26. září 2016 6:21 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Wintonovy děti chtějí na hlavním nádraží nový pomník, tentokrát pro rodiče. Uspořádaly sbírku

Vizualizace památníku na pražském Hlavním nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace památníku na pražském Hlavním nádraží. | foto: Valediction Memorial

PRAHA Na pražském Hlavním nádraží by již měl vzniknout druhý pomník spojený se jménem Nicolase Wintona. Ten nový by měl připomínat osudy rodičů, kteří v roce 1939 díky Wintonovi mohli poslali své děti do Anglie, samotné je však ve většině případů potkal těžký osud. Na jeho realizaci bude potřeba 3,2 milionu korun. Proto přeživší děti, kterým se říká Wintonovy, vyhlásily veřejnou sbírku.

„Není to jenom památník rodičů Wintonových dětí, ale všech rodičů dětí, kteří se dostaly před válkou do Anglie. A nejenom z protektorátu, ale i z Rakouska a Německa,“ popsala serveru Lidovky.cz Milena Grenfell-Bainesová, která patří mezi Wintonovy děti.

Památník by měly tvořit autentické dveře z vlaku, který děti odvážel. Do nich by mělo být zasazené sklo s otisky rukou dětí z jedné strany a dospělých ze strany druhé, které mají symbolizovat loučení rodičů s dětmi na nádraží. Na realizaci pomníku se budou podílet skláři z Anglie a tým ze Slovenska, který staví repliky historických vlaků.

Vizualizace památníku na pražském Hlavním nádraží.
Milena Grenfell-Bainesová.

Kde bude pomník na nádraží stát zatím není jisté. Uvažuje se se ale o odbavovací hale, kde by byl ve srovnání se současným pomníkem Nicolase Wintona, kritizovaným právě z důvodu špatného umístění na perónu, kde je snadno přehlédnutelný, dobře viditelný.

O rozšíření současného Wintonova pomníku se podle Grenfell-Bainessové neuvažovalo. „Ne, ten pomník, co je tam teď, je Nikyho (Nicholase Wintona, pozn. red.). Tenhle je pro rodiče. Je to něco úplně jiného,“ řekla.

Na realizaci pomníku je potřebují Wintonovy děti vybrat více než 3 miliony korun, uspořádaly proto sbírku. „Měli jsme schůzku se zástupci nádraží a ti nám přislíbili, že nám nějaké peníze poskytnou,“ řekla Grenfell-Bainesová. Přesné datum odhalení pomníku zatím nebylo stanovené. Pokud se peníze vyberou, uvažují Wintonovy děti o první polovině roku 2017.

„Jelikož je ten pomník pro všechny rodiče, počítáme s tím, že ho budou chtít i další nádraží. S dnešními možnostmi kopírování skla to nebude problém. Proto si myslím, že se pomník může objevit i v Berlíně nebo Vídni,“ dodala Grenfell-Bainessová.

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR HR KONZULTANT PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 27 000 - 40 000 Kč