Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Yo Yo Band obec neuráží, ODS ano, proto chceme omluvu, říká starosta Řitky

ODS natočila videoklip ve středočeské obci Řitka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ODS natočila videoklip ve středočeské obci Řitka | foto: PRINT SCREEN - spot ODSLidovky.cz

ŘITKA Starosta středočeské obce Řitka Kamil Abbid nesouhlasí s užitím názvu obce ve volebním klipu ODS. Požaduje po šéfovi strany Petru Fialovi omluvu a stažení videa. Jak uvedl v rozhovoru pro Lidovky.cz, občané Řitky považují za hloupé a prvoplánové odkazování názvu obce k zadní část těla. „Navíc to tak vůbec není. Původní název „Řídká“ upozorňoval na velikost a řídké osídlení obce,“ vysvětluje starosta.

Lidovky.cz: Co konkrétně vám na klipu ODS vadí?
Nejde o použití názvu obce Řitka, ale o způsob jeho použití. Ten je podle mínění mnoha občanů skutečně dehonestující, hloupý a vnímají ho negativně. Vzhledem k tomu, že obec tohoto názvu je v České republice pouze jedna, je navíc jasné, o jakou konkrétní obec se jedná. Někteří lidé, zejména z Moravy a ze Slovenska, si myslí, že název Řitka má něco společného se zadní části těla. To se ale vůbec nezakládá na pravdě. Na webových stránkách obce jsme ve čtvrtek večer uveřejnili anketu, co si o spotu ODS lidé myslí, a 75 procent lidí ho označilo za trapný a urážející. Pouze devět procent lidí si myslí, že je vtipný a veselý.

Lidovky.cz: Můžete tedy objasnit, jaký je původ názvu obce Řitka?
Vykládají se dvě teorie. První, romantičtější výklad, říká, že obec měl dříve v držení rytíř Jan Řitka z Bezdědic. A druhá věc je, že asi do roku 1921 se Řitka psala s písmenem „d“, někdy i s čárkou nad „i“. Šlo v podstatě o řídkou ves, odkazující na malou obec s řídkým osídlením.

Lidovky.cz: Kontaktoval jste již ODS?
Nekontaktoval, protože oni nás taky nekontaktovali a video rovnou zveřejnili jako velkou legraci. Kdyby kdokoli přišel a zeptal se na podmínky natáčení v obci, zřejmě bychom se domluvili. S tím se ale nikdo neobtěžoval. Je možné, že úmysl ODS nebyl špatný, výsledek ale tento záměr nepotvrdil. Myslím si, že nic nebrání tomu, aby pan profesor Fiala uznal, že to nedomysleli do konce, omluvili se a klip stáhli.

Anketa

Jaký máte názor na užití názvu obce Řitka ve spotu ODS?

Vtipné, legrační 1304
Nudné a bez nápadu 575
Urážejcí a trapné 2009

Lidovky.cz: Jak budete postupovat, když se ODS neomluví? Podniknete případně nějaké právní kroky?
Nejsem příznivcem razantních postupů, nechci z toho dělat velkou vědu a jsem pro klidné a slušné vyřízení. Už jsme dokonce dostali nabídky několika advokátních kanceláří, které nám nabízely právní zastoupení v této záležitosti. Nechci ale, aby si na tom někdo dělal reklamu, věřím, že se s ODS domluvíme.

Lidovky.cz: Řešili jste v obci už v minulosti nějaký podobný problém?
Nevím o tom, můžu ale říct, že bychom reagovali stejným způsobem i u jakékoli jiné strany, ať už parlamentní či neparlamentní. V Řitce dokonce volební výsledky za poslední roky vždycky odrážely vysokou podporu ODS, o stranickou příslušnost tu tudíž vůbec nejde. Můžu říct, že negativní hlasy na spot jsou i z řad lidí, kteří patří k voličům této strany. Vím, že ani zdejšímu kandidátovi na senátora za ODS se způsob pojetí klipu nelíbil a řekl mi, že se s ním neztotožňuje.

Lidovky.cz: O Řitce zpívá také skupina Yo Yo Band ve známé skladbě Rybitví. Vůči ní obec výhrady neměla?
To je něco úplně jiného. Yo Yo Band v písni Rybitví vtipně upozorňuje na obce s netradičním názvem a nikoho neuráží. Tam není žádný smysl k prvoplánovosti jako v případě ODS. Naopak bych řekl, že písnička Rybitví Řitku zviditelnila.

Michaela Rozšafná

Autor

Michaela RozšafnáMichaela.Rozsafna@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!