Středa 31. května 2023, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve stopách Michálka? Upozornili na korupci, nyní chtějí do parlamentu

Česko

  15:30
PRAHA - Zatímco některé strany to zkouší třeba se sportovci, lidovci chtějí voliče nalákat na tváře mediálně známých 'odhalovačů' korupce. Ondřej Závodský kandiduje v Praze a Leo Steiner na Ústecku, kde se stal dokonce lídrem lidovecké kandidátky.

Whistlebloweři Ondřej Závodský, Libor Michálek a Leo Steiner foto: Lidovky.cz

Historie ukazuje, že pověst takzvaného whistleblowera - tedy osoby, která upozorní na nekalé praktiky (nejen) ve státní správě - může člověku posloužit jako výtah k nejvyšším veřejným funkcím v zemi. Libora Michálka znal před třemi roky málokdo. Jeho upozornění na nekalé praktiky na ministerstvu životního prostředí mu ale na podzim loňského roku vyneslo křeslo senátora.

Čachry s dotacemi

Nyní mají šanci dostat se do parlamentu i další dva oznamovatelé korupce. Bývalý vysoký úředník ústeckého dotačního úřadu Leo Steiner je členem KDU-ČSL už přes dvacet let. V rozhovoru pro Lidovky.cz však připustil, že pověst whistleblowera mu k první příčce na kandidátce značně dopomohla.

PSALI JSME:

"Nezastírám, že to vliv mělo. Ale věřím, že to není jen o tom, že někdo něco boří a kritizuje, ale že je za mnou vidět i nějaká práce," připomněl například úspěch Hnutí pro kraj, které se dostalo do krajského zastupitelstva. Své místo v čele kandidátky však neměl dlouho jisté. "Vedení mělo ambici postavit v Ústí Jiřího Čunka," uvedl Steiner. Pod tlakem regionů ale dalo nakonec přednost jemu před senátorem.

Whistlebloweři ve volbách

  • Ondřej Závodský - poukázal na korupci a rozkrádání peněz ve státní organizaci Zařízení služeb ministerstva vnitra
  • Věra Ježková - upozornila na pravděpodobně zmařenou investici polostátního podniku ČEZ do modernizace elektrárny Prunéřov
  • Leo Steiner - promluvil o klientelismu a korupčních praktikách na dotačním úřadu ROP Severozápad

Steiner loni v květnu obvinil dotační úřad ROP Severozápad z klientelismu a z korupce. O pár měsíců později policie zadržela některé členy vedení úřadu kvůli podezření z manipulace s dotacemi, mimo jiné i náměstka ústecké hejtmanky Pavla Koudu či šéfa úřada Pavla Markvarta.

Za lidovce jde do boje o hlasy voličů i právník Ondřej Závodský, který upozornil na pochybné zakázky a plýtvání penězi v Zařízení služeb ministerstva vnitra. Nadační fond proti korupci mu později udělil Cenu za odvahu. "Před pár měsíci jsem se stal předsedou komise pro boj proti korupci a spravedlnost u lidovců a z toho už ta kandidatura tak nějak vyplynula," popsal cestu ke čtvrté příčce na pražské kandidátce.

Do sněmovny? Ještě je příliš brzy

O kandidatuře do sněmovny uvažovala i Věra Ježková, jejíž jméno je spojeno s polostátním podnikem ČEZ. Z pozice akcionářky společnosti upozornila na pravděpodobně zmařenou investici ČEZu do modernizace elektrárny Prunéřov a to ve výši 25 miliard korun.

V podzimních senátních volbách se ucházela o křeslo v Senátu na kandidátce Věcí veřejných, ale neuspěla. Jak uvedla pro Lidovky.cz, i před nadcházejícími volbami do sněmovny jednala s několika stranami, ale nakonec se nedohodla ani s jednou.

ČTĚTE TAKÉ:

Ježková poukázala na to, že ČEZ počítá s větším množství uhlí k provozu elektrárny, než jaké je reálně k dispozici. Společnost se ji měla snažit umlčet nabídkou lukrativní pozice, kterou však nepřijala. I ji později čekala Cena za odvahu od protikorupčního fondu.

Tuto cenu zatím obdrželo celkem šest lidí. Ne všichni z nich však o vstup do politiky stojí. Například Jakub Klouzal, podle kterého veřejné zakázky na ministerstvu zahraničních věcí probíhaly za podivných okolností, kandidovat nechce. Alespoň pro tentokrát. "Chci zatím zůstat na tom druhém konci, protože v současné době je podle mě příliš brzy na to, aby se ve sněmovně objevil někdo, kdo s 'tím' chce něco dělat," uvedl pro Lidovky.cz.

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.