Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

WHO doporučovala i přísnější opatření, říká expert Mravčík o protikuřáckém zákonu

Česko

  6:01
PRAHA - Zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO) nám doporučovali ještě přísnější opatření, komentuje Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost vývoj okolo takzvaného protikuřáckého zákona. Doufá, že mnohaletá práce odborníků nespadne zcela pod stůl a změny se přes zákonodárce podaří prosadit třeba alespoň pomocí dílčích novel.

Kouření v Evropě - grafika LN. foto:  Šimon, Lidové noviny

Lidovky.cz: Co říkáte na středeční vývoj ve sněmovně. Tedy že takzvaný protikuřácký zákon neprošel?
Je to velká škoda. Je za ním mnohaletá práce jednoho sektoru státní správy kolem veřejného zdraví a protidrogové politiky. My jsme se sice s kolegy z ministerstva zdravotnictví dohadovali na přesném znění v době přípravy tohoto zákona, zejména když procházel vládou a připomínkovým řízením. Byla to dlouhá jednání o jednotlivých paragrafech v oblasti koordinace protidrogové politiky a zajištění sítě služeb, státním fondu integrované protidrogové politiky, který byl ve vládním návrhu zákona docela dlouho a nakonec z něj vypadl. Byla tam řada úprav v oblasti ochrany před účinky tabákového kouře. Česká republika je totiž jedním z mála evropských států, kde je stále povoleno kouřit v restauracích. Z hlediska veřejného zdraví patří tabák spolu s alkoholem a vysokým krevním tlakem mezi tři nejzávažnější faktory. Nic závažnějšího, co by obyvatele tak moc zabíjelo, tady není. Na celé nemocnosti a úmrtnosti se alkohol a tabák podílí až 15 procenty.

Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost.

Lidovky.cz: O kterou část zákona šlo hlavně vám, odborníkům na protidrogovou politiku?
Národnímu protidrogovému koordinátorovi šlo hlavně o prvky v zákoně, které zvyšovaly ochranu dětí a mladistvých. Ta ustanovení, která se, zjednodušeně řečeno, týkala nalévaní alkoholu dětem a mladistvým, se připravovala nejméně pět let. Dělalo se na tom ještě dřív, než vůbec vznikla první podoba vládního návrhu tohoto zákona. Je za tím zkrátka spousta práce řady odborníků, která tímto přišla vniveč. Je to sice svaté právo poslanců takto rozhodnout, ale je otázka, co teď dál. Stávající zákon je nedostatečný v řadě oblastí, které jsem už jmenoval. Nabízí se alespoň ty hlavní vyřešit dílčími novelami.

‚Neschválení protikuřáckého zákona je ostuda, jsme rozvojová země‘

Lidovky.cz: Zákonu se vytýkalo, že jde o změť různých návrhů a změn. Ve výsledku pak poslanci měli přes 200 pozměňovacích návrhů...
Troufám si říct, že vládní návrh nevybočoval ze standardu. Zákon je celkem komplexní a týká se jak drogové politiky, tak dílčích věcí týkajících se dostupnosti alkoholu, prodeje alkoholu i tabáku. Není jednoduché dát všechny tyto věci dohromady. Podoba, ve které se to podařilo, i přes některé výhrady odborné veřejnosti, byla dobrá. Dávat do souvislosti kvalitu zákona s vývojem ve sněmovně je zavádějící.

Lidovky.cz: Poslanci ODS navrhovali, aby v restauracích byly kuřárny, ve kterých by personál neobsluhoval zákazníky. Bylo by to řešení?
Nevím, jak by se toto uchytilo v praxi, neznám přesné znění návrhu. Jak by někdo zajistil, že by tam obsluha nevstupovala? Je to úniková varianta a způsob, jak se vyhnout zákazu kouření v restauracích. Zabránit expozici tabákovému kouři je prioritou číslo 1. Kouření opravdu přispívá velkým podílem na úmrtnosti české populace. Zákaz kouření v restauracích a na veřejných místech je to první, který každý rozumný stát, kterému jde o zdraví obyvatelstva, udělá. Tyto pozměňovací návrhy jsou pro mě oslabením principu ochrany veřejného zdraví.

Fiasko protikuřáckého zákona: ANO porušilo koaliční dohodu, řekl Sobotka, Zeman se smál

Lidovky.cz: Zaznívají také argumenty, že za vším stojí tabáková lobby. Myslíte si to také?
K tomu se nechci vyjadřovat, protože nemám žádné poznatky k případnému ovlivňování znění tohoto zákona, ale je pravda, že Česká republika je známá tím, že tabákové firmy jsou schopny úspěšně ovlivňovat rozhodovací proces.

Lidovky.cz: Účastníte se řady jednání evropských špiček protidrogové politiky. Jak nás vnímají?
Když zákon čekal na první čtení v parlamentu, byli tady na konferenci představitelé Světové zdravotnické organizace - jak sekce, která se zabývá tabákem, tak alkoholem. Pro ně je Česká republika v evropském regionu příkladem země, ve které jsou ochranné prvky velmi slabé. Jsme jedna z mála zemí, kde dostupnost alkoholu, a zejména tabáku je vysoká.

Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislost.

Lidovky.cz: Co nám doporučovali, aby se to změnilo?
Zástupci WHO dokonce doporučovali, když se seznámili s vládní verzí zákona, přísnější opatření. Poukazovali na pasáže, ve kterých ten zákon mohl být tvrdší. Šlo například o dostupnost alkoholu, protože ta místní, časová i finanční dostupnost je v tuzemsku opravdu vysoká. Pak doporučovali ochranné prvky směrem k dětem a mladistvým. Doporučovali také omezit reklamu a marketing. Existují samozřejmě doporučení, která se budou realizovat, i když tento zákon neprošel. To je zejména označování tabákových výrobků, kdy Česká republika převezme varovné obrázky na krabičky. Zkrátka ten zákon nebyl zdaleka nejpřísnější v kontextu evropských politik vůči alkoholu a tabáku.

Zákaz kouření? Vyhnat kuřáky na ulici je blbost, varují někteří hospodští

Lidovky.cz: Sledoval jste, jak probíhalo schvalování zákazu kouření v jiných evropských zemích?
Nesledoval jsem to podrobně v žádné jiné zemi. Přijde mi ale, že argumenty k ochraně veřejného zdraví v rozhodování nejsou v tuzemsku dostatečně brány v potaz. Jsou země, kde fakta hrají daleko větší roli, nejen při přípravě návrhů zákonů, ale i při jejich projednávání a schvalování.

Lidovky.cz: Česko má v tomto ohledu jaký hlavní handicap?
Argumentace často nebývá postavená na racionálních argumentech a vědeckých faktech. Pořád se například objevují informace, jak alkohol neškodí zdraví a jak vlastně prospívá. Kolik by se ho mělo pít. To je mýtus, který je ve vědecké komunitě už překonán. Dokonce se říká, že šikmá věž alkoholu konečně spadla. Žádná dávka alkoholu není zdraví prospěšná. U nás ale tento mýtus pořád panuje.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...