Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

WikiLeaks: Američané se zajímali o korupci v Česku

Česko

  16:28aktualizováno  22:53
WASHINGTON/PRAHA - Server Wikileaks v noci na dnešek zveřejnil depeši týkající se české situace, kterou si vzala na mušku americká diplomacie. Hodnotí v ní například, že veřejnosti zkorumpované české prostředí vadí, není však natolik silná, aby se její názor projevil ve volebním výsledku.
Korupce (ilustrační foto)

Korupce (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Korupce v ČR roste, schopnost vlády bojovat proti ní naopak klesá. Z politických i kulturních důvodů lze očekávat, že v budoucnu se tento problém bude dále prohlubovat. Veřejnosti zkorumpované prostředí vadí, ale její rozhořčenost není, zřejmě v důsledku dobré ekonomické situace, dostatečná na to, aby se její názor projevil ve volebním výsledku. Takto hodnotila americká diplomacie v depeši z roku 2005 situaci v ČR.

Šest let starý materiál nese titulek Česká korupce: Špatné a pravděpodobně se to nezlepší. Text, který američtí diplomaté poslali do Washingtonu následující rok, byl nazván Česká korupce: Co už je pro voliče příliš.

VELVYSLANEC USA SEPSAL SEZNAM VÝZNAMNÝCH ČESKÝCH ŽEN

Novinářku Petru Procházkovou či tehdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou pokládal v roce 2007 americký velvyslanec v ČR Richard Graber za nejvlivnější české ženy. V diplomatické depeši, kterou nyní zveřejnil kontroverzní server Wikileaks, zmiňuje mezi jinými také modelku Terezu Maxovou či tehdejší nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou.

Češi korupčnímu jednání přivykli

Materiál z roku 2005 popisuje tři druhy korupčního chování, na něž si Češi ve své historii přivykli - na drobné krádeže běžné za komunistického režimu, v němž nebylo k dostání základní zboží, na zkorumpované státní zaměstnance zneužívající pravomoc pro osobní obohacení a na korupci v nejvyšších politických patrech kvetoucí s tichou podporou soudního a legislativního aparátu. Právě tento třetí druh korupce je pravděpodobněji nejobtížněji odstranitelný, protože stát otálí s přiznáním potřebných pravomocí odpovídajícím institucím.

USA ZAUJAL I KALOUSEK

Ministr financí Miroslav KalousekDal souhlas ke spojenectví, i když jeho strana vždy odmítala spolupráci s komunisty, konstatuje depeše amerického velvyslanectví v Praze ze srpna 2006 zveřejněná v noci na dnešek serverem WikiLeaks. Diplomaté komentovali rezignace členů vedení křesťanských demokratů poté, co vyšlo najevo, že šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek vyjednává se šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem o menšinové vládě podporované komunisty.

Proti Kalouskově iniciativě byla většina členů strany; Kalousek tehdy tvrdil, že chtěl zabránit vzniku koalice ODS-ČSSD, jež by prosazovala změnu volebního systému poškozující menší strany. Po Kalouskovi rezignovali i další členové vedení KDU-ČSL včetně dosluhujícího ministra zahraničí Cyrila Svobody.

V depeši se uvádí, že ti, kdo v ČR inklinují ke spikleneckým teoriím,  vysvětlují Kalouskovo chování tak, že ho Paroubek, který ho nikdy neměl moc v lásce, vydíral. Mohl prý využít nepotvrzené informace o korupčních skandálech, které se vztahovaly na dobu Kalouskova působení na ministerstvu obrany. Přinutil ho tak prý ke kroku, na nějž Kalouskova strana nemohla přistoupit.

Depeše připomíná případ bývalé nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, která marně žádala bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce o dalších 50 prokurátorů pro boj s korupcí. Dále se připomíná úsilí občanských demokratů o změnu zákona o odposleších tak, že nebude-li proti odposlouchanému do dvou měsíců zahájeno trestní řízení, může zažalovat stát. Diplomaté připomínají, že neochota vybavit instituce příliš velkými pravomocemi se možná dá vysvětlit historickými zkušenostmi Čechů z doby Rakouska-Uherska, vlády nacistů a pak Sovětů.

Zájem veřejnosti rychle opadá

Depeše připomíná, že o korupčních případech se v ČR otevřeně píše, ale zájem veřejnosti rychle opadne, často díky přílivu nových afér. Popsány jsou konkrétní a publikované případy několika skandálů a je konstatováno, že další podrobnosti se už v tisku neobjevily a ani několik měsíců po otištění nebylo proti nikomu zahájeno stíhání.

Text podepsaný tehdejším velvyslancem Williamem Cabanissem konstatuje, že koncem 90. let padla kvůli výstřelkům politiky divokého kapitalismu vláda ODS vedená Václavem Klausem, zbankrotovalo 30 ze 60 bank a na státním zastupitelství vznikl odbor závažné hospodářské a finanční kriminality. Ten řeší případy, při nichž je stát poškozen nad 50 milionů korun. Méně závažné kauzy řeší soudy nižších instancí, jimž chybí čas, prostředky i odbornost.

ENORMNÍ ÚSTUPEK USA V JEDNÁNÍ O RADAR

Český vyjednávací tým dosáhl v roce 2008 významného ústupku z americké strany, když při rozhovorech o podobách radarových dohod dokázal prosadit, aby se smlouva o pobytu amerických vojáků v ČR týkala specificky jen obsluhy plánovaného protiraketového radaru. Američané totiž původně navrhovali uzavření obecné smlouvy o pobytu svých vojáků v České republice. Vyplývá to z diplomatických depeší amerického velvyslanectví v Praze, které ve čtvrtek zveřejnil server WikiLeaks. Češi naopak ustoupili ze svých požadavků na zdanění amerických firem, které měly v ČR zařízení stavět.

V depeši poslané z Prahy ve volebním roce 2006 se konstatuje, že korupčních skandálů přibývá, že mnohé jsou spojovány s ODS, ale že se nedá předpovědět, jak se to projeví ve volebním výsledku a zda to Zeleným, kteří se staví proti korupci, pomůže dostat se do parlamentu. Připomenuty jsou čerstvé případy, jako byla rezignace vládní mluvčí Veroniky Skořepové, která podváděla se životopisnými údaji, někdejšího tajemníka českých premiérů Zdeňka Doležela, odsouzeného později za požadování úplatku od polského lobbisty, nebo bývalého ministra zemědělství Petra Zgarby spojeného s pozemkovou kauzou.

Cabaniss spekuluje o možnosti, že se nepřetržitě ventilované korupční kauzy mohou ve volbách projevit formou podpory komunistů, protože ti se nepodíleli na žádné z vlád a korupcí nejsou pošpiněni tak jako jiné strany.

Konstatuje ale, že veřejnost se stále přiklání ke dvěma hlavním stranám, ODS a ČSSD, svázaným s korupčními kauzami nejvíc ze všech.

Noviny mají na situaci podíl

Velvyslanec se dále zmínil o možnosti, že sdělovací prostředky spolupracují na zneužití korupčních afér k politickým ziskům. Cituje případy odstoupení bývalého premiéra Stanislava Grosse a bývalého předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Krause. Obě kauzy odstartoval novinář Mladé fronty Dnes Jaroslav Kmenta. Při rozhovoru s velvyslanectvím prý tvrdil, že v Grossově případu prostě prošel veřejnosti dostupné dokumenty, z nichž zjistil cenu Grossova bytu. Vzhledem k premiérově věku a výdělkům pak prý položil nevinnou otázku, kde na toto bydlení vzal, a Gross se do odpovědí zapletl.

ČTĚTE VÍCE:

V Krausově případu pak Kmenta ujistil, že v letním nedostatku témat ho vedení redakce poslalo udělat rozhovory se známými vězni. Jeden z nich, František Rigo, se prý náhodou zmínil o své cestě do Ghany, na níž byl také Kraus. Kmenta popřel, že dostal na Riga tip nebo že si ho vybral z politických důvodů. Kraus a Rigo v Ghaně v roce 2001 údajně jednali s úředníky o získání privatizovaného podniku na zpracování kakaových bobů.

Kraus byl podezřelý z praní špinavých peněz a z podvodu a roku 2006 se svého mandátu vzdal.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...