3. března 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Web klamal logem ministerstva a sliboval léčbu lupénky. Resort zvažuje trestní oznámení

Klamavý web, který neoprávněně používal logo ministerstva zdravotnictví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klamavý web, který neoprávněně používal logo ministerstva zdravotnictví. | foto: strongskintips.cz

PRAHA Klamavý web strongskintips.com, který je registrovaný v USA, slibuje zázraky v léčbě lupénky. Pacient má údajně pomoci „speciální“ krém PsoriFix. Provozovatelé stránek ale nyní mají problém - neoprávněně používali logo ministerstva zdravotnictví. Jednoho z „odborníků“ dokonce vydávali za ředitele neexistujícího dermatologického institutu spadajícího pod resort. Úřad Miloslava Ludvíka (ČSSD) nyní zvažuje podání trestního oznámení a od obsahu se distancuje.

Údajný odborník na léčbu lupénky, jmenovaný jako Vladimír Abrhám, ještě ve středu odpoledne sliboval návštěvníkům stránky strongskintips.com léčbu chronického kožního onemocnění americkým přípravkem. „Lupénku je možné porazit! Předejte informaci i svým blízkým, jinak jim hrozí velké nebezpečí!“ Tento nápis svítil pod neoprávněně užívaným logem ministerstva zdravotnictví.

Neexistující institut

Poté, co samo ministerstvo zdravotnictví veřejnost před tímto webem varovalo, ale logo zmizelo a z Vladimíra Abrháma coby ředitele „dermatologického institutu ministerstva zdravotnictví“, který ve skutečnosti neexistuje, se stal Matthew Black. Už jen „lékař a dermatolog“.

Klamavý web, který neoprávněně používal logo ministerstva zdravotnictví.

Klamavý web, který neoprávněně používal logo ministerstva zdravotnictví. Tak vypadá po smazání loga resortu.

Resort nově jmenovaného ministra Miloslava Ludvíka se od klamavého webu a jeho obsahu jasně distancoval. Navíc zvažuje právní kroky. Uvedené informace se totiž často nezákládají na pravdě.

Autoři mimo jiné lživě uváděli: „Ihned, jakmile se krém PsoriFix objevil na trhu, jsme nařídili klinické testování, které mimo jiné udělalo také ministerstvo. Ministerstvo podle klamavého webu údajně také sponzorovalo výrobu tohoto léky a zajišťovalo „nízkou cenu pro pacienty“.

Trestní oznámení

Ani to ale nebyla pravda. „Ministerstvo zdravotnictví ČR provedlo interní šetření ve věci klamavé stránky. Zjistili jsme, že uvedená webová stránka je registrována v USA, kam bohužel nedosahuje pravomoc českých státních orgánů,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí úřadu Štěpánka Čechová.

„Ministerstvo zdravotnictví proto primárně upozornilo veřejnost na skutečnost, že tyto klamavé stránky neobsahují pravdivé informace, a že zejména nemají nic společného s Ministerstvem zdravotnictví ČR, jak o sobě tvrdí. V současné době zvažujeme podání trestního oznámení na neznámého pachatele s tím, že s justičními orgány USA by následně patrně spolupracovala Policie ČR,“ dodala Čechová.

skŠárka Kabátová

Najdete na Lidovky.cz