obamy. O Trumpovi nebyla až do večera na úvodní stránce žádná zmínka - na rozdíl od webů amerických ambasád v sousedních zemích, které téma inaugurace zařadily už dříve na nejviditelnější pozici.

Zatímco stránky Bílého domu se s nástupem nového prezidenta proměnily prakticky okamžitě, americká ambasáda v Praze se změnami nespěchala. Ještě během nedělního odpoledne měla na webu jen informace vztahující se k předchozí administrativě - některé z nich jsou už přitom nedostupné. Například zmíněný odkaz na Obamův projev na rozloučenou, který aktuálnímu webu dominoval, vedl na neexistující stránku.

V mapě stránek byly pak pod bodem Prezident Spojených států stále dohledatelné informace o rodině předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy. Na neaktuální podobu oficiální stránky amerického zastupitelství upozornil web časopisu Reflex.

Tiskové oddělení odmítlo událost komentovat.

Přístup ambasády v Praze byl přitom v evropském i transatlantickém kontextu výjimečný (viz galerie). Trumpova inaugurace o víkendu dostala prostor na hlavních stránkách ambasád ve všech sousedních zemích - Německu, Rakousku, Polsku i na Slovensku.

Webové stránky amerického velvyslanectví v Čechách
Loučení s Barackem Obamou na webu Bílého domu už se nedá zobrazit

Stejně tak se Trumpově nástupu do prezidentského křesla věnují úvodní stránky webů amerických zastupitelství v Rusku, Francii či Anglii. Hned několik příspěvků k Trumpově nástupu mají stránky velvyslanectví v Mexiku.

Podobně jako americká ambasáda v Praze se nástupu Trumpa nevěnovaly na své úvodní stránce také ambasády v Kanadě a na Kubě. Ta Havanská, která funguje od letošního července, se nevěnovala Obamovi ani Trumpovi, ale obecnější agendě. Web pro Kanadu pak propagoval klimatický program Baracka Obamy a Justina Trudeaua.

Na sociálních sítích si ambasáda inaugurace všímala

Trochu odlišná situace byla na oficiálních účtech ambasády na sociálních sítích. Na Twitteru ambasáda sdílela gratulace novému prezidentovi z oficiálního účtu Bílého domu.

O inauguraci velvyslanectví informovalo i na Facebooku - s odkazem na možnost sledovat přímý přenos. „V poledne washingtonského času (18.00 našeho času) složí 45. prezident USA Donald Trump prezidenskou přísahu před budovou Kapitolu, na kterém bude viset těchto pět vlajek,“ psalo velvyslanectví na Facebooku. Z průběhu inauguruace ani následných akcí však již žádné informace nesdílelo.

Trump Schapira odvolal

Dosavadní velvyslanec Andrew Schapiro přitom už nemá na další chod velvyslanectví vliv. Skončil s Obamovou administrativou poté, co Trump v netradičním kroku odvolal na 80 velvyslanců USA dosazených předchozím prezidentem bez jasné náhrady a požadoval, aby odstoupili z funkce v den jeho inaugurace, jak napsal web deníku The Independent.

Schapiro měl během pobytu v Praze rozepře s prezidentem Zemanem, který po zvolení vyjádřil Donaldu Trumpovi podporu. Dlouhodobě napjaté vztahy mezi prezdidentem a americkým velvyslancem kulminovaly poté, co v dubnu 2015 Schapiro kritizoval Zemana za to, že se jako jediný prezident země Evropské unie chystal zúčastnit oslav druhé světové války v Rusku - a to v době, kdy ostatní západní státníci akci bojkotovali kvůli ruské anexi Krymu. Zeman Schapirovi tehdy vzkázal, že má „dveře na Hrad zavřené“.

pro, Lidovky.cz
  • 18Diskuse

Najdete na Lidovky.cz