Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na weby ŘSD útočí hackeři. Bezpečnost na dálnicích i v tunelech neohrozili

ilustrační snímek foto: Depositphotos

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se v úterý ráno stalo terčem kybernetického útoku, nyní je nedostupný web ŘSD i Dopravniinfo.cz. Nefunguje ani bezplatná asistenční a informační linka pro řidiče 800 280 281. Na webech jsou mimo jiné záběry z dopravních kamer z celé ČR i aktuální dopravní situace. Incidentem se zabývá Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
  10:39aktualizováno  16:40

ŘSD hackerský útok potvrdilo po desáté hodině dopoledne na Twitteru. „Bezpečnost a dohled především nad dálniční sítí byl a je zajištěn. Izolované od kybernetických rizik a tedy v plném provozu jsou systémy mýta a bezpečnostní a dohledové systémy řízení tunelů,“ uvedlo ředitelství.

"Ke kyberútoku došlo mezi 4:00 a 5:00, dosud se projevuje tím, že je nedostupný web ŘSD a web Dopravniinfo.cz. Bohužel je stále nedostupná i asistenční linka. V tuto chvíli procházíme a analyzujeme všechny rozhraní, úložiště a systémy. Jednak abychom zamezili jakémukoliv dalšímu podobnému i jinému útoku, a zároveň abychom zrevidovali, zda byla, či nebyla ohrožena, poničena či jinak napadena data,“ uvedl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

„Důležité je, že spolehlivě kontrolujeme bezpečnost a plynulost provozu, respektive údržbu dálniční sítě. Dvě důležité položky zůstaly bezpečně izolované a nenarušené, a to je výběr mýta a řízení a dohled v tunelových systémech," dodal Rýdl.

Mluvčí NÚKIB Alena Minxová potvrdila, že výpadek webu ŘSD má úřad nahlášený a zabývá se jím.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že ŘSD s NÚKIB incident prošetřují a pracují na jeho odstranění. „Klíčové elektronické systémy resortu jsou dále funkční a lze bez omezení kupovat elektronickou dálniční známku, využívat jednu jízdenku na železnici, registrovat vozidlo v centrálním registru nebo si žádat elektronicky o výměnu řidičského průkazu,“ dodal ministr.

Podle experta na kybernetickou bezpečnost ze společnosti BDO Česká republika Martina Hořického může jít o další vlnu DDoS útoků. „Vzhledem k existující izolaci dohledových a bezpečnostních systémů by tyto systémy neměly být nijak dotčeny a omezení se týká hlavně služeb poskytovaných pro veřejnost. Samozřejmě je nutné brát dané útoky na zřetel, mohou být totiž také zastírací pro jiné a další útoky s větším dopadem, než je „pouze“ omezení služeb,“ uvedl Hořický.

Útokům ze strany hackerů v minulých týdnech čelily i jiné české weby. Šlo například o samotný web NÚKIB a o weby některých regionálních letišť či o weby ministerstva vnitra, včetně stránek policie i hasičů.

K útokům se tehdy přihlásila proruská hackerská skupina Killnet. Ministr vnitra Vít Rakušan tehdy uvedl, že útočili ruští hackeři. Žádné informace a soukromá data občanů neunikly, doplnil.

Šlo o takzvané DDoS útoky, které spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou. Nyní není zřejmé, zda jde o stejnou hackerskou skupinu a zda jde o DDoS útok.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat