130 let

WiMax je mrtev, ať žije LTE

Česko

Intel vsadil na špatnou technologii. Qualcomm tak stanul v čele výrobců čipů pro 4G sítě

SANTA CLARA Největší světový výrobce procesorů Intel se tentokrát přepočítal. Jak se začíná vyjasňovat budoucnost čtvrté generace vysokorychlostních mobilních sítí (4G), je jasné, že jím podporovaná technologie WiMax se dostává do pozadí a většina výrobců mobilních zařízení a operátorů začíná upřednostňovat technologii zvanou long term evolution (LTE).

LTE by se tak měl stát „zlatým dolem“ pro výrobce procesorů. Zatím je jasné, že v čele výrobců čipů pro vysokorychlostní sítě 4G bude společnost Qualcomm, avšak kdo bude na dalším místě pomyslného pelotonu, jasné zatím není.

Hlavní výhodou LTE oproti jeho konkurentům je jeho vyšší přenosová rychlost a větší kompatibilita s 2G a 3G sítěmi.

Jak Intel prodělal kalhoty Pro Intel, jenž do operátorů, kteří podporují WiMax, investoval téměř 1,2 miliardy dolarů, je to špatná zpráva.

Doposud se rozhodlo mnoho velkých operátorů právě pro LTE jako pro budoucího nástupce dosavadní 3G sítě. Ti jsou připraveni investovat miliardy dolarů, aby mohli přeřadit na vyšší rychlost mobilního internetového připojení. Hlavním důvodem je přizpůsobení se zákazníkům, kteří jsou díky svým „chytrým telefonům“ a mobilním zařízením schopni pracovat s mnohem větším tokem dat. Minulý měsíc například Dan Hesse, který je výkonným ředitelem třetího největšího operátora na americkém trhu společnosti Sprint Nextel, oznámil, že jeho společnost také již spíše uvažuje o technologii LTE. Právě společnost Nextel patřila mezi největší příznivce a podporovatele technologie WiMax.

Rovněž společnosti, které získaly vysílací frekvence pro mobilní sítě v Indii, ohlásily, že upřednostní právě LTE.

V červnu pak hlavní podporovatel WiMaxu v Británii operátor Freedom4 prodal licenci svému hlavnímu rivalovi společnosti PCCV. A jakousi tečku na závěr udělal sám Intel, když zavřel svou vývojovou kancelář WiMaxu na Taiwanu. Přesto však tvrdí, že LTE nebude „hřebíčkem do rakve“ WiMaxu. „ LTE má možná odzkoušený skvělý koncept, ale dokáže během jednoho roku poskytnout na 30 základních stanic? Možná během tří let, ale během jednoho roku je to pouze WiMax,“ řekl senior ředitel Intelu Ravindra Alluri.

Proč právě LTE?

Když WiMax v roce 2007 začínal, projevoval se velkou nespolehlivostí, proto se nakonec operátoři začali přiklánět k LTE. Souboj LTE versus WiMax by se dal připodobnit k podobnému souboji, který probíhal na poli technologií v 70. a 80. letech. Tím bylo soupeření mezi klasickými VHS a systémem Betamax. Málokdo si dnes totiž vzpomene, co byly „bety“, přestože na trhu zůstaly a zaujímaly na něm určité postavení.

„Trh je dost velký na to, aby na něm WiMax přežil. Tam někde venku je pro něj místo,“ řekl Phil Kendall ze Strategy Analytic pro deník Financial Times.

***

TECHNOLOGIE PRO RYCHLEJŠÍ PŘENOS DAT PRO MOBILNÍ TELEFONY

Datové služby

LTE neboli long term evolution. Pochází z rodiny 3GPP standardu. Pro běžného uživatele známé jako GSM(2G), kterou využívají téměř všechny telefony a UMTS (3G), kterou jsou v dnešní době schopny používat téměř všechny chytré telefony jako třeba iPhone 3G. Právě proto není pro tuto technologii žádný problém spolupracovat se stávajícími sítěmi, ať už

v rámci země, tak roamingu. LTE zároveň poskytuje vyšší přenosovou rychlost, jejíž hranice činní až 150Mbps. Mezi státy, které ji již dnes komerčne využívají, patří Norsko a Švédsko. WiMax Patří do systému technologií, které jsou definované IEEE, mezi něž například patří WiFi technologie. U vývoje této mobilní varianty nebyly žádné předchozí zkušenosti

s její mobilitou. Díky velké nespolehlivosti v jejích počátcích od roku 2007 se začali mobilní operátoři klonit k již výš zmíněné technologii. Její přenosová rychlost je téměř poloviční oproti LTE, a to 80Mbps. 4G (fourth generation) síť by měla, ať bude jejím nositelem technologie LTE nebo WiMax, nabídnout vyšší přenosovou rychlost dat, než dnes umožňuje 3G.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás