Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Wintonův vlak opět „dojede“ do Londýna

Česko

PRAHA Současně na londýnském nádraží Liverpool Street Station a na pražském Vyšehradě se v květnu, při příležitosti 102. narozenin sira Nicholase Wintona, uskuteční vernisáž exteriérové výstavy velkoplošných fotografií, které připomenou mimořádný projekt Winton Train 2009. Tehdy, po sedmdesáti letech, vypravily České dráhy vlak ve stopách někdejší záchranné mise, která odvezla ohrožené děti z Československa do Británie a zachránila je. „Wintonův vlak“ projel tehdejší trasu Praha-Londýn.

V dobových vagonech tažených parní lokomotivou cestovali někteří potomci zachráněných dětí se svými rodinami. Sir Nicholas takto zachránil 669 převážně židovských dětí. Projekt byl připomenutím mimořádného činu a oslavou Wintonových 100. narozenin, ale také vzpomínkou na děti, které se odjezdu dalších vlaků nedočkaly a zahynuly v koncentračních táborech.

Expozice, jejíž iniciátorkou a producentkou je Olga MenzelováKelymanová, připomene triumfální cestu, kterou zejména britská média předloni nadšeně sledovala, a zároveň přiblíží osudy zachráněných dětí a jejich rodin. „Kromě fotodokumentace z cesty Winton Train z Prahy do Londýna se všemi čtyřmi zastaveními bude součástí expozice rovněž svědectví o životě Wintonových dětí, které žijí v České republice,“ říká Olga Menzelová. „Na dobových fotografiích jsou zachyceny tváře dětí, jejich cestovní pasy a víza, uvidíme záběry Nicolase Wintona s dětmi při odjezdech vlaků v roce 1938, dokumenty o koncentračních táborech Auschwitz-Birkenau. Součástí instalace budou i mapy a dokumenty o pronásledování Židů, o pogromech i fatálním významu tragédie Křišťálové noci, které by měly mladým lidem připomenout dramatické okamžiky nedávné historie, ožívající v současnosti fanatickými ideology nacionalismu.“ Telemost Londýn-Praha Členem týmu, který projekt připravuje, je i dvaadvacetiletý vnuk sira Nicholase Laurence Watson: „Už léta jsem svědkem aktivit spojených s veřejným vystupováním Nickyho, byl jsem s rodiči i ve vlaku Winton Train, a tak když mě oslovila Olga s nabídkou pracovat na realizaci této výstavy, bez váhání jsem přijal. Nickymu se projekt líbí a věří, že se bude moci zúčastnit londýnské vernisáže.“ Autory velkoplošných fotografií jsou Jaroslav Brabec, Karel Cudlín, Bohdan Holomíček, Jan Šibík, použity budou i četné archivní materiály. Grafické a výtvarné zpracování výstavy je dílem Roberta Geislera a Marka Brodského (Studio Šupina), hlavním mediálním partnerem akce, kterou připravuje společnost Medialogue, je BBC. Záštitu nad akcí opět převzal Václav Havel, Karel Schwarzenberg, velvyslanci Micheal Žantovský a Sian MacLeod a další významné osobnosti. Rovněž se jedná o obnovení záštity královny Alžběty II. z roku 2009.

Slavnostní zahájení na londýnském nádraží Liverpool Street Station a na pražském Vyšehradě bude prostřednictvím České televize přenášeno telemostem. Expozice poté poputuje do Německa, Izraele, na Nový Zéland a prostřednictvím Českých center dále po světě.

Autor: