130 let
Whistleblower Jakub Klouzal upozornil na nekalé praktiky na ministerstvu zahraničních věcí.

Whistleblower Jakub Klouzal upozornil na nekalé praktiky na ministerstvu zahraničních věcí. | foto: ČTK

Klouzal: Schwarzenberg je manažersky slabý. Korupce se neřeší

Česko
  •   21:30
PRAHA - Upozornil na korupční systém na ministerstvu zahraničních věcí a věřil, že šéf rezortu zařídí nápravu. Nyní už však whistleblower Jakub Klouzal ztratil naději. Skutečnost, že celá věc neskončila před soudem, je podle něj chybou právě Karla Schwarzenberga (TOP 09). Ministerstvo zahraničí jeho obvinění odmítá.

"Chyba je na straně ministra. Nedovede řídit své podřízené a je manažersky velice slabý," uvedl bývalý ředitel IT na ministerstvu zahraničí Jakub Klouzal v on-line rozhovoru na serveru Lidovky.cz.

Přitom právě v Karla Schwarzenberga vkládal zpočátku naději, že mu pomůže zařídit nápravu. Klouzal po měsících v úřadu zjistil, že jsou veřejné zakázky záměrně nadhodnocované a stát tak platí zbytečně miliony navíc. Když však na nekalosti začal upozorňovat, zjistil, že je v pozici jeden proti všem.

Ukázal jsem mu důkazy, ale nic se nestalo

"Ze začátku vůli měl," napsal Klouzal o Schwarzenbergovi. Ministr zaúkoloval své podřízené, aby nepravosti řešili, těm se ale do šetření problémů nechtělo. A tak se nic nedělo. Naprázdno ve výsledku vyšlo i Klouzalovo osobní setkání s ministrem, při kterém mu ukázal veškeré důkazy.

Dostal doporučení, aby dokumenty uložil u advokáta. "Tak jsem také učinil. Jeho podřízení si je měli posléze vyzvednout. Dohoda byla, že mi bude zajištěna anonymita, šetření proběhne systémem padni kam padni a ministerstvo mi poskytne případnou právní podporu. Nic z toho ze strany ministra a jeho lidí nebylo dodrženo," tvrdí Klouzal. Místo toho přišly podle jeho slov výhrůžky, psychický nátlak a nakonec vynucená rezignace.

PŘEČTĚTE SI CELÝ ONLINE ROZHOVOR

Klouzal se poté obrátil na nadační fond proti korupci, který v současnosti v této kauze připravuje podání trestního oznámení. Whistleblowera fond odměnil Cenou za odvahu. "Ze své zkušenosti nevím, že by se pan Schwarzenberg aktivně na nekalostech podílel, ale bohužel je tiše toleruje," podotkl na adresu ministra Klouzal.

Pan Klouzal nemluví pravdu, reaguje ministerstvo zahraničí

Není pravda, že se ministr (Karel) Schwarzenberg nezabýval IT zakázkami na svém úřadě. Podezření prověřovala na jeho popud Generální inspekce ministerstva zahraničí, také nechal vypracovat nezávislou analýzu zakázek externí firmou. Ministerstvo podalo v souvislosti s podezřelými smlouvami 4 trestní oznámení. Policie tato oznámení odložila.  Ministerstvo však nemá vyšetřovací pravomoci a nemůže nahradit práci orgánů činných v trestním řízení. Ministr Schwarzenberg také v době prověřování zakázek odvolal 2 odpovědné pracovníky ministerstva, kteří nepostupovali při šetření případu dostatečně rychle a razantně.

Není nám známo, že by pan Klouzal podal nějaké trestní oznámení, ani že by předal policii důkazní nebo jiné materiály, o kterých mluví. Vyzýváme ho, aby tak neprodleně učinil, protože jinak může tímto postupem bránit policii ve vyšetřování.

Pokud má pan Klouzal informace o tom, že na ministerstvu zahraničí se dále manipulují veřejné zakázky, žádáme, aby sdělil své informace a zjištění policii.

Není pravdivé tvrzení, že ministerstvo donutilo pana Klouzala rezignovat, rezignoval sám. Jeho rezignace byla pro všechny překvapením, ale byla vnímána jako gesto zklamání z toho, že nebyl povýšen do funkce vrchního ředitele, jak si zřejmě představoval.

Je nepochopitelné tvrzení, že panu Klouzalovi byla nabídnuta pozice, na kterou neměl kvalifikační předpoklady. Postup MZV byl v plném souladu se zákoníkem práce, jednalo se dokonce o místo v odboru, který předtím sám řídil.

Není pravdivé tvrzení, že ministerstvo podávalo reference o osobě pana Klouzala. Nikdy neposkytujeme informace o zaměstnancích třetím subjektům.

Pan Klouzal bohužel na druhou stranu řadu faktů vynechal:

  • Po celou dobu pracoval jako ředitel IT odboru, který požadavky na IT služby specifikoval, připravoval nebo se na jejich přípravě podílel. Některé projekty, které dnes charakterizuje jako nepotřebné, sám navrhl a schválil.
  • Za hlavního autora machinací označuje vrchního ředitele ministerstva, který v této pozici působil od února 2008 a s nímž ministerstvo právě pro podezření v souvislosti se zakázkami rozvázalo v září 2009 pracovní poměr. Dotyčný vrchní ředitel si po nástupu do funkce sám vybral za podřízeného ředitele právě pana Jakuba Klouzala. Ten do této pozice na ministerstvo nastoupil v dubnu 2008 a působil v ní až do své rezignace v srpnu 2011.
  • V době, kdy ministerstvo začalo rozkrývat podezřelé zakázky a prověřovat i podněty ředitele Klouzala, požadoval záruku beztrestnosti pro vlastní osobu. Takovou záruku však nemohou orgány výkonné moci nikdy poskytnout.

Ministerstvo zahraničních věcí věnuje všem zadávaným zakázkám soustředěnou pozornost. Pokud v tomto směru v některém období došlo k pochybením, má jednoznačný zájem na jejich řádném vyšetření a vítá každou zákonně a transparentně vedenou aktivitu, která k tomu může přispět.

Zdroj: Vít Kolář, mluvčí ministerstva zahraničních věcí.

Autor: spa
  • Vybrali jsme pro Vás